Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: 10.3А Жасушалық цикл Мұғалім: | |||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы | Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар | ||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | Оқушылар .. қартаю үдерісін түсіндіре алады | ||||
Сабақ мақсаты | Все учащиеся смогут: объяснить, как происходит процесс старения в организме. Некоторые учащиеся смогут: провести связь между процессом старения и делением клеток. | ||||
Жетістік критерийі | Учащиеся смогут понять с научной точки зрения как происходит процесс старения в живом организме, основываясь на различных теориях о старении. | ||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика:
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Өсімдіктердің спорогенез сатыларына … жатады; Спорогенездің гаметогенезден айырмашылығы .... болып табылады; Гүлді өсімдіктердің қосарлы ұрықтануының биологиялық маңызы ..... Жануарлар гаметогенезінің биологиялық маңызы …… Жануарлар гаметогенезінің нәтижесінде .... түзіледі. Предметная лексика и терминология: поломки ДНК, иммунологическое и генетическое старения клеток. Серия полезных фраз для диалога/письма: Как происходит процесс старения на генетическом уровне? Как происходит поломка ДНК в клетке? Обратимый ли процесс старения клеток? Можно ли запрограммировать процесс старения? | ||||
Құндылықтарды дарыту | Топта бірге жұмыс орындау ашықтық және жауапкершілікті, ал тыңдалым көшбасшылық кабілеттерін дамытады | ||||
Пәнаралық байланыстар | Цитология. Генетика. | ||||
АКТ пайдалану дағдылары | Оқу үдерісін презентациясы, оқу фильмдерді көрнекілеу. Microsoft PowerPoint | ||||
Бастапқы білім | Онтогенез – ағзаның жеке дамуы (9 сынып) | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||
Сабақ басы 5-10 минут | 1. Ұйымдастыру. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 2. Актуализация – подготовка опорных знаний для усвоения нового материала.
ІІ Фронтальный опрос:
III Формирование и усвоение новых понятий, умений и навыков. ПЛАН Методы: Вступительное слово учителя и размышления учеников.
Сообщение учащихся и конспектирование.
Старение – это морфо‑физиологические возрастные изменения, снижающие адаптационные возможности и устойчивость организма и увеличивающие вероятность летального исхода. Старость – это пострепродуктивный период (репродукция – воспроизводство, размножение). Мұғалім оқушылардан сұрайды:
3. Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтайды, сабақ мақсаты мен жетістік критерийлерін қалыптастырады. |
Оқу презентациясы
| |||
Сабақ ортасы 10-15 минут 15-20 минут 20-25 минут 25-30 минут 30-35 минут | 1. Мұғалім оқушыларға "гаметогенез", "спорогенез" ұғымына анықтама беру ұсынады, содан кейін слайд арқылы өз анықтамасын көрсетіп, оқушылар жазып алады. 2. Мұғалім өсімдіктердің көбею тәсілдері туралы бейнеүзінді көрсетеді, оқушыларға сұрақ қояды, олар жауап беру қажет. 3. Өзара жұптық талқылаулар өткізіліп, содан мұғаліммен бірге талқылау жүргізіледі. Мұғалім оқушылардың назарына бейнематериалда айтылған жаңа терминдерді ұсынады. Мұғалім қысқаша түрде өсімдіктедегі спорогенез, өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез үрдістерін түсіндіреді. Оқушылардың оқу материалын игеру ерекшеліктерін ескере отырып, мұғалім жаңа терминдер мен оның анықтамалары көрсетілген дайын карточкалар үйлестіреді. Дифференция жасау арқылы қабілетті оқушыларға термин мен оның анықтамасын сәйкестендіріп тауып алатын карточка беріледі. 5. Жұптық жұмыс. Оқушылар жұптасып берілген тапсырманы орындайды. Орындалған тапсырманы келесі басқа жұп тексеріп, өзара тексеріс жүргізіледі. 6. Қалыптастырушы бағалау. Сабақ барысында оқу мақсатына сәйкес қалыптастырушы бағалау жұмысы жүргізіледі. | Оқу презентациясы bilimland.kz сайты
Оқу презентациясы
Тапсырма 1-2. Тапсырма 3. | |||
Сабақ соңы 35-40 минут | Кері байланыс: «Кері байланыс пирамидасы»
Үй тапсырмасы: Спорогенез, гаметогенез үрдістерін қайталау. | Стикер | |||
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталуы | |||
Барлық оқушылар: Қорыту, абсорбция, ассимиляция мен ішектен бөліп шығару үдерістерін сипаттай алады Оқушылардың көп бөлігі: Асқорыту үдерістері мен мүшелерді байланыстырып талдайды Кейбір оқушылар: Бұл процестердің биологиялық маңызы түсіндіреді Қосымша ақпараттар, оқулықтар, ссылкалар мен веб-сайттар түрінде қолдау көрсетіледі. | (1) Ой шақыру кезеңінде сұрақтарға жауап беру арқылы өзін-өзі бағалайды, ЖАДА анықтайды. (2) Жұптық жұмыс нәтижесін өзара бағалайды (3) Қалыптастырушы бағалау | Денсаулықты сақтау техникасы. | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты болды ма?/шындықпен үйлеседі ме? Барлық оқушылар оқу мақсаты бойынша жетті ме? Жетпесе не себепті? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ме? Сабақ уақытша кезеңдері тұрақты болды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды ма? Неге? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз ойыңызды білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? | |||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.