Мемлекет түсінігі. Мемлекеттің пайда болу теориялары. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
| Мектеп: Шымкент қ. ФМБ НЗМ | |||||||||
Күні: | Тарих пәні мұғалімі: | |||||||||
Сынып: 10 | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | 10С.1.1. Мемлекет түсінігі. Мемлекеттің пайда болу теориялары | |||||||||
Сабақтың мақсаты
|
| |||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Ақпараттың жекелеген бөлімдерін салыстырудағы ұжымдық талқылауға қатысады (ауызекі сөйлеумен тыңдалым дағдысы). | |||||||||
Құндылықтарды дамыту | Шығыс және батыстың Африка, Америка және Океанияның дәстүрлі өркениеттерінің айырмашылықтарын зерттеу | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | география, экономика | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, презентация және видеороликті қолдану | |||||||||
Бастапқы білім | Қазақстан тарихы, Дүниежүзі тарихы мен АҚҚ пәндерінің түрлі бөлімдерінің білімдерін құрайды: империяны, мемлекетті құру бойынша, басқарудың алуан түрлі нысандарының (монархия, республика) қалыптасуы, жаңа замандағы Франциядағы, Ұлыбритания мен Ресейдегі революциялық оқиғалар туралы. | |||||||||
Сабақбарысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланғаніс - әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақ басында: 2 минут | I. Ұйымдастыру кезені Сабаққа дайындық. Сәлемдесу.
| |||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут 10 минут 10 минут | II. Сәйкестендіру жұмысы (Т) Оқушыларға мемлекеттің пайда болу теориялары туралы мәтіндер мен мемлекеттің шығу теорияларының атаулары жазылған карточкалар жиынтығын таратып беру. Оқушылар карточкаларды сәйкестендіруі тиіс Өзара бағалауорын алады. III. Жұппен жұмыс. Бейнебаянмен жұмыс. Тапсырма: Мемлекеттің құрылымы туралы теорияны анықтау. IV. Топтық жұмыс. (Т)(Ф) Оқушыларға зерттеу жүргізуді ұсыну: 1-топ. Мемлекеттің түрлі нысандары мен типтерінің өмір сүруінің тарихи тәжірибесін зерттейді және мемлекеттің пайда болу теорияларымен себеп-салдарлық байланыстарын табады. (Мемлекеттің тарихи типтері: құл иеленушілік, феодалды, буржуазиялық және социалистік). Мысалдар келтіреді. 2-топ. Мемлекеттің монархиялық түрінің өмір сүруінің тарихи тәжірибесін (Абсолютті монархия: билеушінің шексіз билігі (Сауд Арабиясы, Оман, Катар, Бруней) мен конституциялық (Англия, Бельгия, Дания) және де мемлекеттің шығу тегі теорияларымен себеп-салдарлық байланыстарын табу. 3-топ. Парламенттік (Канада, Австралия, Үндістан), президенттік (АҚШ, Латын Америкасы) және аралас (Польша, Португалия, Болгария, Ресей) республика түрлерінің тарихи тәжірибесін зерттеу. Зерттеу жұмыстарының презентациясын ұйымдастыру. Дескриптор: 1-ші топ: мемлекеттің тарихи түрлерін айқындайды, олардың мысалдарын және олардың арасындағы қарым-қатынасты көрсетеді; 2- ші топ: монархияның түрлі нысандарын талдайды, мысалдар келтіреді 3- ші топ: республикалардың түрлі нысандарын талдайды, мысалдар келтіреді V. Жеке жұмыс. (Д)(Ф) Қазақстан Республикасының үлгісінде біздің мемлекетіміздің тарихы үшін түрлі тарихи дәуірлерде мемлекеттің пайда болуыныңқандай теориялары тән болғанын бағалау. | http://www.grandars.ru/college/pravovedenie/t-proishozhdeniya-gosudarstva.html таратпа https://www.youtube.com/watch?v=AYyR-GJXSxs материалдар Кластер құрастыру | ||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | VI. Кері байланыс: (5 мин)" Табыс баспалдағы" - сабақты меңгергендіктерін түсіндіріп өтеді. Үйге тапсырма: Оқу материалын қайталау. | |||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақтақолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: | ||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.