Дискретті және интервалдық вариациялық қатарлар. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: НЗМ ФМБ Семей

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Калиева К.А.

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дискретті және интервалдық вариациялық қатарлар

Сабақ түрі

Білімді бекіту, жалпылау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.3.2 – мәліметтерді дискреттік және интервалдық вариациялық қатарлар үшін өңдеу;

 Сабақ мақсаты

Оқушы тенденция шамаларын (мода, медиана, арифметикалық орта) анықтайды және оларды интерпретациялайды.

 Бағалау критерилері

Оқушы:

- әр түрлі формада берілген дискретті және интервалдық мәліметтер үшін мода, медиана, арифметикалық ортаны табады;

- мәліметтерді өңдеуде Geogebra қосымшасын қолданады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар пәндік лексиканы және бөлім бойынша терминологияны вариациялық қатарға анализ жасауда қолданады.

Сабақтағы терминология: дискретті және интервалдық вариациялық қатарлар, тенденция шамалары (мода, медиана, арифметикалық орта).

 Құндылықтарды

  дарыту

Өз жұмысын жоспарлау арқылы сабақ кезіндеуақытты үнемдеу

Пәнаралық байланыстар

Информатика

АКТ қолдану дағдылары

Geogebra

 Бастапқы білім

Вариациялық қатар үшін салыстырмалы жиілік, арифметикалық орта, мода, медиана, дисперсия және стандартты ауытқу. Мәліметтерді «Сабақ және жапырақ», «Мұртты жәшік», гистограмма арқылы көрсету.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

Оқушылармен сәлемдесу.

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру.

Презентация Power Pont, 1- слайд

Сабақтың ортасы

  • минут
  • Мұғалім оқушыларға «Сатистикалық

мәліметтер» тақырыбында концепт карталар құруды тапсырады. Орындау үшін оқушылар 4 адамнан тұратын топтарға бірігеді. Жұмысқа 5 минут уақыт тағайындалады. Әр топта лидер, дизайнер, тайм-менеджер және хатшы тағайындалады. Олардың міндеті тақтада немесе қағазда жазылады:

Лидер – топт жұмысын басқарады;

Дизайнер – жұмысты әрлейді.

Тайм-менеджер- уақытты бақылайды және топ мүшелерін уақыттың аяқталуын алдын-ала ескертеді.

Хатшы- топ мүшелерінің жұмысын бағалайды (мұғалім оған бағалау парағын береді).

Дайын жұмыстар сынып бөлмесіндегі көрнекі жерлерге ілінеді. 1 мин.

Оқушыларға барлық топтар жұмысымен танысу, сұрақ қою, қателерін көрсету ұсынылады. Қажетінше, мұғалім көмегіне жүгінеді. 4 мин.

Сабақ барысында, қажет жағдайда осы материалдарды қолдануға болады.

  • Мұғалім оқушыларға өтілген

тақырып бойынша есептер шығаруды ұсынады. Жеке жұмыс.

Орындау уақыты – 7 минут екенін ескертеді.

Мұғалім бақылау жасайды, қиындықтар туралы жазба жасайды, бағыттаушы сұрақтар қою арқылы оқушының тапсрыманы орындауын көмек береді.

  • Оқушыларға өзара бағалау үшін

бағалаудың критерийлері беріледі. Оқушылар тексеру үшін жұмыстарымен өзара ауысады. 3 мин.

  • Талқылау және қатемен жұмыс. 5

минут. Оқушылар жұптарға бөлініп, жұмыс пен оның бағалау парағын салыстырады, қатесін анықтайды, түсіндіреді.

  • Geogebra динамикалық

қосымшасымен жұмыс. 10 мин.

Жұмыс алдында оқушылар қауіпсіздік ережелерімен таныстырылады.

Оқушылар жұмыс нұсқаулығы бойынша орындайды.

А-3 формат қағаздар немес флипчарт, маркерлер

Топты бағалау парағы

Қосымша 1

Тапсырмалар

Қосымша 2

Бағалау схемасы

Қосымша 3

Ноутбуктер немесе планшеттер (Ғаламторда онлайн жұмыс мүмкін болмаса, сілтеме бойынша жүктеп алуға болады)

https://www.geogebra.org/m/x7WgjDKb

https://www.geogebra.org/m/DcASGP9S

https://www.geogebra.org/m/ekx7jmVU

Geogebra динамикалық ортасында жұмыс

Қосымша 4

Сабақ соңы

2 минут

Мұғалім оқушыларға оқуын және сабақты ұйымдастыруға байланысты «5Х5» қағидасымен бағалау жасауды ұсынады. Ол үшін оқушылар әр бағалау параметрі үшін 1- ден 5-ке дейін таңдайды. Жазбалары үстелде қалдырылады.

стикерлер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар мәліметтерді интерпретациялау тапсрымаларын орындауда оқу материалына тереңдеу деңгейін көқрсетед, өзіне таныс емес жағдайда білгенін қолданады.

Топ мүшелерін бағалаудағы өзара бағалау парағы, тапсырмалар үшін бағалау схемалары, өз жұмысына баға беру арқылы болады.

Сынып бөлмесін желдету, сыныптағы психологиялық ахуалды бақылауда ұстау? Техникалық қаіпсіздікті есте ұстауды ескерту.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.