Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя». Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 10-сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:

ІІІ Махаббат және абырой

Уақыты: мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 8 қатысқаны: қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы

Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

Сабақ мақсаты

әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүддемен байланыстыра отырып түсіну;

Бағалау критерийі

әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: шығарманың идеясы мен пафосын анықтайды, оның ұлттық мүддемен байланысын көрсетеді.

Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: шығарманың идеясы мен пафосы, ұлттық мүдде, ұлттық болмыс, адамгершілік т.б.

Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, шығарма идеясына сай ..., мен ... ойлаймын т.б.

Құндылықтарды дарыту

Сабақ мазмұны арқылы жеке/топта жұмыс жасау және адамгершілік, отбасылық, ұлттық құндылықтар оқушы бойына сіңіріледі.

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану пәнімен байланыс. Отбасылық құндылықтардың маңызы.

Этнографиямен байланыс. Қазақ халқының өзіндік ерекшеліктері.

Алдыңғы білім

«Ұшқан ұя» шығармасының жанрлық ерекшелігімен, сюжеттік желісімен танысты.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-4

5-10

1. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

Ж.«Ұшқан ұя» сөзіне кластер құрыңдар.

салт-дәстүр

этнографиялық

энциклопедияқазақ

руханиятының

қазынасы

балалық шақ

естеліктері

әже құшағы

Оқушылардың жауаптары тыңдалып, толықтырылады.

МД слайд

1-таратпа

Сабақтың ортасы

11-20

21-25

26-30

3. Жаңа сабақты меңгерту.

Т. Оқушылар жазушы Б.Момышұлының адамгершілік туралы ой-пікірлерін мәтінді оқи отырып анықтайды.

Имаш атасы

Шығармадан үзінді

Біздің түсінігіміз

Көпті көрген ақсақал

«Сонда Имаш бабам былай деген екен:

Алатаудың қыраны мол еді –

Қырағы болсын құлыным...»

Ата-бабамыз барлық игілікті ісін батаменен бастаған.

Ұрпағына ақ тілеуін арнаған абыз

«-Атасының қолын ұзартып, қолғабыс беруге келді, - депті шешем ізетпен иіліп...»

Дәл осы үлгі бойынша Қызтумас әжесіне, Момыш әкесіне қатысты суреттелген тұстарын анықтайды. Кестенің 1-бөлігіне кейіпкердің отбасына, бала тәрбиесіне т.б. қатысы, 2-бөлігіне шығармадан дәлел болатын үзінділер, 3-бөлігіне белгілі бір ой-тұжырымы жазылады. Оқушылар үзінділерді топ ішінде талқылап, қорытынды жасайды.

Қабілеті жоғары оқушылар жазушының белгілі бір мәселеге қатысты суреттеулерін анықтап тұжырым жасаса, ал қабілеті төмендеу оқушылар шығарманың жалпы мазмұнымен шектеледі.

Дескриптор

- шығарма мәтінін шолып шығады;

- жазушының адамгершілік туралы ойларын анықтайды;

- өзіндік тұжырым жасайды.

4. Топ мүшелерінің жауабы критерийге сай бағаланады, мұғалім сындарлы кері байланыс береді.

2-таратпа

Сабақтың аяғы

31-36

37-40

5. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі бойынша оқушылар жазбаша тұжырым жасайды:

«Шығарма идеясына келсек, ... ».

«Ұлттық болмысымыз танылатын тұстары ... ».

«... тектілік пен кемеңгерліктің бейнесі іспетті».

«Жазушының адамгершілік туралы ойларына тоқталсам, ... ».

6. Рефлексия

Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың?

Тәйке – Сабақта не қиын болды?

Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың?

Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың?

7. Үйге: Романды оқу.

3-таратпа

Дифференциация

Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау

Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және техникалық қауіпсіздікті сақтау

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу