Ауыл шаруашылық өсімдіктері іріктемелері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсартуға бағытталған селекция әдістері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
10.3C Эволюциялық даму және селекция негіздері.Тірі ағзалардың көптүрлілігі | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Дюсенбинов А.Қ. | ||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы: Ауыл шаруашылық өсімдіктері іріктемелері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсартуға бағытталған селекция әдістері | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.2.5.1 селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсартуға бағытталған селекция әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау | ||||||||||
Бағалау критерийлері | Барлық оқушылар жануарлар мен өсімдік шаруашылығы ерекшеліктерімен, оларды таңдау кезінде қолданылатын әдістермен танысады Көптеген оқушылар қазіргі заманғы агротехнологиялардың жұмыс істеу механизмін түсінеді. Кейбір оқушылар таңдалған технологиялардың кемшіліктері мен артықшылықтары туралы мысалдар келтіре алады. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | ауыл шаруашылық дақылдарын гендік инженерия әдістерін, үй шаруашылығын, будандастыруды, іріктеуді қамтиды | ||||||||||
Дағдылар | Тану дағдылары: Білімді қолдану, талдау және анализ. Аффективті дағды: басқа оқушыларға өз әрекетімен әсер ете алуына, құндылықтарды дамытуға жол көрсету; Интерактивті дағдылар: топта, жұпта жұмыс кезінде бір-біріне қарым – қатынасын, ынтымақты жұмыс істей алуын дамыту. | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | • интеллектуалды даму; • көп мәдениетті дамыту; • Көшбасшылықты дамыту; • құрметтеу; • ынтымақтастық; • ашықтық; | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ақапарат көздерін пайдалану арқылы сабаққа қажетті ұғымдарды сапартау. | ||||||||||
Бастапқы білім | Тірі ағзалардың көп түрлілігі: 6, 7, 9- сыныптар Өсімдіктердің көп түрлілігі: 6-сынып Жануарлардың көп түрлілігі: 7-сынып | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 0-05 мин | (Ұ) Суретте берілген ағзаладрдың қасиеттері мен сапасын қалай жақсартуға болатындығы туралы не білетіндерін сұраңыз. | РРТ Қосымша 1 | |||||||||
05-10 мин 10-25 мин 25-35 мин | (Ұ) Оқушылар бастапқы топ және жұмысшы топтарға бөліп жұмыс жүргізеді. Жұмысшы тобында оқушылар ауыл шаруашылық өсімдіктері іріктемелері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттейді. Оларға генетикалық модификацияға емес, қолдан сұрыптау әдістеріне (кейде сұрыптап көбейту деп аталады) көңіл бөлетіндерін түсіндіріңіз. (Жж) (ҚБ) «Нарық» белсенділігін орындаңыз. Орындықтар ыңғайлы болу үшін дөңгеленіп қойылуы мүмкін. Әрбір жұптың біреуі өзінің үстелінде қалып, өзі қарастырған селекция әдісін «келушілерге» түсіндіреді. «Келушілер» әр түрлі үстелдерге отырады да ақпарат жинайды. Бұдан кейін жұп қатысушылары орындарын ауыстырады, жаттығу қайталанады. (Ж) Бастапқы топқа оралып, ауыл шаруашылық өсімдіктері іріктемелері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсартуға бағытталған селекция әдістерінің артықшылықтапы мен кемшіліктерін анықтайды.
| Мәтін РРТ | |||||||||
35-40 мин | Рефлексия
| ||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Оқушыларға алдыңғы білімдерін еске түсіре отырып, жаңа тақырыпты тез түсінуге көмек; Дифференциациялау кейбір оқушыларға мәтін, кейбіріне бейне ақпарат, кейбіріне ақпараттық сілтеме беріледі. Өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіре алады. | Сабақ барысында тапсырмаларды орындауын бақылау. Өзара бағалау. Оқушылардың қабілеті сызба дайындауы кезінде бақыланады. Кейбір оқушылар тірек сөздерді немесе сұрақпен жетелеуді қажет етуі мүмкін. Соңында ақпараттарды кестеге толтыру тапсырмасының орындалуы арқылы бағаланады. Талдау арқылы тақырыпты түсінгенін қадағалау және бағалау | Денсаулық сақтауға назар аудару-дұрыс отыруын қадағалау. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтар да неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.