Өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологиялары. Өнімділігі жоғары ауылшаруашылықты жүргізудің жаңа баламалы жолдары. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім: Селекция негіздері | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы |
| ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.4.11 -мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологияларды қолданылуын зерттеу | ||||||||
Сабақ мақсаттары Сабақ мақсаттарын анықтап алыңыз. Олар оқу мақсаттарымен (ОМ) бірдей болуы немесе ОМ ұзақмерзімді сипатта болса,нақты осы сабаққа бейімделген болуы мүмкін (ОМқолжеткізуүшінбірнешесабаққажетболғанжағдайда) | Барлық оқушылар: өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологияларын біледі Кілт сөздерді орнымен пайдаланады Оқушылардың көпшілігі: шағын топтарда өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологияларын талқылайды, өз тұжырымдарын ұсынады (айтылымы және тыңдалым дағдылары)- сәйкес келетін терминдерді қолданады. Кейбір оқушылар: Өнімділігі жоғары ауылшаруашылықты жүргізудің жаңа баламалы жолдарын зерттейді, өз тұжырымдарын ұсынады | ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: өнімділік,агротехника, парша ауруы қарақат антракнозы, дернәсіл, физикомеханикалық, пестицидтер, инсектицидтер, фунгицидтер, гербицидтер, генді-модифицирленген, тюринг таяқшасы, Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Қарқынды әзірлеу, монодақылдар, бейорганикалық тыңайтқыштарды қолдану, суару, ауылшаруашылық зиянкестерімен қарсы химиялық күрес, гендік инженерия әдістері интенсивная разработка, монокультура, применение неорганического удобрения, орошение, химическая борьба с сельскохозяйственными вредителями, генная инженерия сельскохозяйственная культура. | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
Мектеп миссиясы Жаһан азаматы | Бірін-бірі тыңдай білуі, құрметтей білуі. Сөзге құрмет, білімді игеруге талпыну . Топта жұмыс істей білуі Чех ғалымы Г. Мендель еңбектері ашқан жаңалығы . ДНК ашқан ғалымдардың жаңалығы арқылы құндылықтарды сіңіру. Республикамыздағы мыс: М.Х. Шығаева,Н.Л. Удольская ; Кәрім Мыңбаев еңбектерін сөз ету,материалдарын көрсету; генетик Сартаев- генетик ғалым , еңбектерін айту. Ұлттық, жалпы адамзаттық құндылықтарды атап өту. Құндылықтарды дарыту көрсету ,әңгімелеу,өмірлерінен деректі мысал келтіру арқылы жүзеге асады | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология – генетика және цитология ғылымдарымен байланыста | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ дағдыларын дамыту: ноутбук арқылы интернет ресурстармен жұмыс: https://www.youtube.com/watch?v=Wq-WHs2r5Oc Заманауи ауылшаруашылық тәжірибеге кіріспені келесі сайттан алуға болады: http://goo.gl/uxFLM | ||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар 7-сынып курсынан тыңайтқыштар туралы негізгі білімдері бар және 8-сынып курсынан жасанды іріктеу маңыздылығын мәдени өсімдіктер іріктемелерін ұғынады. ДНҚ құрылысын талдайды,ген ұғымына анықтама береді. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 5мин | Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу, жақсы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Starter: слайдтағы суреттерді көру өз ойларын ортаға салуы. оқу мақсаты : 9.2.4.11 -мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологияларды қолданылуын зерттеу Кілт сөздермен жұмыс: Оқушы ресурстармен жұмыс кезінде өздеріне таныс ,таныс емес терминдерді дәптерлеріне жазады. Бейне материал көріп , өз ойларын ортаға салады. https://www.youtube.com/watch?v=Wq-WHs2r5Oc | Презентация | |||||||
Сабақтың ортасы 20 мин 10 мин
| Мұғалім түсіндірмесі : Презентация бойынша оқу мақсатымен танысқан соң, қалай, нені оқу керек, бүгінгі оқу мақсатына қалай қол жеткізуге болатыны жайлы тоқталады. Жұппен жұмысқа тапсырма беріледі. Қосымша ресурстар, таратпа материалдарды үлестіру. Оқушы ноутбуктармен интернет ресурстармен жұмыс істейді: (ақпаратты іздеу дағдылары қалыптасады) Анықталуы мүмкін алты заманауи тәжірибе : Қарқынды әзірлеу, монодақылдар, бейорганикалық тыңайтқыштарды қолдану, суару, ауылшаруашылық зиянкестерімен қарсы химиялық күрес, сонымен бірге ауыл шаруашылық дақылдарын өсіру үшін гендік инженерия әдістерін пайдалану . (I) Оқушылар тақырыптарға өздері таңдау жасайды . (сараланды) Таңдап алынған технологиялардың артықшылықтары мен кемшіліктерін терең зерттейді. Жұпта талдайды. Бағалау критерийлеріне өз нұсқаларын қосуына мүмкіндік беру Мұғалім аралап жүріп бағыт-бағдар береді. Кімнің қалай жұмыс жасап отырғанын бақылайды. бейресми бағалап жүреді, мадақтайды, көмек береді. Сыныптастарының алдында көрсетілім әзірлеп өз ойларын ортаға салады. Әркім алдарындағы бағалау парақшасына өздеріне белгі қояды. | Таратпа қағаздар Қосымша ресурстар http://geolike.ru/page/gl_562.htm қима қағаздар https://www.youtube.com/watch?v=Wq-WHs2r5Oc Презентацияда | |||||||
Сабақтың соңы 5мин | Сабақ соңында: үйге тапсырма: оқу мақсатына байланысты кроссворд , сөзжұмбақ құру. Оқушылар рефлексия жүргізеді:
Менің келесі сабақта білгім келетіні .... | Шығар кезде тақтадағы рефлексиялық «баспалдаққа» пікірін жазып стикелерін жапсырады. | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Бір-бірін оқытуға бейімдеу.Қабілеті жоғары оқушыларға: Өнімділігі жоғары ауылшаруашылықты жүргізудің жаңа баламалы жолдарын және Гендік инженерия әдісін зерттейді. | Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? БК бойынша өзара баға | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуысынып бөлмесін желдетіп алу. Ынтымақтастық атмосферасын құру арқылы сабаққа белсенділігін арттыру. | |||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдарымен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданылаалады | Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: бағалау критерийлері | Денсаулық сақтау технологиялары. Сынып бөлмесінің ауасының тазалығы Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 2: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………2: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… | |||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.