Бөлшек бөлімін және алымын иррационалдықтан арылту 1-сабақ (Б-бөлімі) (Алгебра, 8 сынып, I тоқсан)

 Бөлшек бөлімін және алымын иррационалдықтан арылту 1-сабақ (Б-бөлімі) (Алгебра, 8 сынып, I тоқсан)

Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Квадрат түбірлер және иррационал өрнектер
Сабақ тақырыбы: Бөлшек бөлімін және алымын иррационалдықтан арылту 1-сабақ (Б-бөлімі)
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 8.1.2.4 бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылта алады
Сабақ мақсаттары: Оқушылар алгоритмді қолданып бөлшектің бөлімін иррационалдықтан арылту үшін квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіреді.

1. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу. Сабаққа дайындықты текстеру.
2. Алдыңғы сабақта өткен материалды қайталау
Ауызша жұмыс. Ұран: «Қайталау – оқудың анасы»
Оқушыларға жаңа материалды меңгеру үшін алдыңғы сабақтарда оқылған материалдардан сұрақтар қойылады.
Бастапқы дағдылар мен біліктерді тексеру
Оқушылар жұппен жұмыс істейді. Жұптарға бөлу үшін оқушыларға карточкалар беріледі (1-қосымшадағы кесте 10 карточкаға бөлінеді). Оқушылардың санына байланысты кестені бірнеше рет пайдалана аласыз. Тиісті карточкалардың көмегімен оқушылар жұп құрайды.
Оқушылар «Амалдарды орында» тапсырмасын орындайды.
Жұмысты аяқтағаннан кейін, бағалау жұпта өзара тексеру арқылы жүзеге асырылады: оқушылар тапсырмаларды алмастырады және слайдтағы жауаптарды пайдаланып бір-бірінің жұмысын тексереді.
Мұғалім жауап парақтарында орындалған тапсырмаларды жазады. Қажет болса, жеке тапсырмалардың шешімдерін талқылауға болады.
3. Мақсат қою
Мұғалім оқушылармен келесі сұрақтарды талқылайды:
Орындалған тапсырмаларда не ортақ? Қандай формулаларды қолдандыңыз?
Оқушыларға тапсырма ұсынылады: Берілген өрнектердің қайсысын есептеу оңайырақ
Содан кейін сабақтың мақсаттары мен оқу мақсаттары талқыланады.
4. Жаңа материалмен жұмыс
Ұран: «Кітап қажет, ал ойлау аса қажет»
Оқушыларға келесі тапсырма ұсынылады: Көбейтіндіде квадрат түбір белгісі болмайтындай қажетті көбейткішті анықта. Оқушылар шағын тақталарда тапсырмаларды орындап, жауаптарын бір біріне көрсете алады.
Мұғалім немесе сыныптастар кейбір жауаптарға түсініктеме бере алады.
Мұғалім тақтаға бөлімдері алдыңғы тапсырмада қарастырылған өрнектерден тұратын екі үш бөлшекті жазады. Берілген бөлшектердің бөлімдерін иррационалдықтан арылту жолдарын талқылайды. Талқылау барысында оқушылар алгоритмді құрастырады, оның соңғы нұсқасы слайдта ұсынылатын болады.
Жұпта жұмыс істеу барысында оқушылар теориялық материалдар мен мысалдарды дербес зерттейді. Одан кейін оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып, әрбір оқушы серіктесіне қандай да бір типтегі есептерді қалай шешуге болатынын түсіндіреді. Видео-ролик көруді ұсынуға болады.
5. Меңгерілген материалды бекіту
Оқушыларға бөлшектің бөлімін иррационалдықтан арылтуға арналған тапсырмалар беріледі. Кейін осы тапсырмалардың толық шешімі слайдта көрсетіледі, оқушылар әрбір есептің шешуін дұрыс жазылуына назар аударып, жауаптарын тексеріп,
Көзге арналған жаттығулларды орындау
- Басыңды бұрмай, сыныптың қабырғаларын сағат тілінің бағытымен, ал сыныптың тақтасын сағат тілінің бағытына қарсы бағытпен қарап шық. Басыңызды солға бұрып, көкжиек желісіне қараңыз, енді мұрныңыздың ұшына қараңыз. Көзіңізді жабыңыз, 5-ке дейін санаңыз, көзіңізді ашыңыз және ...
Алақанымызды көзге қояйық,
Аяғымызды алшайтып тұрайық
Оңға бұрылайық
Маңғазданып қарайық.
Алақанның астынан
Тағы- оңға! Тағыда
Сол иықтан тағыда!
Енді жұмыс жалғасады.
Оқушыларға өрнектерді сәйкестендіруге тапсырма беріледі. Әрбір оқушы кестесі бар карточканы толтырады. Оқушылар екі бағандардағы өрнектердің сәйкестігін сызып көрсетеді, жауаптарда қателіктер туындаса, оқушылар оларды тауып, түзету керек. Слайд көрсетілімінің негізінде өзін өзі тексеру......


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру