Дала дауысы. Музыка, 3 сынып, сабақ жоспары. 3 - сабақ.


1-бөлім: Тірі табиғат

3-сабақ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дала дауысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.3.3 - музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату;

3.1.2.2 – әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау

3.2.1.1- музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну музыкалы.

Сабақ мақсаттары

  • Болат Мажағұлов, Секен Тұрысбек және Ренат Гайсин орындауындағы «Ұлы дала» композициясын тыңдайды және талдайды;
  • музыкасы М.Тналин, сөзі Д.Қалиевтің «Кең дала» әнін үйренеді және орындайды;
  • ноталарды және музыкалық аспаптарды қолданып «дала әуенін» шығарады.

Бағалау критерийлері

Білім алушылар:

музыкалық шығарманы талдайды;

әнді көркемдік бейнесін жеткізе орындайды;

дала әуендерін шығарады;

дала әуендерін орындайды.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

музыканы талқылайды және талдайды,тыңдалған музыкалық шығармалары туралы өз ойын ортаға салады.

Пәнге қатысты лексика және терминология

әуен, композиция, ноталар: до, ре, ми, фа, соль.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Музыкалық шығарманы тыңдаған кезде көз алдыңызға не елестеді?
  • Орындауда қандай ерекшелікті байқадыңыз?
  • Музыканың орындалуы барысында көңіл-күй өзгере ме?
  • Берілген шығарманы «Қазақ даласы» деп атауға бола ма? Неліктен?

Құндылықтарды дарыту

Қазақтың музыкасын тыңдау және талдау арқылы патриоттық сезімін нығайту; музыка арқылы салт-дәстүр, әдеп-ғұрпымызды құрметтеуді үйрету, түрлі музыкалық іс-әрекеттерге қатыса отырып, эстетикалық талғамын қалыптастыру.Ұлттық құндылықтарымызды сақтау.

Пәнаралық байланыстар

География, жаратылыстану пәндерімен Қазақстан картасымен жұмыс жасау барысында байланыс қадағаланады.

АКТ қолдану дағдылары

-

Бастапқы білім

Алдыңғы сабақта оқушылар табиғат дыбыстарын тыңдап, өздері салып үйренсе, бұл сабақ жалғасын тауып даланың таңғажайып әуендерін түсінуге, салуға көмектеседі.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Музыкалық сәлемдесу

Қазақ даласы

Қартадан Сарыарқа, Ақжайық, Жетісу, Сырдария өңірлерін көрсетіңіз. Бұл атаулармен аталатын музыкалық шығармаларды естеріңізге түсіріңіз.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіріңіз.

Қазақстан картасы

Сабақтың ортасы

30 мин

1-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау.

Болат Мажағұлов, Секен Тұрысбек & Ренат Гайсин орындауындағы «Ұлы дала»

музыкалық композиция тыңдаңыз.

Сұрақтарға жауап беріңіз:

  • Музыкалық шығарманы тыңдаған кезде көз алдыңызға не елестеді?
  • Орындауда қандай ерекшелікті байқадыңыз?
  • Музыканың орындалуы барысында көңіл-күй өзгере ме?
  • Берілген шығарманы «Қазақ даласы» деп атауға бола ма? Неліктен?

Композицияның бейнебаянын тамашалаңыз.

Музыкалық шығарманы орындаушылар туралы ақпарат оқыңыз.

2-тапсырма. Ән үйрену және орындау.

Музыкасы М.Тналин,

сөзі Д.Қалиев «Кең дала» әнін үйреніңіз және әнді дирижердың қимылының көмегімен орындаңыз.

3-тапсырма. Музыка шығару. (Топтық жұмыс)

Дауыс, нота, ұрмалы және музыкалық –шулы аспаптарды қолдана отырып дала әуенін шығарыңыз.

4-тапсырма. Орындау және импровизация.

Композицияңызды орындаңыз. Орындау кезінде импровизация жасаңыз.

Өзіңіздің және өзгелердің жұмысына төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып баға беріңіз:

  • Не жақсы шықты?
  • Нені жақсартуға болады?
  • Дала әуендерін жеткізе алдыңыздар ма?

https://www.youtube.com/watch?v=dwPhYwWIxzg –музыкалық композиция «Ұлы дала»

Ақпараттың парақшалар

http://votekara.org/id/Аманжан%20Манабаев/

Музыка: М.Тналин,

Сөзі:Д.Қалиев «Кең дала»

Ұрмалы, шулы және музыкалық аспаптар.

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия:

-Бүгін не білдім?

-Мен үшін не жаңа болды?

-Нәтижені қалай жақсартуға болады?

Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Әуенді орындау барысында қабілеті жоғары оқушылар әуендімузыкалық аспапта ойнайды, басқа қабілетті оқушылар әуенге ырғақтық сүйемелеу жасайды.

Критерий бойынша бағалау

Өзара бағалау.

Сабақта техникалық қауіпсіздікті сақтайды.

Музыкалық үзілісті пайдаланады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.