Кеңістіктегі векторлардың координаталары мен ұзындығы. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар | Мектеп: | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Кеңістіктегі векторлардың координаталары мен ұзындығы | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.12 - кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу; | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларда кеңістіктегі векторлардың коордианатасын және ұзындығын есептеу дағдысын қалыптастыру. | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсат: оқушылар: вектор, бағыт, бағыттас, қарама-қарсы бағытталған ,координата, ұзындық, модуль сөз тіркестерін қолданады; Пәнге қатысты лексика мен терминология: баистік жіктелуі; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: коллинеар, компланар векторларды ажыратуды жүзеге асырады және оларды геометриялық терминдермен интерпретациялайды. | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құндылықтарды дарыту жұппен жұмыс, ұжымдық жұмыс арқылы бірін-бірі түсіну сыйласу, көмегімен және оқушылардың идеяларын бағалау арқылы оны тұлға ретінде қолпаштау көмегімен жүзеге асады. | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сызу, физика | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | «GeoGebra» бағдарламасын қолдану. | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Жазықтықтағы вектор, олардың түрлері, оларға қолданылатын амалдар. | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Тақырыпты, сабақ мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау. |
| ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 мин 10 мин 20 мин 3 мин | 3.Қайталау сұрақтары: Вектор дегеніміз не? Коллиенар вектор дегеніміз не? 4.Жаңа тақырыпты түсіндіру. Кеңістіктегі векторлар. Кеңістікте де,жазықтықтағы сияқты, вектор деп-бағыттылған кесіндіні айтады. Планиметриядағы секілді кеңістіктегі векторлар үшін де негізгі ұғымдар анықталады: вектордың абсолют шамасы, вектордың бағыты, векторлардың теңдігі. Айырмашылығы – тек екі өлшемді геометрияның қасиеттері үш өлшемді геометрия үшін кеңейтіліп беру керек.Егер планиметрияда векторды беру үшін оның екі ғана координатасын көрсету жеткілікті болса, стереометрияда үш координатасын беру керек. Анықтама:Басы А() нүктелерінде, ал ұшы B() нүктесінде болатын векторының координаталары деп: , , сандарын айтамыз. Координаталары белгілі болғанда, вектордың координаталарын көрсетіп, немесе деп жазамыз. Мысал: А( - 2; 3; 6), В(3;- 5; 6) АВ векторының координатасын тап. Шешуі: АВ( 3+2,- 5 - 3, 6 - 6) АВ (5,- 8, 0) 5. Алғашқы бекіту. А) Ұжымдық жұмыс. Пирамиданың суретін толықтырыңыз. Берілген үшбұрыш табаны болатын пирамида салу үшін қажетті кеңістіктегі векторлардың координаталарын жазыңыз. Р нүктесі әр вектордың ұшы болсын деп болжайық. Б. Жұппен жұмыс.Бірін-бірі бағалауға бағытталған. Пирамиданың суретін толықтырыңыз. Берілген үшбұрыш табаны болатын пирамида салу үшін қажетті кеңістіктегі векторлардың координаталарын жазыңыз. Р нүктесі әр вектордың ұшы болсын деп болжайық. 1)
2)
Бірін-бірі бағалау. В. Мәселе есеп Кеңістікте A(3;-2;-1) және B(1;2;-5). АВ векторының ұзындығын табыңыз. Шешуі: Алдымен векторының координатасын табамыз. векторының ұзындығын табу үшін төмендегі формуланы қолданамыз: Осы формулаға вектор координаталарын қойып,
аламыз. Г. Берілген векторлардың ұзындықтарын табыңыз:PQ, мұндағы P(6;-5;3) және Q(8;6;-7) кеңістіктегі нүктелер болып табылады.
6.Сабақты қорытындылау
| https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/stereometriya/kengistiktegi-koordinatalar-men-vektorlar/lesson/vektor-kengistiktegi-vektordyng-koordinatalary | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Үй тапсырмасын беру. 125-сурет бойынша , егер OA=3, OB=7, OC=2, ал M,N,P -нүктелері -AC,OC,CB қабырғаларының орталары болса, онда векторларының координаталарын табыңыз. Рефлексия. | |||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
Жұптық жұмыс арқылы оқушылар бір-біріне көмектеседі. Жұбының ойын тыңдап, өз идеясын айтады.математикалық тіл байлығы артады. Жеңіл есептен күрделіге ауысу көзделеді. | Бірін-бірі бағалау, мұғалімнің бағалауы. | Қауіпсіздік техникасы ережелерін еске түсіреді. | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.