Ұлттық тағамдар (7 сынып, III тоқсан )
Бөлім:Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар
Сабақтың тақырыбы: Ұлттық тағамдар
Сабақта іске асатын оқу мақсаты: (оқу бағдараламасынан сілтеме) О5.Мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу
Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру.
Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін (компрессия) жазу
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу.
Сабақтың мақсаты:
Мәтінді түсінеді;
Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады;
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады;
Жинақы мәтін жазады.
Сабақ барысы: Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу.
Қызығушылықты ояту. Тақырыпты болжау.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.
Күтілетін нәтижелер белгіленеді.
Мағынаны тану кезеңі. Ой шақыру.
Оқушылардың назарына «Қазақ халқының ұлттық тағамдары» атты бейнебая көрсетіледі.
Бейнебаян бойынша ойларын ортаға салады. Сосын, оқушыларға мәтін ұсынылады. Танысып болған сон тапсырмалар орындайды.
Тапсырма. Жеке жұмыс.
Ұлттық тағамдардың пайдасы
Сүттен жасалатын қазақта құрт, қатық ,қымыз шұбат, сүт көже, сүзбе, көбік, ежігей тағы да басқа тағамдар баршылық. Және ол тағамдардың басым бөлігінің қалай әзірленетіні халыққа белгілі. Алайда таныс емес қазақ тағамдар да қаншама. Мысалы, өзім жақында ғана ежігей деген тағамды білдім. Осы тағамның қалай және неден әзірленетіні маған осы уақытқа дейін беймәлім еді. Ұлттық тағамдар туралы жазылған үш кітапты оқығанмын. Бірақ, ол кітаптарда ежігей туралы кезіктірмеппін. Кітаптарда жазылмаған ас түрін мен ғаламтордан бірден таптым. Ежігей - қой сүтінен дайындалған тағам. Ол қайнатылған қатық пен сары ірімшіктің қоспасынан әзірленетін дәмі тәтті, өзі жұмсақ болатын ас екен. Бұдан да басқа біз білмейтін ұлттық тағам түрлері көп деп ойлаймын. Негізінен бізде ұлттық тағамдардың ұмыт болып бара жатқаны шындық. Ал, бұған себеп, түрлі тағамдардың, соның ішінде, басқа елден келген астардың көбеюі. Бірақ, бұл тағамдардың пайдасынан зияны басым екенін зерттеушілердің өзі дәлелдеп отыр. Мәселен, барлық дүкендерде сатылатын американдықтардың жылдам әзірленетін гамбургер, чизбургер, хот- дог секілді тағамдары денсаулыққа зиян. Және де адамның тез толысуына себепші болады. Міне, осы секілді басқа елден келген астардың көпшілігінің пайдасынан зияны басым болса да, барлық дүкендерде осы тағамдар сатылады, ал өзіміздің ұлттық тағамдарымызды еш дүкеннен таба алмайсың. Тек құртты ғана санаулы дүкендерден табуға болады.
Қалыптастырушы бағалау.
1- тапсырма. Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру. FILA кестесін толтыру.
Facts (мәтіндегі фактілер) Ideas (мәтіннің идеясы) Learning issues (сұрақтар) Action plan (әрекет жоспары)
2- тапсырма. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырып, жинақы мәтін жазу. Сөз көлемі 70-80 сөз.
___________________________________
Сұрақтарды жұпта талқылау.
Талқылау.
Кері байланыс.
Бағалау критерийі Тапсырма № Дескриптор
Оқушы
Мәтінді түсінеді;
Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады;
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады;
Жинақы мәтін жазады. 1
Бейнебаян бойынша ойын еркін жеткізеді;
Пікіріне дәлел келтіреді
3 FILA кестесін толтырады;
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады;
Жинақы мәтін жазады;
Сөз көлемін сақтайды.
Бағалау критерийлері:
Мәтінді түсінеді;
Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады;
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады;
Жинақы мәтін жазады. .....
Сабақтың тақырыбы: Ұлттық тағамдар
Сабақта іске асатын оқу мақсаты: (оқу бағдараламасынан сілтеме) О5.Мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу
Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру.
Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін (компрессия) жазу
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу.
Сабақтың мақсаты:
Мәтінді түсінеді;
Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады;
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады;
Жинақы мәтін жазады.
Сабақ барысы: Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу.
Қызығушылықты ояту. Тақырыпты болжау.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.
Күтілетін нәтижелер белгіленеді.
Мағынаны тану кезеңі. Ой шақыру.
Оқушылардың назарына «Қазақ халқының ұлттық тағамдары» атты бейнебая көрсетіледі.
Бейнебаян бойынша ойларын ортаға салады. Сосын, оқушыларға мәтін ұсынылады. Танысып болған сон тапсырмалар орындайды.
Тапсырма. Жеке жұмыс.
Ұлттық тағамдардың пайдасы
Сүттен жасалатын қазақта құрт, қатық ,қымыз шұбат, сүт көже, сүзбе, көбік, ежігей тағы да басқа тағамдар баршылық. Және ол тағамдардың басым бөлігінің қалай әзірленетіні халыққа белгілі. Алайда таныс емес қазақ тағамдар да қаншама. Мысалы, өзім жақында ғана ежігей деген тағамды білдім. Осы тағамның қалай және неден әзірленетіні маған осы уақытқа дейін беймәлім еді. Ұлттық тағамдар туралы жазылған үш кітапты оқығанмын. Бірақ, ол кітаптарда ежігей туралы кезіктірмеппін. Кітаптарда жазылмаған ас түрін мен ғаламтордан бірден таптым. Ежігей - қой сүтінен дайындалған тағам. Ол қайнатылған қатық пен сары ірімшіктің қоспасынан әзірленетін дәмі тәтті, өзі жұмсақ болатын ас екен. Бұдан да басқа біз білмейтін ұлттық тағам түрлері көп деп ойлаймын. Негізінен бізде ұлттық тағамдардың ұмыт болып бара жатқаны шындық. Ал, бұған себеп, түрлі тағамдардың, соның ішінде, басқа елден келген астардың көбеюі. Бірақ, бұл тағамдардың пайдасынан зияны басым екенін зерттеушілердің өзі дәлелдеп отыр. Мәселен, барлық дүкендерде сатылатын американдықтардың жылдам әзірленетін гамбургер, чизбургер, хот- дог секілді тағамдары денсаулыққа зиян. Және де адамның тез толысуына себепші болады. Міне, осы секілді басқа елден келген астардың көпшілігінің пайдасынан зияны басым болса да, барлық дүкендерде осы тағамдар сатылады, ал өзіміздің ұлттық тағамдарымызды еш дүкеннен таба алмайсың. Тек құртты ғана санаулы дүкендерден табуға болады.
Қалыптастырушы бағалау.
1- тапсырма. Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру. FILA кестесін толтыру.
Facts (мәтіндегі фактілер) Ideas (мәтіннің идеясы) Learning issues (сұрақтар) Action plan (әрекет жоспары)
2- тапсырма. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырып, жинақы мәтін жазу. Сөз көлемі 70-80 сөз.
___________________________________
Сұрақтарды жұпта талқылау.
Талқылау.
Кері байланыс.
Бағалау критерийі Тапсырма № Дескриптор
Оқушы
Мәтінді түсінеді;
Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады;
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады;
Жинақы мәтін жазады. 1
Бейнебаян бойынша ойын еркін жеткізеді;
Пікіріне дәлел келтіреді
3 FILA кестесін толтырады;
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады;
Жинақы мәтін жазады;
Сөз көлемін сақтайды.
Бағалау критерийлері:
Мәтінді түсінеді;
Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады;
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады;
Жинақы мәтін жазады. .....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Ұлттық тағамдар 7 сынып қазақ тілі, қазақ тілінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак тили кыска мерзимди сабак жоспары, Ұлттық тағамдар