Қима мен тіліктің түрлері. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім:2 Қималар мен тіліктер

Мектеп: Атырау қаласы Химия-биология бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қима мен тіліктің түрлері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.4.2

Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін білу және қолдану

 Сабақ

 мақсаттары

Сызбаларда қима мен тіліктерді қолданудың маңыздылығын білу және түсінуге;

Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін білу және қолдануға;

 Жетістік

 критерийлері

Сызбаларда қима мен тіліктерді қолданудың маңыздылығын біледі және түсінеді;

Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін біледі және қолданады;

 Тілдік

 мақсаттар

 

Сызба

Чертеж

Drawing

Қима

раздел

section

Тілік

разрез

incision

 Құндылықтарды

 дарыту

Пән бойынша мағлұмат ала отырып, топтаса, жұптаса жұмыс жасап айналадағылармен бөлісе отырып, білім алады;

 Пәнаралық

 байланыстар

Сызу, геометрия, физика

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интербелсенді тақта;

Бастапқы білім

Бұл бөлімде ақпараттарды визуалдау арқылы білу, түсіну және сызу дағдыларын орындауға негізделген.

Оқушылар:

Сызба аспаптары мен жабдықтарымен жұмыс жасау тәжірбиелерін үйренеді;

Геометриялық салулар дағдыларын игереді;

Сызбаларды рәсімдеуді және орындау ережелерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақ басында:

  • Оқушылармен танысу/ тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру.
  • Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ оқу мақсаттарына көз жүгірту.

Керекті материалдар тізімімен таныстыру, тарату.

(Т) Топта елестету арқылы әртүрлі заттардың горизонталь және вертикаль орындалған қима нобайларын орындау ұсынылады.

) Мысал ретінде қиық цилиндр бөлшегінің кескінін қарастырыңыз.

Интернет-дереккөзі:

Бейненің- көрінісі, қимасы, тілігі.

http://graph.power.nstu.ru/wolchin/umm/eskd/eskd/GOST/2_305.htm

http://cadinstructor.org/eg/lectures/2-vidy-razrezy-sechenia/

Бейнені орындау барысында қолданатын шартты белгілер мен жеңілдетулер.

http://edu.tltsu.ru/er/book_view.php?book_id=1c02&page_id=17948

http://seniga.ru/index.php/uchmat/55-kompas/183-5.html

https://www.google.com/search?biw=1920&bih=969&tbm=isch&sa=1&ei=KkNQXJDGC4avswGpo4TYDg&q=%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0+%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D0%B8+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D1%87%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%B6%D0%B5&oq=%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0+%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D0%B8+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D1%87%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%B6%D0%B5&gs_l=img.3...519884.577306..578690...1.0..0.242.7181.63j9j1......0....1..gws-wiz-img.....0..0i24j0i67j0j0i8i30.3mK1sJfpPX8#imgrc=Bgg73Ifu_FFHaM:

Сабақтың соңы

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

  • Нені білдім, нені үйрендім;
  • Нені толық түсінбедім;

Жұмысты немен жалғастыру қажет;

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім:2 Қималар мен тіліктер

Мектеп: Атырау қаласы Химия-биология бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қима мен тіліктің түрлері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.4.2

Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін білу және қолдану

 Сабақ

 мақсаттары

Сызбаларда қима мен тіліктерді қолданудың маңыздылығын білу және түсінуге;

Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін білу және қолдануға;

 Жетістік

 критерийлері

Сызбаларда қима мен тіліктерді қолданудың маңыздылығын біледі және түсінеді;

Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін біледі және қолданады;

 Тілдік

 мақсаттар

 

Сызба

Чертеж

Drawing

Қима

раздел

section

Тілік

разрез

incision

 Құндылықтарды

 дарыту

Пән бойынша мағлұмат ала отырып, топтаса, жұптаса жұмыс жасап айналадағылармен бөлісе отырып, білім алады;

 Пәнаралық

 байланыстар

Сызу, геометрия, физика

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интербелсенді тақта;

Бастапқы білім

Бұл бөлімде ақпараттарды визуалдау арқылы білу, түсіну және сызу дағдыларын орындауға негізделген.

Оқушылар:

Сызба аспаптары мен жабдықтарымен жұмыс жасау тәжірбиелерін үйренеді;

Геометриялық салулар дағдыларын игереді;

Сызбаларды рәсімдеуді және орындау ережелерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Сабақтың ортасы

30 минут

Сабақ басында:

  • Оқушылармен танысу/ тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру.
  • Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ оқу мақсаттарына көз жүгірту.

Керекті материалдар тізімімен таныстыру, тарату.

Сабақтың барысы:

Сызбаны орындағанда көріністер саны ең аз болуы, бірақ нәрсенің пішінін осы сызба бойынша анықтауға жеткілікті болуы керек дегенбіз. Бір көрініс жеткіліксіз болса, нәрсенің екінші көрінісін салады. Бұл да жеткіліксіз болса, нәрсенің үшінші көрінісін салуға болады. Алайда іс жүзінде пішіні сызбадағы көоіністер көмегімен ғана анықталмайтын тетікбөлшектерді кездестіруге болады. Қима – сызбаны оқуды жеңілдету үшін пайдаланылатын шартты кескін. Қима деп нәрсні жазықтықпен ойша қиғаннан шыққан фигураның

кескінін айтады. Қимада нәрсе ойша кесіледі де, оның қиюшы жазықтықта орналасқан бөлігі ғана кескінделеді. Нәрсенің қиюшы жазықтықтың арғы және бергі жағында орналасқан бөліктері қимада сызылмайды.

Сызбада қима фигурасын сызықтап көрсетеді. Сызықтау тұтас жіңішке сызықпен орындалады. Оның жуандығы шамамен s/3-ке тең. Сызықтау 45º-қа тең бұрышпен көлбейтін және арақашықтықтары 2 – 2,5 мм болатын сызықтармен жүргізіледі. Қиюшы жазықтықтың сызбадағы орны үзік сызықпен көрсетіледі. Бұл жуан сызық қима сызығына перпендикуляр етіп екі жіңішке тұтас сызық қима сызығы деп аталады. Ол негізгі контурды қиып өтпеуге тиіс. Қима сызығына перпендикуляр етіп екі жіңішке тұтас сызық жүргізіледі.

Интернет-дереккөзі:

Бейненің- көрінісі, қимасы, тілігі.

http://graph.power.nstu.ru/wolchin/umm/eskd/eskd/GOST/2_305.htm

http://cadinstructor.org/eg/lectures/2-vidy-razrezy-sechenia/

Бейнені орындау барысында қолданатын шартты белгілер мен жеңілдетулер.

http://edu.tltsu.ru/er/book_view.php?book_id=1c02&page_id=17948

http://seniga.ru/index.php/uchmat/55-kompas/183-5.html

https://www.google.com/search?biw=1920&bih=969&tbm=isch&sa=1&ei=KkNQXJDGC4avswGpo4TYDg&q=%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0+%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D0%B8+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D1%87%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%B6%D0%B5&oq=%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0+%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D0%B8+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D1%87%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%B6%D0%B5&gs_l=img.3...519884.577306..578690...1.0..0.242.7181.63j9j1......0....1..gws-wiz-img.....0..0i24j0i67j0j0i8i30.3mK1sJfpPX8#imgrc=YESv8qTquAHSXM:

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

  • Нені білдім, нені үйрендім;
  • Нені толық түсінбедім;

Жұмысты немен жалғастыру қажет;



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.