Ертегілер оқу №1 (2 сынып, III тоқсан )
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:«Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»
Сабақтың тақырыбы:Ертегілер оқу №1
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)2.1.1.1 Ауызша айтылған және есту және көру материалындағы қарапайым сөз орамдарын қайталайды
2.1.3.1 Тыңдалған/ қойылған материал не туралы екенін анықтай отырып, мазмұнын түсінеді (идеясын, кейіпкерлерін, оқиғаларды)
Сабақтың мақсаттары:Барлығы: оқыған ертегінің мазмұнын түсінеді. Кейіпкерлерін атайды.
Көбі: ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Кейіпкерлерге мінездеме береді.
Кейбірі: ертегінің идеясын анықтайды.
Сабақ барысы: Ертеңгілік шеңбері
Сабақтың мақсатымен таныстыру
Ертегінің мазмұнын түсінемін.
(МК, Ұ) Көмек ретінде ертегілер мен ертегіде қолданылатын сөздер тізімін ұсыну:
Ертеде… Бір күні... Кенеттен… Содан соң… Келесі… Соңында… Аяғында… Осы кезден бастап олар мәңгі бақытты өмір сүрді….
Тірек сөздермен құрылған сөйлемдер үлгісін көрсету.
Ертегілердің түрлеріне тоқталу
(Ұ) Алпамыс батыр ертегісін көрсету.
Ертегінің басты кейіпкері кім?
Ертегінің қай түріне жатады?
Жағымды, жағымсыз кейіпкерлерді ата. Неліктен олай ойлайсың?
Ертегінің негізгі ойы неде?
Ертегі ұнады/ұнамады ма? Неліктен?
Ертегінің мазмұны бойынша тірек сөздерді көрнекі жерге іліп қою.
Ерте, ерте, ертеде Жиделі Байсын жерінде, Қоңырат деген елінде
Байбөрі деген бай болыпты.
Оның баласы болмапты.
Құдайдан бала сұрапты.
Байбөрінің тілегі қабыл болыпты.
Отқа салса жанбайды, суға салса батпайды.
Алпамыс өте мықты болыпты.
Ол домбыраны жақсы көріпті.
Алпамыстың Байшұбар деген аты болыпты.
Байшұбар өте ақылды ат болыпты.
Мыстан кемпір Ұлтан құлды әкеліпті.
Мыстан кемпір Ұлтан құлды жамандыққа үйретіпті.
Ұлтан құл Алпамыстың әке-шешесін ұрып-соғыпты.
Ұлтан құл хан болады.
Тайшық хан қазақтарды тонайды, үйлерін өртейді.
Мыстан кемпір Алпамысқа у береді.
Алпамысты зынданға тастайды.
Шашты Әзіз Алпамысты құтқарады.
Алпамыс батыр Гүлбаршынға ғашық болады.
Алпамыс әке-шешесін, халқын құтқарады.
Алпамыс елін, жерін жаудан қорғайды.
«Стоп-кадр» әдісі
Ертегіні қайта көрсетіп, оқушыларға түсіндіру үшін негізгі оқиғаларына тоқталу және талқылау.
Сергіту сәті «Жер сілкінісі»
(Ұ) Оқушылар өз еріктерімен оқыған ертегілері туралы пікірлерімен бөліседі.
(Ө, Қ) Тақтада берілген сөз орамдарының көмегімен дәптерлерінде кестені толтырады.
Кейіпкерлер Қандай кейіпкер?
Неге?
Іс-әрекеті
Шашты Әзіз жағымды Байбөрінің тілегін қабыл етті.
Дифференциация:
қабылдау деңгейі жоғары оқушылар өздері жеке оқыған әңгімелерін қайта айтып бере алады;
қабылдау деңгейі орташа оқушылар әңгіменің негізгі мәселелерін түсінуге және негізгі сөздерді оқуға тырысады.....
Сабақтың тақырыбы:Ертегілер оқу №1
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)2.1.1.1 Ауызша айтылған және есту және көру материалындағы қарапайым сөз орамдарын қайталайды
2.1.3.1 Тыңдалған/ қойылған материал не туралы екенін анықтай отырып, мазмұнын түсінеді (идеясын, кейіпкерлерін, оқиғаларды)
Сабақтың мақсаттары:Барлығы: оқыған ертегінің мазмұнын түсінеді. Кейіпкерлерін атайды.
Көбі: ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Кейіпкерлерге мінездеме береді.
Кейбірі: ертегінің идеясын анықтайды.
Сабақ барысы: Ертеңгілік шеңбері
Сабақтың мақсатымен таныстыру
Ертегінің мазмұнын түсінемін.
(МК, Ұ) Көмек ретінде ертегілер мен ертегіде қолданылатын сөздер тізімін ұсыну:
Ертеде… Бір күні... Кенеттен… Содан соң… Келесі… Соңында… Аяғында… Осы кезден бастап олар мәңгі бақытты өмір сүрді….
Тірек сөздермен құрылған сөйлемдер үлгісін көрсету.
Ертегілердің түрлеріне тоқталу
(Ұ) Алпамыс батыр ертегісін көрсету.
Ертегінің басты кейіпкері кім?
Ертегінің қай түріне жатады?
Жағымды, жағымсыз кейіпкерлерді ата. Неліктен олай ойлайсың?
Ертегінің негізгі ойы неде?
Ертегі ұнады/ұнамады ма? Неліктен?
Ертегінің мазмұны бойынша тірек сөздерді көрнекі жерге іліп қою.
Ерте, ерте, ертеде Жиделі Байсын жерінде, Қоңырат деген елінде
Байбөрі деген бай болыпты.
Оның баласы болмапты.
Құдайдан бала сұрапты.
Байбөрінің тілегі қабыл болыпты.
Отқа салса жанбайды, суға салса батпайды.
Алпамыс өте мықты болыпты.
Ол домбыраны жақсы көріпті.
Алпамыстың Байшұбар деген аты болыпты.
Байшұбар өте ақылды ат болыпты.
Мыстан кемпір Ұлтан құлды әкеліпті.
Мыстан кемпір Ұлтан құлды жамандыққа үйретіпті.
Ұлтан құл Алпамыстың әке-шешесін ұрып-соғыпты.
Ұлтан құл хан болады.
Тайшық хан қазақтарды тонайды, үйлерін өртейді.
Мыстан кемпір Алпамысқа у береді.
Алпамысты зынданға тастайды.
Шашты Әзіз Алпамысты құтқарады.
Алпамыс батыр Гүлбаршынға ғашық болады.
Алпамыс әке-шешесін, халқын құтқарады.
Алпамыс елін, жерін жаудан қорғайды.
«Стоп-кадр» әдісі
Ертегіні қайта көрсетіп, оқушыларға түсіндіру үшін негізгі оқиғаларына тоқталу және талқылау.
Сергіту сәті «Жер сілкінісі»
(Ұ) Оқушылар өз еріктерімен оқыған ертегілері туралы пікірлерімен бөліседі.
(Ө, Қ) Тақтада берілген сөз орамдарының көмегімен дәптерлерінде кестені толтырады.
Кейіпкерлер Қандай кейіпкер?
Неге?
Іс-әрекеті
Шашты Әзіз жағымды Байбөрінің тілегін қабыл етті.
Дифференциация:
қабылдау деңгейі жоғары оқушылар өздері жеке оқыған әңгімелерін қайта айтып бере алады;
қабылдау деңгейі орташа оқушылар әңгіменің негізгі мәселелерін түсінуге және негізгі сөздерді оқуға тырысады.....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Ертегілер оқу №1 2 сынып қазақ тілі, қазақ тілінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак тили кыска мерзимди сабак жоспары, Ертегілер оқу №1