Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі, тақырыбына есептер шығару. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дәреже мен түбір. Дәрежелік функция | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандарсаны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі тапқырыбына есептер шығару | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.8 - дәрежелік функция анықтамасын білу және дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - дәрежелік функция және оның қасиеттерін қолданып дәрежелік функцияның графигін (эскизін) салады, есептер шығаруда дәрежелік функцияның қасиеттерін қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өрнектерді түрлендіріп, ықшамдауда n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданады Пәнге тән лексика мен терминология: Дəрежелік функция – Степенная функция – Degree function Өрнектер – выражения – expressions Алгебралық өрнек – алгебраическое выражение - algebraic expression Түрлендіру – преобразование – transformation Ықшамдау – упростить – simplify Түбірдің қасиеттері – свойства корня – properties of the root Қолдану – применять – use Талдама – анализ – analysis Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: .... өрнекті ықшамдау үшін, ...... Түбірдің ...... қасиетін қолдана отырып, бұл өрнектің ........ ықшамдау кезінде .... түбірдің ..... қасиетіне сүйеніп, ..... жазуға болады. Жалпы, алгебралық өрнектерді түрлендіруде ..... | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Диалог жүргізе білу дағдысын және өз пікірін аргументтеуді дамыту; Мектеп құндылықтарының бірі–өзіне және өзінің айналасындағы адамдарға деген құрмет пен ынтымақтастықты дамыту; Топтық жұмыстарда проблемалық сұрақтарды талдата отырып ашықтыққа тәрбиелеу; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Инженерлік калькуляторды қолдана білу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Арифметикалық квадрат түбірі. Сол түбірдің мәндерін есептеу. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері. Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут 3 минут 2 минут | І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарларын сабаққа шоғырландыру. Сыныптағы оқушыларды түгендеу. ІІ.Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру. Үй жұмысын тексеру.(мұғалімнің дайындаған дайын жауаптары арқылы оқушылар өзін-өзі тексеруге болады) Кері байланыс: 1) Үй тапсырмасын орындауда қандай қиындықтар туындады? 2) Қиындық туындаған кезеңдерден қандай жолмен шықтыңыз? 3) Тапсырманы толық орындау үшін қандай жұмыс жасау керек? | Презентация cлайд № 1-3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 минут 3 минут 10 минут 3 минут | ІІІ. Қайталауға арналған жұмыс Мақсаты: Оқушылардың дәрежелік функция оның қасиеттері мен графигі тақыоыбынан алған білу, түсіну және қолдану дағдыларын бағалау. Мұғалімнің іс-әрекеті: 1)Есепті шығару барысында мұғалім бақылайды және қажет болған жағдайда әр оқушыға кеңес беріледі; 2)Жеке жұмыстың қорытындысы бойынша оқушылардың білімдеріне түзету енгізу (кері байланыс); Жеке жұмыс Кестені толтырыңыз.
Тексеру дайын жауаптар мен жүргізіледі. Одан кейін оқушылар жұпта бір біріне есептің шешу жолын түсіндіреді. Бағалау: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы Кері байланыс:
IV. _Қалыптастырушы бағалау жұмысы Мақсаты: Оқушылардың дәрежелік функция оның қасиеттері мен графигі тақыоыбынан алған білу, түсіну және қолдану дағдыларын бағалау. Мұғалімнің іс-әрекеті: 1)Есепті шығару барысында мұғалім бақылайды және қажет болған жағдайда әр оқушыға кеңес беріледі; 2)Жеке жұмыстың қорытындысы бойынша оқушылардың білімдеріне түзету енгізу (кері байланыс); 3)Келесі сабақты жоспарлағанда жұптық жұмыста анықталған оқушылардың біліміндегі кемшіліктерін ескеру. Топтық жқмыс I топ
А) В) С) Д) ) Е)
А) Натурал сандар жиыны В) Бүтін сандар жиыны С) Рационал сандар жиыны Д) Нақты сандар жиыны Е) Теріс емес сандар жиыны
А) I және II В) II және IV С) II және III Д) I және III Е) I және IV
А) Теріс емес сандар жиыны В) Бүтін сандар жиыны С) Натурал сандар жиыны Д) Нақты сандар жиыны Е) Рационал сандар жиыны
А) (2;16) В) (-2;32) С) (3; 243) Д) (-1;0) Е) (-4; -64)
А) (12; 144) В) (121; 11) С) (121; 11) Д) (1;0) Е) (225; 15)
А) I және III В) II және IV С) II және III Д) I және II Е) I және IV
А) жоқ В) екі С) бір Д) үш Е) жеті
А) жоқ В) екі С) бір Д) үш Е) төрт
А) В) 5 С) -5 Д) 3 Е) 0 II топ
А) В) С) Д) ) Е)
А) Натурал сандар жиыны В) Бүтін сандар жиыны С) Рационал сандар жиыны Д) Нақты сандар жиыны Е) Теріс емес сандар жиыны
А) I және II В) II және IV С) II және III Д) I және III Е) I және IV
А) Теріс емес сандар жиыны В) Бүтін сандар жиыны С) Натурал сандар жиыны Д) Нақты сандар жиыны Е) Рационал сандар жиыны
А) (0;1) В) (-2;-128) С) (2; -128) Д) (-128;2) Е) (-128; -2)
А) (3; 27) В) (-3; -27) С) (27; 3) Д) (27;3) Е) (-27; 3)
А) I және III В) II және IV С) II және III Д) I және II Е) I және IV
А) жоқ В) екі С) бір Д) үш Е) жеті
А) жоқ В) екі С) бір Д) үш Е) төрт
А) В) 6 С) -5 Д) 3 Е) 0 Бағалау: Топ басшысының бағалауы және мұағлім бағалауынан ортақ баға шығара отырып бағалау. Кері байланыс:
| қосымша 1 қосымша 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут 3 минут | Үй жұмысы: Тапсырма №1.Функцияның тақ-жұптығын анықтаңыз: , , Тапсырма №2.Функциясына тиісті нүктелерді анықтаңыз: А(-1;1), В(0:0), С(2;16), Д(16;2), Е(625;5), F(-81;-3) Сабақ соңында оқушылар ауызша рефлексия жүргізеді: «Рефлексия» кері байланыс арқылы жаңа сабақты сұрақтар арқылы қорытындылай келе бекіту.
| қосымша 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу | мұғалімнің ауызша бағалауы; топ оқушыларының бірін-бірі бағалауы; оқушының өзін-өзі бағалауы. | Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері; Оқушыларды партада ыңғайлы отырулары; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.