Жер бетінде тіршіліктің қалыптасуы. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Тарау 10.3С Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі ағзалардың алуантүрлілігі

Мектеп: Семей қаласындағы ФМБ «Назарбаев Зияткерлік мектебі» филиалы ДББҰ «Назарбаев Зияткерлік мектебі»

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Жер бетінде тіршіліктің қалыптасуы

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме)

10.1.1.1 Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау

 Сабақ мақсаттары

  • Жер бетінде тіршіліктің қалыптасуы н қарастыру
  • Жер бетіндегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдерінің сызбаларын дұрыс реттілігі бойынша орналастыру
  • Кестелер\ сызбалар арқылы органикалық дүниенің өзгерісін сипаттау
  • Өсімдік және жануар дүниесінің даму хронологиясын құру

 Топтық жұмыстың бағалау критерийлері

 

  • Тақырыбына сәйкес постер жасайды
  • Даму хронологиясына жақсы анықтама береді
  • Даму хронологиясында нақты өкілдерге мысал беріледі
  • Постердің толық бетті қамту керек
  • Жасау уақыты 15 минут

Тек қажетті суреттерді салуға болады

 Тілдік мақсаттар

 

Тірі ағзаның белгілі бір табиғат дүниесіне жататындығын анықтауға қажетті қасиеттерді ауызша және жазбаша сипаттайды.

Пәнге тән лексика мен терминология: эукариоттар, прокариоттар жануарлар, өсімдіктер, саңырауқұлақтар, протоктистер/протистер, бактериялар / монерлер, археи, таксондар, таксондық жіктеу, домен, қасиет

Диалог құруға / жазылымға қажеттісөздер топтамасы:

X неліктенY-ке жатады?

X ағза Y патшалыққа жатады, себебі ...

X ағза Y қасиеттеріне ие, бұл оның Z патшалығына жататындығын білдіреді

XY бола алмайды, өйткені онда Z бар/жоқ

X тірі табиғат патшалығындағы ағзалардыңбарлығында... бар

X қандай патшалыққа жатады?

 Құндылықтарды дамыту

Оқушылар бір – бірінің ойындарын тыңдап, өзара сыйластықты көрсетеді.

Оқушалар бір-бірін әділ бағалайды

Оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдап, жалпы қорытынды жасай отыра, кері байланыс жасай алады

 Пәнаралық байланыстар

География - геохронология ілімін талқылау

Тарих – тірі ағзалардың даму эволюциясы

 АКТ қолдану дағдылары

Оқу үрдісін активтендіру үшін интерактивті тақталарды пайдаланау;

Берілген сілтемелерді пайдаланып, ақпараттарды талдау және сараптау.

Бейнежазба көрсету арқылы тақырыпты ашып, талқылау

Бастапқы білім

Тірі ағзалардың көп түрлілігі - 6, 7, 8, 9сыныптар.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-7 мин

(Ұ) Оқушыларға «Жер бетінде тіршіліктің қалыптасуы» атты бейнебаян немесе бейнебаянның бірнеше үзінділерін қарауды ұсыныңыз немесе https://bilimland.kz/kk#lesson=12860 - ресурс арқылы геохронологиялық межеліктің түрлі кезеңдерін қарастырыңыз

презентация

бейнежазба

https://www.youtube.com/watch?v=ZB3BHtIGziU (5 минуттан кейін көру)

https://bilimland.kz/kk#lesson=12860

Сабақтыңортасы

7-17мин

17-25мин

25-40 мин

(Т) Оқушыларға жер бетіндегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдерінің сызбаларын дұрыс реттілігі бойынша орналастыруды ұсыныңыз.

(Т) Оқушыларға кестелер\ сызбалар арқылы органикалық дүниенің өзгерісін сипаттауды сұраңыз.

(Жж) (ҚБ) Оқушыларға өсімдік және жануар дүниесінің даму хронологиясын құруды ұсыныңыз.

Бағалау критерийлері

  • Тақырыбына сәйкес постер жасайды
  • Даму хронологиясына жақсы анықтама береді
  • Даму хронологиясында нақты өкілдерге мысал беріледі
  • Постердің толық бетті қамту керек
  • Жасау уақыты 15 минут
  • Тек қажетті суреттерді салуға болады

Презентация

мәтін, қимаш кесте

Р. Әлімқұлова – Биология 11 сынып - Алматы: "Мектеп" баспасы, 2007. -91-108 беттер

А3 плакат

маркерлер

Сабақтың соңы

40-45 мин

  • (Қ) Оқушылар бір-бірінң жұмыстарын стикер арқылы бағалайды
  • Жұмыстың жақсы жақтары қандай болды?
  • Жұмысты қалай жақсартуға болады?
  • Жалпы юұмыс маған ұнамды болды, себебі ..................................

стикерлер/ қағаздар

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойы кіріспе, негізгі, бағыттаушы сұрақтар арқылы

Қабілетті жоғары оқушылар топқа бөлгенде өздерін көшбасшы ретінде топты басқарып, міндеттерге бөледі

Сыныпта ой толғау арқылы оқушылардын сыни тұрғыда ойлау деңгейлдерін қарастыру

Өзін – өзі және бір-бірін бағалау

Осы сабақ жоспарында зертханалық және практикалық жұмыстар жоқ

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқумақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.