Ж.Бөдеш «Жалғыз» поэмасының композициялық құрылымы. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді
«Қазақ тілі мен әдебиеті» ӘБ жетекшісі
________
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тарих тағылымы | Мектеп: | ||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||
Сынып: 10 Қазақ әдебиеті | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Ж.Бөдеш «Жалғыз» поэмасының композициялық құрылымы | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Т/Ж1.Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні. Т/Ж1.Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну. | ||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Поэманың негізгі идеясын түсіну, сюжеттік-композициялық талдау жасау; Шығармадағы оқиғалар тізбегіне, жазылу мақсатына баға беру. | ||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Шығарманың мазмұнын түсінеді, идеясын анықтайды; Сюжеттік-композициялық талдау жасайды; Шығармадағы оқиғалар тізбегіне баға береді. | ||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Поэма, сюжет, пролог, экспозиция, эпилог, шешім, шарықтау шегі, т.б. | ||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру, білім алу. Тәрбие: ата-ана қадірін, отбасы қадірін түсіну, қоршаған ортамен жақсы қарым-қатынас орнату | ||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Философия, мәдениеттану | ||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | ||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Ш.Мұртаза «Бесеудің хаты» драмасы | ||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Сәлемдесу. Ұйымдастыру кезеңдері. «Идеялар себеті» әдісі арқылы оқушылар мұғалімнің көмегімен шығарманың композициялық құрылымын еске түсіреді, пролог, эпилог ұғымдарына анықтама береді. Топқа бөлу. Композиция кезеңдері арқылы сыныпты 5-ке бөлу. 1-топ. Шығарманың басы мен байланысы (экспозиция ) 2-топ: Дамуы (ситуация) 3-топ: Шиеленісі (завязка) 4-топ: Шарықтау шегі (кульминация) 5-топ: Шешімі (развязка) Оқушылар стикерлерге жазылған топ аттарын суыру арқылы топтасады. Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. | 1-слайд 2-слайд 3,4-слайд | |||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 минут 5 минут 5 минут 5 минут | 1-тапсырма. Топтық жұмыс. Сюжеттік-композициялық кесте. Тақтадағы флипчартқа әр топ өз атына сай, шығарманың композициялық құрылымына кіретін оқиғалар тізбегін жазып шығады. Сюжеттік-композициялық кесте толтырылады.
Дескрипторлар:
Бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар өз-өздерін бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы. 2-тапсырма. ТЖ. «Сараптама алаңы» әдісі бойынша сабақта өтілген ақпараттарды қорыту үшін «Жалғыз» поэмасының
Дескрипторлар:
Бағалау. «Мадақтама сэндвичі» әдісі арқылы топтар бір-бірінің жұмыстарын бағалап, позитивті пікірі, сындарлы сын, келешекке ұсыныс білдіреді. Мұғалімнің кері байланысы. | 5-слайд 6-слайд 7-слайд 8-слайд | |||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия. Оқушылар «Рефлексия пирамидасы» әдісі бойынша сабақтағы маңызды әрі көбірек білгісі келетін мәліметтерді, үйренген нәрселерді жазып, сабаққа кері байланыс береді. | 9-слайд | |||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
| ||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру