Көмірсуларды құрылымы, құрамы мен қызметтері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

10.1B – Тірі ағзалардағы химиялық заттар

(Молекулалық биология)

Көмірсуларды жіктеу және олардың қасиеттері

Мектеп: Алматы қаласы ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бугуева Р.Н

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Көмірсуларды құрылымы, құрамы мен қызметтері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Көмірсуларды құрылымы, құрамы мен қызметтеріне сәйкес жіктеу

 Сабақ мақсаттары

Көмірсуларды құрылымы, құрамы мен қызметтеріне сәйкес жіктеу

Бағалау критерийлері

  • Көмірсуларды құрылымы, құрамы бойынша жіктей алады
  • Көмірсулардың әртүрлі топтарын қасиеттері мен қызметтеріне дұрыс сәйкестендіре алады
  • Берілген көмірсу молекулаларына дұрыс сипаттама бере алады

 Тілдік мақсаттар

 

  • Оқушылар орындай алады:

Концеп-карта, сәйкестендіру жұмыстары, топтық жұмыс жасауда академиялық тілдерін дамытады. (айтылым және тыңдалым дағдылары)

  • Лексика және терминология

глюкоза, карбонильді топ, гидроксильді топ, қосылу, гликозидтік байланыс, моносахарид, дисахарид, мальтоза, сахароза, фруктоза, лактоза, галактоза, амилаза, амилопектин, крахмал, гликоген, целлюлоза, гексоза, мономер, полимер

бірге қосу, құру, тұратын, үлкен, азық-түлік, жағдай, көп

  • Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы

Моносахаридтерді біріктіретін байланыстар түрлері келесілер болып табылады...

Қойылту(ұю) реакциясы... құрады

Дисахаридтер X немесе Y...моносахаридтерден құрылады

...құру үшін моносахаридтер бірге қосылады

Бастапқы білім

Органикалық молекуланы құрайтын элементтер (7-сынып)

Биополимерлер және мономерлер (8-сынып)

Көмірсулардың функциялары (9-сынып)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ұйымдастырулы кезеңі

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын құру

Жаңа сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері тақтаға шығарылады.

Сабақта кездесетін жаңа терминдермен жұмыс істеу.

Оқушыға оқуға арналған мәтінді оқып «Көмірсуларға» тұжырымдамалы (концептуальды) карта құруды сұраңыз.

Оқушылармен бірге жұмысты талдаңыз. (слайд № 4)

Дидактикалық материал №1 Оқуға арналған мәтін

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

Жұптық жұмыс Оқушыларға көмірсулардың әр түрлі топтарының қасиеттері мен қызметтеріне арналған карточканы пайдаланып сәйкестендіруді ұсынылады.

Жұмыс орындалып болған соң, жұптар бір-бірін тексеріп кері байланыс береді.

Топтық жұмыс ұйымдастырыңыз. Әр топ әр түрлі көмірсу молекулаларын таңдайды.

1-топ моносахаридтер (триоза, глюкоза, рибоза, дезоксирибоза),

2-топ дисахаридтер (сахароза, лактоза, мальтоза),

3-топ полисахаридтер(крахмал, гикоген, хитин, целлюлоза).

Топтар постерлер жасайды. Ортада қорғайды.

Топтық жұмысқа қойылатын критерийлер:

  • Тайм-менеджмент
  • Постердің эстетикаға сай безендірілуі
  • Барлық топ мүшелерінің қатысуы ( ролдерге бөліну)
  • Көмірсуды төмендегі жоспар бойынша сипаттау

Әр көмірсуды төмендегі жоспар бойынша сипаттау

  • Химиялық формула (молекулалық)
  • Қасиеттері ( ерігіштігі, дәмі, түсі)
  • қызметтері

Топтар ортада топтық жұмыстарын қорғағанда, басқа топ оқушылар кестелеріне алған мәліметтерді түсіріп отырады.

Кесте үлгісі

Көмірсу атауы

Формуласы

Қасиеттері

Қызметтері

How do carbohydrates impact your health - Richard J. Wood бейнематериалын көрсетіп қорытындылауға болады.

Бағалау. Қалыптастырушы бағалау жұмысы негізінде

Рефлексия « Пирамида» әдісімен

Үйге тапсырма

«Көмірсулардың пайдасы мен зияны»- тақырыбында ойтолғау жазу.

Дидактикалық материал №2 таратпа материал ретінде алдын ала қиып даярлау.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Кейбір оқушылар нұсқаулық бойынша өте жақсы жұмыс жасайды. Әр оқушының сөйлеуі олардың тілдік қорын дамытады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.