С. Сейфуллин «Сыр сандық» өлеңі. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
САБАҚ: І тоқсан | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:
| |||||||
Сынып: 11 әдебиет | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Бөлім:Тарихтың шертіп пернесін С. Сейфуллин «Сыр сандық» өлеңі | |||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | Т/Ж4 Шығарма үзінділерімен жұмыс 11.1.4.1 Көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану; | |||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: көркем шығармалардан алған үзінділерді түсінеді Оқушылардың көбі: ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырады Кейбір оқушылар: үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолданады | |||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: адалдық , арамдық, талант, күншілдік, мансап, ар-ождан, достық ,қастық ұғымдары т.с.с Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша...;Байланыстыра қарғанда...; Өмірмен байланыстыратын болсам...; Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі... | |||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | ||||||||
Жоспар | ||||||||
Жоспарланатын уақыт | Дереккөздер | |||||||
Сабақтың басы | Қызығушылықты ояту кезеңі. | «Сыр сандық» өлеңі/аудиожазба/ | ||||||
Сабақтың ортасы |
С «Сыр сандық» шығармасынан үзіндімен танысып, ақын көтерген өзекті мәселені анықтаңыздар. Досыңмын деп ант береді, Жем іздеген жанама. Жем таусылса жалт береді, Сенерлік дос, санама. Нағыз достар, бір-ақ қалып. Шыңдап берік сүйіскен. Бір-біріне сыр ақтарып, Сыр түйінін түйіскен. Әр адамның ішкі сыры, Берік қойма сақталған. Сол қойманың бір түкпірін, Достың досы-ақ ақтарған. Кейде ашуға сол түкпірді, Іздейді жан жақынын. Шертеді жан сырлы жырды, Сырлас жанын шақырып. Тыныс керек кейде жанға, Кейде жанға ән керек. Күй шертуге анда-санда, Сырласарлық жан керек. Ішкі сырды мысал етіп, Біраз ғана жырлайын. Суреттеуге тауға кетіп, Суретті ептеп сырлайын. Сарыарқаның бір тауы бар - Бір тауы бар сымбатты. - Сол таудан сен сыр тауып ал, Сыр тауып ал, қымбаттым. 1.«Сыр сандық » сөзінің мағынасы не деп ойлайсыздар? 2.«Сыр» деген не? 3.«Сандық» деген не? 4.«Сыр сандық» дегендегі «сандық» сөзі қандай мағынада тұр? 5.Ал, «адамның сыр сандығы» дегенді қалай түсінесіңдер? 6. Ақын қандай өзекті мәселені көтергенін анықтаңыздар.
Символ (рәміз) – әдебиетте ойды астарлап суреттейтін ерекше балама бейне. “Сыр сандық шашуы” Әр адамның ішкі сыры – Берік қойма сақталған. Сол қойманың сыр түкпірін Достың досы – ақ ақтарған ТЖ Тапсырма: Үзіндіні ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолданыңыздар: 1 - топ Өлеңнің тақырыбын, негізгі идеясын бүгінгі күнмен байланыстырыңыздар 2 - топ Дос, достыққа байланысты мақал – мәтелдер жазып, өлеңмен байланысын анықтаңыздар. 3 - топ “Сыр сандық” өлеңіне сатылай кешенді талдау жасаңыздар 4 – топ Бес жолды өлең 5 - топ “Досқа айтылар сыр” ішкі толғаныстарыңызды монолог ретінде жазыңыздар 6- топ Үзіндінің ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланысын дәлелдеңіз Бағалау критерийі:
1. Достық деген не? 2. Жақсы досты қалай табам? 3. Нағыз достықты қолдан жасауға бола ма? 4. Дос қатесін кешіруге, түзеуге бола ма? 5. Нағыз достықты өмірде қалай танимыз? 6. Өлең жолдарында ақын нағыз досты қалай суреттейді? 7.Қазіргі уақытта шынайы, нағыз достық бар ма? | Сәкен Сейфуллиннің «Сыр сандық» өлеңі/мәтін/https://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/23982/ | ||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия «ПОПС» формаласы | Ауызша кері байланыс | ||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | ||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? | ||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.