І. Есенберлин «Қаһар» романы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 11 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім: Тарихтың шертіп пернесін

Мектеп:

Мерзім:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 ҚГБ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есенберлин «Қаһар» романы

Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме)

2.4.1 Шығармашылық жұмыс

11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;

 Сабақ мақсаты

Оқушылардың барлығыкөркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға ой қосып жазады

Оқушылардың көбікөркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға ой қосып шығармашылық жұмыс жазады

Оқушылардың кейбірікөркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып шығармашылық жұмыс жазады

 Бағалау критерийі

Шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып жазады

 Тілдік мақсаттар

 

Сөздер мен сөз тіркестер:

Пән лексикасы және терминология: ғаламдық тақырыптар, креативті ой

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

менің ойымша....,

мен оны былай түсіндіремін.....,

себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын....,

мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,....,

қорыта келе,.......

 Құндылықтар

Адамгершілік, патриотзм, отаншылдық

 Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы

Алдыңғы білім

«Қаһар» романындағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдап, автор стилін анықтады

Сабақ барысы

Жоспарлан ған сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-9

10-12

Қызығушылықты ояту

«Эпизодтар» әдісі

Т. Оқушылар қабырғада ілініп тұрған «Қаһар» романынан берілген эпизодтардың қасына топтасып, оқып, бірі оқиғаға байланысты пікір білдіреді, екіншісі шағын эпизодты жеткізудегі жазушы шеберлігін түсіндіреді, үшіншісі көркемдегіш құралды қолдану ерекшелігіне түсінік береді, төртіншісі эпизодта аты аталатын кейіпкерге мінездеме береді.

«Санамақ» әдісі бойынша сыныпта келесі орындалатын тапсырма ерекшелігіне байланысты оқушыларды топқа бөледі.

Сабақ мақсатын талқылайды, бағалау критрийлерін құрастырады.

Мәтін бөліктері жазылған қағаздар

Сабақтың ортасы

13 -28

29-35

Мағынаны тану

«Бейнесюжет» әдісі

Т. Оқушылар «Қаһар» романының қабырғада ілулі тұрған эпизодтарындағы негізгі оқиғаларды оқиғаны толықтырып, солардың ішінен біреуін таңдайды. Олар бұл оқиғаны қысқаша фильм түрінде қалай түсіретіндерін талқылайды. Әр топтың мүшелері:

  • сценарий жазушы
  • режиссер
  • фотоға түсіруші,
  • редактор
  • актер (егер қажет болса) рөлдерін алады және бес минуттік фильм сценарийін құрастырады.

Олар өз фильмдерінде таңдаған үзінділері бойынша сипатталатын құндылықтарды сақтауы, көтерілген мәселені айқындауы және өз тараптарынан қазіргі заман тұрғысынан ғаламдық тақырыпқа қатысы бар креативті ойларын білдірулері қажет.

«Комментарий» әдісі

Әр топ өздері түсіретін фильмнің сценарийін таныстырғаннан кейін оқушылар фильм романда көтерілген мәселе мен құндылықтарды сипаттайтынын талдап, сонымен қатар өз тараптарынан қосылған креативті ой көрінісіне комментарий жасайды. Комментарий жасауда бағалау критерийлерін басшылыққа алуға болады.

Топтық бағалау.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып жазады

Шығармадан алынған эпизодтармен жұмыс жасайды

Эпизодтарды толықтырады

Эпизод бойынша фильм сценарийін құрастырады

Эпизодтағы құндылықтарды сақтайды

Көтерілген мәселе мен тақырыпқа қатысты креативті ой қосады

презентация

http://elib.kaznu.kz/app/voyager/books/1439/1528951618663.pdf?v=e121

https://adebiportal.kz/kz/retailing/view/342

Сабақтың соңы

36-40

Рефлексия. ПОПС формуласы

  • Сабақта шығармашылықпен жұмыс жасау мақсаты бойынша жүргізілген жұмыс ұтымды әрі қызықты болды;
  • Менің әлі де игере алмай отырған дағдыларым бар... деген тұжырымдардың бірін таңдап, сабаққа рефлексия жасайды.

Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... »

Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … »

Үшінші сөйлем «Оны мен мына факт, мысалдармен дәлелдей аламын … »

Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мынадай қорытынды шешімге келдім .... ».

Үй тапсырмасы

Әр топ өздері құрастырған сценарийді басшылыққа алып 5 минуттық фильм түсіреді.

Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз?

Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз?

Техника қауіпсіздігі мен денсаулықты сақтау

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз.

Денсаулықты сақтау технологиялары.

Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.