Екпе (вакцина) және вакцинацияның жұқпалы аурулардың алдын алудағы рөлі. Иммундық жүйе аурулары, олардың алдын алу жолдары. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
«Биология» ӘБ-нің жетекшісі ________________________ Каракучукова А.Б.
Сабақ жоспары
9.2A Қан және оның иммунитеттегі рөлі (Заттардың тасымалдануы ) | Мектеп: НЗМ Петропавл қаласы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімдер: Есимсеитова Г.Б., Бактубаева А.С., Демеубаев С.М.,Каракучукова А.Б., Соболева С.В. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:9 | Қатысқандар саны:11 | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Екпе (вакцина) және вакцинацияның жұқпалы аурулардың алдын алудағы рөлі. Иммундық жүйе аурулары, олардың алдын алу жолдары. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | - 9.1.3.7. аурулардың алдын алуындағы вакцинацияның ролін бағалау 9.1.3.9 иммундық жүйенің ауру ерекшеліктерін және олардың алдын алу шараларын сипаттау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар - «екпе» ұғымын түсіндіреді - аурудың алдын алу шараларындағы вакцинаның ролін түсіндіреді - иммундық жүйенің ауру ерекшеліктерін және олардың алдын алу шараларын сипаттайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - «екпе» түсінігін түсіндіре алады - аурудың алдын алу шараларындағы вакцинаның ролін түсіндіре алады. -иммундық жүйе ауруларының белгілерін анықтай алады - иммундық жүйе аурулардың алдын алу шараларын сипаттай алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар аурулардың алдын алуындағы вакцинацияның ролін ж»не иммундық жүйенің ауру ерекшеліктерін және олардың алдын алу шараларын жазбаша немесе ауызша түсіндіре алады. Пәндік лексика және терминология: Екпе (вакцина), вакцинация; иммунитет, гуморальды иммунитет, жасушалық иммунитет, аллергия, астма, экзема, ісік, ЖҚТБ, лейкемия. Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы: Екпе – дегеніміз … Екпенің негізі … Иммундық жүйе ауруларының белгілері … Иммундық жүйе ауруларының алдын алу шаралары… | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар
| Компентенттілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, еңбек және шығармашылық, өмір бойы оқып іздену. Сананың ашықтығы. Оқушылардың ғылымға деген қызығушылығын екпе механизмі және иммундық жүйенің ауру ерекшеліктері арқылы қалыптастыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дағдылар: Коммуникативтілік Зерттеу АКТ қолдану | Топтық және жұптық жұмыстар (иммундық жүйенің ауру ерекшеліктерін оқу) Мәтін арқылы талдап зерттеу Интернет-ресурстарды пайдалану. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия- ауруларға қарсы дәрілік препараттардың химиялық құрамы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жүректің және қан тамырлардың құрылысы (8.2A бөлім) Қан айналым жүйесінің маңызы (8.2A бөлім). | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
0 – 1 минут 2 – 3 минут | (W) Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен амандасу, қатысушыларды тексеру, қолайлы психологиялық жағдай жасау. (W,Т) Оқушылар сурет арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды. ҚБ: миға шабуыл кезіндегі оқушылардың жауаптары бағаланады. Оқушылармен сабақ тақырыбын, оқыту мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау және тұжырымдау. | Презентация Суреттер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 4-7 мин. 8-10 мин. 11-38 мин | (W,Т) Оқушылар мен «Екпе», «Вакцинация» түсініктерге талдау жүргізу. Егу/ Вакцина (лат. vacca — сиыр, vaccіnus — сиырдікі) — микроорганизмдерден (бактерия, вирус, т.б.) алынып, адам мен жануарлар ағзасына жұқпалы аурулардан алдын ала сақтану және олардың иммундық қасиетін арттыру үшін егілетін препараттар. Вакцинация көмегімен көптеген жұқпалы ауруларды және өлім-жітім жағдайларын елеулі түрде азайтуға болады, ал кейбіреулері толығымен жойылады.
Вакцинация – бұл адам ағзасына инъекция арқылы антигендерді енгізу болып табылады. Антигендер қанға түсіп, басқа да иммундық жасушалармен айналып жүреді. Мысалы: B- және Т-лимфоциттер. Осы жасушалар ағзаны бөгде инвазиядан (шабуыл немесе басып алу) қорғайды. Антигендер- бөгде заттар немесе олардың компоненттері адам ағзасына енген соң, олар макрофагтардың зейіндерін өздеріне аударады. Макрофагтар- бұл қоқыс жинаушы жасушалар, олар антигенді ұстап алып, өз кәделеріне жаратады. Сонымен қатар макрофагтар бөгде денелер туралы Т-лимфоциттерге сигнал береді, жасуша –өлтірушілер антигендерге шабуыл жасайды, ал супрессор-жасушалар шабуылды тоқтатады. ҚБ: мұғалім оқушылардың жауптарын бағалайды. (W) Оқушыларға екпенің әсері туралы бейне-көрініс ұсынылады. Мұғалім сұрақ қояды:
ҚБ: мұғалім оқушылардың жауптарын бағалайды. (Р, f) Оқушыларға жұппен жұмыс ұсынылады, яғни оқушылар иммундық жүйенің ауру ерекшеліктерін оқып білу арқылы постер жасайды: 1. Аллергия 2.Астма 3.Экзема 4.Ісік 5.ЖИТС (СПИД) 6.Лейкемия Мұғалім оқушыларғың дербес өзгешеліктерін ескере отырып, аурулардың атауларын өзі бөліп бере алады (дифференциац.) Жұптық жұмыстың бағалау критерийлері:
КБ: 1.мұғалім оқушылардың жұмыстарын дайындық кезінде бағалайды, көмек береді; 2. Оқушылардың өзара бағалауы мына критерийлер бойынша:
Қорғау кезінде оқушылар кесте толтырады: Иммундық жүйенің аурулары
| Презентация http://zdravoe.com/385/p9462/video.ht Таратпалар Постер, түрлі-түсті фломастерлер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин. | Рефлексия. Үйге: тақырыпты қайталау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Пәнаралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ байланыстар Құндылықтармен байланыстар |
Оқушылардың қабілеттерін ескере отырып, жұптық жұмыстың тақырыбын таңдау. | Пәнаралық байланыстар: Химия- ауруларға қарсы дәрілік препараттардың химиялық құрамы Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы: Оқушылардың кабинетте қозғалуы және оқушылардың сымбаттылығын байқау АКТ байланыстар: Интерактивті тақтамен жұптық жұмыс НЗМ құндылықтарымен байланыстар: Жұппен жұмыс достықты дамытады. Қарым-қатынас жасау жұппен жұмыс істеу кезінде және сұрақтарға жауап беру арқылы дамиды. |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Мұғалім әр кезеңде бағалау жүргізеді. Жұптық жұмысты бағалайды. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқумақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.