ГМА қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биотехнология Күні : Сынып : | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | ГМА қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу | 10.4.3.4 гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау | |||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||
Бағалау критерийлері | гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылай алады. | |||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушының академиялық тілде айтылым және жазылым дағдылары қалыптасады. Пәнге қатысты лексика мен терминология генетикалық модификация, қатер факторы, ГМА, трансгенді ағзалар, плазмида, вектор. Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы ГМО жасау технологиясы келесі сатыларды … қамтиды. ГМО пайдаланудың оң аспектілері … . ГМО пайдаланудағы қатер факторы … байланысты. | |||||
Құндылықтарды дарыту | Бұл сабақ академиялық шыныдық, бірлік пен командалық жұмысты, жауапкершілікті және көшбасшылықты дамытуға бағытталған.Коллаборативті мәдениет. Адалдық. Ашықтық. Өмір бойы үйрену. Өмір бойы білімге құштарлық. Топта жұмыс істеу және жауапкершілік. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Қоршаған орта мен тірі ағзаның байланысын біріктіре отырып география пәнімен байланысты | |||||
Бастапқы білім | Микробиология мен биотехнология бойынша бұдан бұрын алынған білімдердің маңызы бар. Бұрын өткен маңызды бөлімдер келесіні қамтиды: Микробиологияны және биотехнология: 7, 8, 9. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 0-3 3-5 5-6 | 1.Білімді өзектендіру. ГМА өндірудің оң және теріс жақтары қандай? Оқушылар өткен сабақты еске түсіріп өз ойларын ортаға салады. 2. Ой шақыру. Видео. «ЕАЭО-ға мүше елдер ГМО өнімдеріне талапты күшейтпек» (0 - 1.30 минут) Оқушыларға қойылатын сұрақ: ГМА өнімі пайдалану үшін қандай талаптар қояр едіңіз? 3. Сабақтың мақсатын қалыптастыру. Оқушылармен бірлесе отырып сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін қалыптастырады.
| |||||
Сабақтың ортасы: 6-15 16-25 26-38 | 4. Ақпаратпен жұмыс. Жеке жұмыс. Сіздерге ГМА пайдалануға өзге ел сараршылары ұсыныстары берілді. Оқып танысып шығыңыздар. 5. Топтық жұмыс. Сынып үш топқа бөлінеді. Қазақстан териториясында ГМА өндіру мен пайдалануға қойылатын этикалық талаптарды ұсынады және не себептті ондай этикалық талапратды ұсынатындығын негіздейді. 6. «Галерея әдісі » Топтар таныстырылымы.Әр топқа 3 минут уақыт беріледі. Оқушылар жеке бағалау парақтары арқылы әр топты бағалайды. Бағалау критерийлері:
| Қосымша 1 Флипчарт, маркер | ||||
Сабақтың соңы 38-40 | Маған мұғалім көмегі керек... ГМА қолдануда қандай этикалық нормаларды сақтау керек? | Кері байланыс алу үшін стикер таратылады | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Оқушылардың қабылдау қабілеттеріне қарай ақпарат визуалданады, таныстырылым кезінде тыңдалады. Қабілеті жоғары оқушыларға күрделілігі жоғары мәтін бөлігі беріледі. | Таныстырылым кезінде оқушылар өзара бағалаулар жүргізіледі. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.