Полимеразды тізбекті реакциясын түсіну және қолдану. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар.

Сабақ жоспары.

САБАҚ :

Мектеп: Химия-биология бағытындағы НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Полимеразды тізбекті реакциясын түсіну және қолдану

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

10.4.3.2 – Бөлім

Полимеразды тізбекті реакцияның таксономия, медицина және криминалистика да қолданылу маңыздылығын білу.

 

 Сабақтың

 мақсаты

Оқушылар орындай алады:

  • ДНҚ болатын полимеразды тізбекті реакциясына түсініктеме беру
  • ПТР процессінің циклдық сипатын түсініп, негізгі кезеңдерді және ферменттердің қатысуын атайды .
  • Кәзіргі таңдағы және жойылып кеткен организмдердің филогенетикалық таксономиясын, генетикалық жағдайларды, медициналық диагностикалауды және қылмыстық тергеудегі (криминалистикада) анықталған генетикалық дәлелдердің шамалы мөлшерін күшейтуге қолданудағы практикалық қосымшаларын сипаттай алады.

 Тілдік мақсаттар

ПТР процесін сипаттау үшін студенттер тиісті терминологияны пайдалана алады

Пайдалы лексикология және терминология:

Полимеразды тізбекті реакция, мақсаттық жүйе, қос спиральдың конфигурациясы, ДНҚ праймерлері, комплементарлы жанасуы, Taq-полимераза, мақсатты тізбектің экспоненталық репликациясы, ДНК фотокөшіргісі.

Диалог / жазу үшін фразалардың пайдалы жиынтығы:

ДНҚ екі Х тұрады, олар Y комплементарлы жұптастырушы көмегімен байланысады

Әрбір Х бұл Y – тің қысқа секциясы болады және бұл көшірілетін мақсатты тізбекке байланады ...

Фермент X, содан кейін Y-ға байланады және мақсатты тізбекті көшіре бастайды ...

X, Y және Z қайталану циклі мақсатты дәйектілікті экспоненциальдық түрде қайталауға ...

30 циклдан кейн мақсатты тізбектің саны Х - тан жоғары болады, осы кезде қай тізбектік мақсат тек қана Y - ті көшіретін болады.

Алдыңғы білім

ДНҚ-ның репликациясы туралы алдыңғы білімдер осы курстың бөлімінде және алдыңғы сабақтарда оқытылатын болады.

ДНҚ идентификациясын білу және түсіну сабақтың басында стартерлік белсенділікпен тексерілуі мүмкін

Сабақ барысы

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

0-5 мин

6-13 мин

Ынтымақтастыру атмосферасын құру.Сәлемдесу.

Бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау

Миға шабуыл сұрақтары қойылады.

  • Полимер дегеніміз не?
  • ДНҚ дегеніміз не?
  • ДНҚ құрамына кіретін мономерлер?

Тақтаға оқу мақсаттарын шығарып қойыңыз

Оқушылардан ДНҚ-ның репликациясында орын алатын оқиғалардың реттілігіне қарай дұрыс орналасуын сұраңыз.

Оқушылардан неліктен сот сарапшылары, қылмыстық оқиға орнынан табылған ДНҚ дәлелінің, көшірмесін жасау керек екенін сұраңыз

Оқушыларға репликацияның дұрыс реттілігінің жүруін есіне түсіру үшін ‘ ДНҚ репликациясының белсенділігі’ деген жұмыс парақшаларын таратып беру (DNA replication statement sort)

Биология кітабы, авторлары: Д.Тейлор, Н.Грин, У.Стаут

Криминалистикада ДНҚ-ның дәлелдеріне өте мұқият болу керек. Алайда, сот сарапшылары үлгіден көрінетін ДНҚ профилін жасау үшін жеткілікті мөлшерде ДНҚ қажет. ПТР өнертабысы ғалымдарға ДНК-ны көп мөлшерде көшіруге мүмкіндік берді, бұл ДНК профилінің анық және анық емес дәлелдемелерін беретін үлкен үлгілерді шығарады.

Сабақтың ортасы

14-25 мин

26 – 33 мин

Introduce the concept of PCR using powerpoint presentation and video presentations from the internet to consolidate learning.

Оқытуды нығайту үшін ПТР тақырыбына байланысты powerpoint тан презентация және интернет арқылы видео презентацияларды көрсетіңіз.

Сыныптағы оқушылар екі оқушыдан жұп болып немесе кішігірім топқа бөлініп постер жасап ПТР циклын қортындылайды.

Powerpoint тан ПТР ға байланысты презентация көрсетіледі.

Керекті видео ресурстарын осы жерден табуға болады;

https://www.youtube.com/watch?v=2KoLnIwoZKU

Қағаз плакат, түрлі – түсті қаламдар уақыт жеткілікті болған жағыдайда жасаған постері бойынша түсінгендерін айту.

Сабақтың соңы

34-40 мин

ПТР тұжырымдамасын тақтаға жазыңыз және оқушылардан анық мағлұмат пен түсініктеме алу үшін сауалнама әдістерін қолданыңыз.

Оқушылардың жауаптары тексеріліп, кері байланыс беріледі.

Үйге тапсырма: Талдау және ПТР циклінің суретін салу.

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқытуКөбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

БағалауОқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз??

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Постер / презентацияларды жасау бойынша жаттығулар студенттің аралық дифференциациясын тудырады. Оқытушы студенттердің жекелеген жобалық нәтижелерін көтермелеу үшін жұптасуды жеңілдетеді.

Неғұрлым қабілетті оқушыларға бір-бір негізде техникалық түсініктер беріледі және одан да ілгері лексика бар плакаттар шығаруы керек.

Осы сабақта студенттердің білімін бағалау үшін көптеген мүмкіндіктер бар - мысалы. Ауызша сауалнама, пікірталас және сабақтың соңында плакаттар мен презентацияларды бағалау арқылы.

Көпсалалы сілтемелер

ПТР фотокопиясын пайдалану (ДНК-ның әртүрлі кезеңдеріне мүмкіндік беретін ДНҚ температурасын циклдік түрде көтеретін және төмендететін автоматтандырылған машина автоматты түрде және адамның ең аз қатысуымен 30 цикл арқылы көшіріледі.

Денсаулық және қауіпсіздік

Қауіпсіздік ережелері шектеулі, себебі сабақ теорияға негізделген.

АКТ-мен байланыс

Сабақ Powerpoint-ді пайдаланады және студенттер ПТР-де плакаттар шығарған кезде өздерінің зерттеулерін кеңейту үшін компьютерлерге қол жеткізе алады.

NIS-мен байланыс

Жақсы өткізілген сыныптық талқылау оқушылар қауымдастығын толеранттылық пен басқа адамдардың идеяларын бағалауға көмектеседі. Топтармен немесе серіктеспен жұмыс істеу сенім, командалық жұмыс және көшбасшылық дағдыларды қалыптастыруға көмектеседі.

Бірлескен жобалау тапсырмаларын дайындау шығармашылық және проблемалық шешімдерді дамытады. Осы сабақта тұсаукесер дағдылары да сынақтан өтеді.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қысқаша бағалау

Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет Сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын?

W = бүкіл сыныпты оқыту

G = топтық жұмыс

I = жеке жұмыс

E = оқу эксперименті

D = мұғалімнің көрсетуі

f = қалыптасатын бағаны қолдау

= қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.