Тәжірбиелік жұмыс (сызық түрлері, сызба қаріптері, өлшемдерді түсіру). Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімді сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: | 10.1-бөлім: | Мектеп: | |||||||||||
Күні: | |||||||||||||
Сынып | 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тәжірбиелік жұмыс (сызық түрлері, сызба қаріптері, өлшемдерді түсіру). | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.3.3 Негізгі жазулар мен өлшемдерді қою, сызба қаріптері, сызық түрлері, масштабтар туралы білімдерін көрсете отырып, графикалық кескін орындау | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері | 1. Стандартқа сәйкес сызбаны салу және орындау ережелерін ұстанады. 2. Негізгі жазулар мен өлшемдерді қою, сызба қаріптері, сызық түрлері, масштабтар туралы білімдерін көрсетеді. | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Кескіндерді визуалдау мен ақпараттарды беру әр түрлі қызмет (ғылым, өнер және техника) салаларында және адам өміріндегі алатын орны туралы пікірлерін айта алады. Сызба аспаптары, рейсшина, жабдықтар жиынтығы, лекала, транспортир. Графика, проекциялау, түйіндесу, визуалдау. Сызу, өлшеу, белгі қою. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұмыс және шығармашылық, оқу барысында сызу, дизайн бойынша дағдыларын дамытып, өз идеяларын басқаларға ұсынады. Құрмет және ашықтықты топтық, жұптық жұмыс және оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер арқылы дамыту. | ||||||||||||
ЖаҺандық азаматтыққа тәрбиелеу | Кескіндерді визуалдау мен ақпараттарды беру әр түрлі қызмет (ғылым, өнер және техника) салаларында және адам өміріндегі алатын орның білу және түсінуін көрсету. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта қолдану,ноутбуктер арқылы ғаламтор желісінен ақпарат іздеу. | ||||||||||||
Түпнұсқалық оқыту | Оқушылар ақпараттарды визуалдаудың құралдары мен әдістерін әлде қайда тереңірек танысып, техникалық құжаттарды әзірлеудегі базалық элементтерін біледі. Оқушылар графикалық құрал- жабдықтармен жұмыс жасай отырып, шығармашылық тапсырмаларды орындау үдерісінде эстетикалық талғамдарын, әр түрлі графикалық әрекеттерін, дағдыларын дамытады. Сызба аспаптарымен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникалық ережелерін сақтайды. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Геометрия, сызу, бейнелеу пәндері кіріктірілген | ||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылардың жеке сызба аспаптарымен жұмыс жасау тәжірбиелері бар. Геометрия білімдерінен геометриялық салулар дағдыларын игерген. Оқушылар ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдарын біледі. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
1 жұп 5-10мин 20мин 15 мин | Сабақта қарастыратын мәселені ашу. Оқу мақсаты және бағалау критерилерімен танысу. (Ұ.Ө) Оқушыларға әртүрлі қаріптердің мысалдарын қарастырып шығуды ұсыныңыз. Мысалы: латын әрпі, рим цифры, иероглиф, арабтың өрме жазуы көне славян алфавиті және т.б. Ашық және жабық сұрақтар арқылы оқушылармен шығу тарихы, жазылу ерекшелігі, қаріптің дамуы туралы талқылаңыз. Бұл жұмыс түрін топпенен өткізуге болады. Оқушылар конструкторлық құжаттардың орындалу ережесін мүмкіндігінше сақтауға тырысуына қараңыз. (қаріптердің метрлік параметрі) (Ө) Қарапайым жазу тәсілі мен негізгі ережелерге сүйене отырып, оқушылар жұмыс дәптерлеріне «Б» тәріздес сызба қаріпін орындауды ұсыныңыз. Тәжірбиелік жұмысты орындап болғаннан кейін сұрақ қойыңыз.
| Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б. Жәй қарандаш жиынтығы. А4 пішіндегі қағаз. Постерлер, сызба қаріптердің жазу ережесі бар кесте. | |||||||||||
2 жұп 20 мин 10мин | (Ұ) Сандық өлшемдер мен сызық өлшемдердің орындалу ережелерімен оқушыларды таныстырыңыз. Стандартпен бекітілген (МЕСТ 2.307-68) (КҚБЖ) сызба өлшемдерінің негізгі ережелерін қарастырыңыз. (Ө) Өткен сабақта безендірілген А4 пішінді қағаздарына тәжірбиелік жұмыс орындайды. Оқушыларға тәжірибелік жұмысқа геометриялық өрнек ретінде сызықтардың кескінін салуды ұсыныңыз. (Ұ) Сызба аспаптары мен жабдықтарымен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасын сақтауды оқушылардың естеріне салыңыз. | ||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытындылау, кері байланыс. | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Оқушылармен жеке жұмыс | Мұғалімнің бағалауы, критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау | Денсаулық сақтау технологиясы.Сызба аспаптары мен жабдықтарымен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасын сақтауды оқушылардың естеріне салынады. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру