Досымның сүйікті тамағы… (7 сынып, III тоқсан )
Бөлім: Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар
Сабақтың тақырыбы: Досымның сүйікті тамағы…
Сабақта іске асатын оқу мақсаты: (оқу бағдараламасынан сілтеме) Ж6. Мәтіндерді түзету және редакциялау
Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау.
ӘТН1. Орфографиялық норма
Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
7.ӘТН 5. Пунктуациялық норма
Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді;
Синонимдік қатармен ауыстырады;
Лексикалық түзетулер енгізіп, редакциялайды;
Үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады
Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолданады.
Сабақ барысы: Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу.
Қызығушылықты ояту. Тақырыпты болжау.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.
Күтілетін нәтижелер белгіленеді.
Мағынаны тану кезеңі. Ой шақыру.
Жазылым алды тапсырма.
Ж. «Менің тоңазытқышым».
Оқушылар тоңазытқыштың ішінде қандай тағамдар бар екенін естеріне түсіріп жазуы керек.
Тоңазытқыштағы тағамдарды бірнеше топтарға жіктеу қажет.
• Майлы тағамдар
• Сүн өнімдері
• Жеміс-жидектер
• Көкөністер
• Ет өнімдері
• Ұн тағамдары
Оқушылар өздерінің жасаған жазбаларымен жұпта алмасады.
Қайталау.
Қалыптастырушы бағалау
Жазылым тапсырмасы. Жеке жұмыс. Бір-бірінің тоңазытқышындағы тағамдарға қарап, сол адамның қаншалықты дұрыс тамақтанатынын сипаттап жазады. Сөз көлемі 90-110 сөз. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестің заңына сәйкес жазады.
Жазылым үшін көмекші сұрақтар
1. Досың қандай тағамды көбірек ұнатады?
2. Ол қандай тағамды көбірек сатып алады?
3. Қандай тағамдарды мүлдем ұнатпайды?
4. Досың салауатты өмір салтын ұстана ма?
5. Қандай дәрумендерді көбірек пайдаланады?
6. Қандай дәрумендер жеткіліксіз?
7. Тамақтану бойынша қандай ұсыныстарың бар?
Жазба жұмысында оқушылардың қолдануы үшін щылауларды ұсынуға болады.
Мысалы: Себебі, өйткені, алайды, дегенмен, ендеше,демек т.с.с
Жазба жұмысында тыныс белгілерін дұрыс қояды.
Жұптар бір-бірінің жазбаларын оқиды, кей сөздерді синонимдік қатармен ауыстырып, лексикалық түзетулер енгізеді.
Талқылау.
АА+ Дәл осы тамақты ұнатуын нақты мінезінің ерекшелігімен сипаттап жазады.
Талқылау.
Кері байланыс.
Жұптық бағалау.
Бағалау критерийі Тапсырма № Дескриптор
Оқушы
Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді;
Синонимдік қатармен ауыстырады;
Лексикалық түзетулер енгізіп, редакциялайды;
Үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады
Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолданады. 1
Тоңазытқыштағы тағамдарды бірнеше топтарға жіктеп жазады
Досының қаншалықты дұрыс тамақтанатынын сипаттап жазады;
Көркемдегіш құралдарды қолданады;
Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестің заңына сәйкес жазады;
Сөз көлемін сақтайды.
Бағалау критерийлері:
Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді;
Синонимдік қатармен ауыстырады;
Лексикалық түзетулер енгізіп, редакциялайды;
Үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады
Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолданады......
Сабақтың тақырыбы: Досымның сүйікті тамағы…
Сабақта іске асатын оқу мақсаты: (оқу бағдараламасынан сілтеме) Ж6. Мәтіндерді түзету және редакциялау
Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау.
ӘТН1. Орфографиялық норма
Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
7.ӘТН 5. Пунктуациялық норма
Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді;
Синонимдік қатармен ауыстырады;
Лексикалық түзетулер енгізіп, редакциялайды;
Үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады
Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолданады.
Сабақ барысы: Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу.
Қызығушылықты ояту. Тақырыпты болжау.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.
Күтілетін нәтижелер белгіленеді.
Мағынаны тану кезеңі. Ой шақыру.
Жазылым алды тапсырма.
Ж. «Менің тоңазытқышым».
Оқушылар тоңазытқыштың ішінде қандай тағамдар бар екенін естеріне түсіріп жазуы керек.
Тоңазытқыштағы тағамдарды бірнеше топтарға жіктеу қажет.
• Майлы тағамдар
• Сүн өнімдері
• Жеміс-жидектер
• Көкөністер
• Ет өнімдері
• Ұн тағамдары
Оқушылар өздерінің жасаған жазбаларымен жұпта алмасады.
Қайталау.
Қалыптастырушы бағалау
Жазылым тапсырмасы. Жеке жұмыс. Бір-бірінің тоңазытқышындағы тағамдарға қарап, сол адамның қаншалықты дұрыс тамақтанатынын сипаттап жазады. Сөз көлемі 90-110 сөз. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестің заңына сәйкес жазады.
Жазылым үшін көмекші сұрақтар
1. Досың қандай тағамды көбірек ұнатады?
2. Ол қандай тағамды көбірек сатып алады?
3. Қандай тағамдарды мүлдем ұнатпайды?
4. Досың салауатты өмір салтын ұстана ма?
5. Қандай дәрумендерді көбірек пайдаланады?
6. Қандай дәрумендер жеткіліксіз?
7. Тамақтану бойынша қандай ұсыныстарың бар?
Жазба жұмысында оқушылардың қолдануы үшін щылауларды ұсынуға болады.
Мысалы: Себебі, өйткені, алайды, дегенмен, ендеше,демек т.с.с
Жазба жұмысында тыныс белгілерін дұрыс қояды.
Жұптар бір-бірінің жазбаларын оқиды, кей сөздерді синонимдік қатармен ауыстырып, лексикалық түзетулер енгізеді.
Талқылау.
АА+ Дәл осы тамақты ұнатуын нақты мінезінің ерекшелігімен сипаттап жазады.
Талқылау.
Кері байланыс.
Жұптық бағалау.
Бағалау критерийі Тапсырма № Дескриптор
Оқушы
Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді;
Синонимдік қатармен ауыстырады;
Лексикалық түзетулер енгізіп, редакциялайды;
Үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады
Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолданады. 1
Тоңазытқыштағы тағамдарды бірнеше топтарға жіктеп жазады
Досының қаншалықты дұрыс тамақтанатынын сипаттап жазады;
Көркемдегіш құралдарды қолданады;
Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестің заңына сәйкес жазады;
Сөз көлемін сақтайды.
Бағалау критерийлері:
Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді;
Синонимдік қатармен ауыстырады;
Лексикалық түзетулер енгізіп, редакциялайды;
Үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады
Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолданады......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Досымның сүйікті тамағы… 7 сынып қазақ тілі, қазақ тілінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак тили кыска мерзимди сабак жоспары, Досымның сүйікті тамағы…