Кеңістіктегі векторлардың координаталары мен ұзындығы. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар | Мектеп: | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Кеңістіктегі векторлардың координаталары мен ұзындығы | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.12 - кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу; | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларда кеңістіктегі векторлардың коордианатасын және ұзындығын есептеу дағдысын қалыптастыру. | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсат: оқушылар: вектор, бағыт, бағыттас, қарама-қарсы бағытталған ,координата, ұзындық, модуль сөз тіркестерін қолданады; Пәнге қатысты лексика мен терминология: баистік жіктелуі; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: коллинеар, компланар векторларды ажыратуды жүзеге асырады және оларды геометриялық терминдермен интерпретациялайды. | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құндылықтарды дарыту жұппен жұмыс, ұжымдық жұмыс арқылы бірін-бірі түсіну сыйласу, көмегімен және оқушылардың идеяларын бағалау арқылы оны тұлға ретінде қолпаштау көмегімен жүзеге асады. | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сызу, физика | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | «GeoGebra» бағдарламасын қолдану. | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Жазықтықтағы вектор, олардың түрлері, оларға қолданылатын амалдар. | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Тақырыпты, сабақ мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау. |
| ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 20 мин 10 мин 2 мин | 3.Өткенді еске түсіру А) PQ векторының координатасын әрбір Р және Q нүктесі үшін жазыңыз. Ә) А( 1; 2; 3), В( 5; 2; 4), С( 0; 2; 1), D( 0, 2, 3) параллелограмның төбелері, диагональдарының ұзындығын табыңыз. Шешуі: АС(0 - 1, 2 - 2, 1 - 3) АС(- 1, 0,- 2) │АС│= √5 3. Іскери кездесу Сағат 3-ке кездесу 1)Сурет бойынша ОА=3, OB=7, OC=2, ал M,N,P нүктелері – AC, OC, CB қабырғаларының орталары болса, онда векторларының координаталарын табыңыз. Сағат 6-ға кездесу 1) және векторлары берілген. және векторларының координаталарын табыңыз. 2) Векторлардың ұзындығын есептеңдер: ; ; ; ; . Сағат 9-ға кездесу және векторлары берілген. Ұзындықтарын табыңыздар: А) B) C) D) Сағат 12-ге кездесу , , және векторлары берілген. Табу керек: А) ; B) ; C) ; D) ; E) Бірін-бірі бағалау 4.Деңгейлік тапсырмалар А деңгей 1) C(-1;3;-2) векторының ұзындығын тап 2) А(2;-4;3), В(6;-5;4) болса, АВ векторының координаталарын табыңдар 3) а(-2;2;1) және в(-1;0;1) векторының арасындағы бұрышты табыңдар В деңгей 1)Егер векторлардың координаты x = -4, z =3 және ұзындығы 13-ке тең болса, онда вектордың үшінші координатын тап. 2) n=(2;4;5) және m=(1;0;1) векторларының координаталары берілген. a=(m-3n)-(3m-4n) векторының ұзындығын тап. С деңгей 1) a-в және а+в векторларының арасындағы бұрыштың косинусын табыңдар. Егер а(1;2;1) және в(2;-1;0) болса 2) Егер А(3; -1; 2); В(2; -1; 4) болса, АВ векторының координатасын тап. Өзін-өзі бағалау 6.Сабақты қорытындылау
| Атанасян Л.С. 10-11 сынып Геометрия Атанасян Л.С. 10-11 сынып Геометрия | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 1 мин | Үй тапсырмасын беру. Төбелері А(1,3,2), В(0,2,4), С(1,1,4), D(2,2,2) нүктелерінде жатқан АВСD төртбұрышы параллелограмм болатынын дәлелдеңіз Рефлексия. | Атанасян Л.С. 10-11 сынып Геометрия | ||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
Жұптық жұмыс арқылы оқушылар бір-біріне көмектеседі. Жұбының ойын тыңдап, өз идеясын айтады.математикалық тіл байлығы артады. Жеңіл есептен күрделіге ауысу көзделеді. | Бірін-бірі бағалау, мұғалімнің бағалауы. | Қауіпсіздік техникасы ережелерін еске түсіреді. | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.