Косинустар теоремасы. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


9.3B бөлім:

Үшбұрыштарды шешу

Мектеп:Шымкент қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Синустар теораемасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.3.3.6

Синустар теоремасын дәлелдейді және қолданады;

 Сабақ мақсаттары

Синустар теоремасын; теоремадан шығатын салдарларды оқып үйренеу және оған есептер шығару

 Жетістік критерийлері

Оқушылар синустар теоремасын дәлелдейді.

Оқушылар синустар теоремасын пайдаланып есеп шығара біледі.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

  • үшбұрыштарды шешу;
  • синустар теоремасы;
  • косинустар теоремасы;
  • жарты периметр;
  • пропорционал кесінділер.

 Құндылықтарды дарыту

Жұптық және топтық жұмыс барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы, академиялық шынайылық қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Сызу

 АКТ қолдану дағдылары

АКТ

Бастапқы білім

7-8 сынып Геометрия

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

  • Ұйымдастыру бөлімі
  • Оқушылармен амандасу, түгелдеу
  • Үй тапсырмасын тексеру
  • Бүгінгі сабақ мақсатын жариялау.

Сабақтың ортасы

10 минут

II. Жаңа сабақ

Синустар теоремасы:

Теорема: Үшбұрыштың қабырғалары қарсы жатқан бұрыштардың синустарына пропорционал болады.

Дәлелдеу: ABC үшбұрышында AB = c, BC = a, CA = b болсын.

Үшбұрыштардың аудандарының формуласын әр қос қабырға және оның арасындағы бұрышқа пайдаланайық, яғни:

(1)

Алғашқы екі теңдіктің сол жағы өзара тең болған соң оларды теңестіріп келесіні аламыз:

Екі жағын –ға қысқартамыз:

Пропорцияның қасиетімен

Дәл солай (1)-дегі келесі екі теңдікке де осы амалдарды қайталаймыз.

Яғни,

Теңдіктің екі жағын да қысқартамыз:

Нәтижесінде

Екі нәтижені біріктіріп,

аламыз.

Теорема дәлелденді.

20 минут

ІІІ. Синустар теоремасына есептер шығару.

  • АВС үшбұрышы берілген.ےА=300, ےВ=600 , АС=4 болса қалған қабырғасы мен бұрыштарың табыңдар.
  • АВС үшбұрышы берілген. ے С=300, ے В=450, АВ=4 см болса, АС қабырғасының ұзындығын табу керек.
  • АВС үшбұрышында А,В,С бұрыштарының қатынасы 1:2:3 қатынасындай және ВС =8 см. АВ және АС қабырғаларының ұзындығын табыңдар.
  • АВС үшбұрышының ВС және АС қабырғалары мен ВС қабырғасына қарсы А бұрышы берілген. Қалған бұрыштары мен үшінші қабырғасын табу керек
  •  ےА=600, ВС=10см, АС=7см.
  •   ے А=800, ВС=16см, АС=10см.
  •   ے А=1380, ВС=27см, АС=9см.

Сабақтың соңы

5 минут

Рефелексия

Мен түсіндім ..................................................

Мен білгім келеді ...........................................

Менің ұсынысым ............................................

Өзін-өзі бағалау

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.