Арифметикалық прогрессия. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3А бөлім: Тізбектер | Мектеп: Химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Нсанбекова У. Н | ||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы: №5-6 | Арифметикалық прогрессия | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.3.4 арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысының формулаларын қорытып шығарады және қолданады; 9.2.3.5 арифметикалық прогрессиямен байланысты есептер шығарады; | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушы:
| ||||||||||||
ЦПР | Проблемалық оқыту арқылы оқушылардың зерттеушілік қабілеттерін дамыту. | ||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы: - Тізбектің заңдылығын анықтайды және жетіспейтін мүшелерін табады | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқытудың тілдік мақсаты: Оқушылар:
Пәндік лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| ||||||||||||
|
| ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| - Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын; - Өзгенің пікірін құрметтеу; - Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту; - Математикалық ойлауды тереңдету | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл бөлімнен алған білім математиканың «Функциялардың шегі және үзіліссіздігі», «Қатарлар» деген бөлімдерін игеруге қажет. Тізбектер математикадан басқа да білім салаларында кеңінен қолданылады: биологияда бактериялардың көбею моделін құруда, экономикада банктің пайыздық есептеулерінде және т.с.с. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Active Inspire | ||||||||||||
Бастапқы білім | Сандық тізбектер, дәрежесі бар тізбектер түсініктері. Бүтін көрсеткішті дәрежесі бар тізбектің заңдылығын анықтау және жетіспейтін мүшесін таба білу. Пайыз, санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу, пайыздық қатынас түсініктері. Сандардың бөлінгіштігі, бөлінгіштік белгілері. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы
3 мин | Сабақ басында: - Ұйымдастыру. - Оқушылармен амандасу - Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару - Үй тапсырмасын тексеру | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин | Ой – қозғау №1 Мұғалім бір оқушыны тақтаға шақырады, оқушының құлағына бірдене сыбырлайды да тақтаны ашады. Тақтада мына 23 сан жазылып тұрады 1; 4; 7; 10; 13; 16; 19; 22; 25; 28; 31; 34; 37; 40; 43; 46; 49; 52; 55; 58; 61; 64; 67. Мұғалім оқушыларға 1 – 23 аралығында бір санды айтуларын сұрайды , ал оқушы сол санды табуы керек. Мұғалім оқушылардан түсіндіріп беруін сұрайды ( Оқушының құлағына n – мүшесінің формуласы айтылған болатын: аn = 3n – 2) №2 Арифметикалық прогрессияның жетінші мүшесін табыңыздар:
| Оқу жоспары | |||||||||||
15 мин | Жаңа сабақ Тапсырма 1: 1-ден 100-ге дейінгі натурал сандардың қосындысын табыңыз. Бұл есеп әйгілі неміс математигі Карл Гаусстың бала шағымен байланысты. Ол 9 жаста болғанда, ұстазы түгел сыныпқа осы есепті қойған. Бір минуттан соң Карл «есепті шештім» дейді. Карл есепті қалай шешкен? Ол үшін
Не байқадыңыздар. Ал енді осы сандарды тізбектің мүшелерімен алмастырсақ Формула қорытылып шығады осы формуланы өз беттерімен шығарып қарауға тапсырма. Қорытынды жасалады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады: Тапсырма 2: Бос орындарды толтыра отырып, арифметикалық прогрессияның n мүшесінің қосындысын табыңыз. Үлестірмелерді таратып беріңіз.
Арифметикалық прогрессия 9.2.3.4 арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысының формулаларын қорытып шығарады және қолданады; ; | ||||||||||||
10 мин | Сыныппен жұмыс №1. () арифметикалық прогрессия формуласымен берілген аn = 3n – 2. Алғашқы 30 мүшесінің қосындысын табыңыздар. №2. Арифметикалық прогрессия 4; 7; 10;… тізбегімен берілген. Прогрессияның алғашқы 20 мүшесінің қосындысын табыңыздар №3. Арифметикалық прогрессияның жетінші мүшесі 1 және төртінші және екінші мүшелерінің айырмасына тең. Прогрессияның бірінші мүшесін табңыздар. №4 Арифметикалық прогрессияның бесінші және оныншы мүшесі сәйкес 38 жіне 23 ке тең. Он бесінші және алғашқы оныншы мүшесінің қосындысын табыңыздар. | ||||||||||||
15 мин | Жұптық жұмыс
| ||||||||||||
15 мин | Жеке жұмыс: Дифференциацияланған тапсырмалар №1 Берілгені: №2 №3 | ||||||||||||
15 мин | Тест тапсырмасы 1- нұсқа
а) 9; 9; 9; 9;…; п) 2; 10; 18; 26;…; б) 3; 6; 12; 24;…; к) 2; 5; 9; 15;…. 2) Мына сандардың ішінен жетіге еселік сандардың алтыншы мүшесін табыңыздар : а) 35 г) 40 р) 42 с) 49 3) (аn) – арифметикалық прогрессия, мұндағы а1 = -5, d = 4. Осы прогресияның сегізінщі мүшесін табыңыздар : а) -7 б) -33 о) 23 е) 10 4) Арифметикалық прогрессияның алғашқы он мүшесінің қосындысын табыңыздар : -12; -8… а) 42 б) -30 в) 56 г) 60 5) (an) тізбегінің алғашқы қырық мүшесінің қосындысын табыңыздар, егер аn=2n+1 с) 1580 н) -280 р) 1680 г) 25 2- нұсқа
а) 1; 2; 5; 9; 16;…; е) 1; 11; 21; 31;…; к) 4; 8; 16; 32;…; о) 7; 7; 7; 7;…. 2) Мына сандардың ішінен беске еселік сандардың алтыншы мүшесін табыңыздар : а) 15 б) 23 с) 30 т) 45 3) (аn) – арифметикалық прогрессия, мұндағы а1 = -4, d = 3. Осы прогресияның сегізінщі мүшесін табыңыздар : б) -7 с) 23 к) -23 м) -24 4) Арифметикалық прогрессияның алғашқы он мүшесінің қосындысын табыңыздар: -10; -8… в) 144 г) 28 я) -130 и) -24 5) (an) тізбегінің алғашқы қырық мүшесінің қосындысын табыңыздар, егераn = 3n + 2 с) 632 н) -280 я) 670 г) 760
| ||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Үйге тапсырма: №378. Шыныбеков Ә.Н.-9 сынып Рефлексия: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.