Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестрім түрлері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4В Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөніМұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестрім түрлері. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: 10.3.2.16 Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлерін тану: биномдық үлестірім, геометриялық үлестірім , гипергеометриялық үлестірім. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрі- биномдық үлестірімнің мәнін түсінеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критериі | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: Кездейсоқ шама, дискретті кездейсоқ шама Ньютон биномыны; Бернулли схемасы Биномдық үлестірім; стандарттық ауытқу; математикалық күтім; дисперсия Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: А оқиғасы n тәуелсіз тәжірибеде пайда болмауы; А оқиғасы n тәуелсіз тәжірибеде пайда болуы; Дискретті кездейсоқ шама Х –тің үлестіру заңын табу; Биномдық үлестірім дегеніміз...; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | *Академиялық шыншылдық, толеранттылық *Ж.А білу және түсіну: тұрақты даму,әлеуметтік әділеттілік және теңдік *Ж.А құндылықтары: әлемдегі және қоршаған ортадағы жағдайларды жақсартуға белсенді қатысуға шешім қабылдау *Ж.А.дағдылары: өзінің айналасындағыларға ашық, әділ қарым –қатынас және олардың құқықтарын құрметтеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, экономика | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Кездейсоқ шама; дискретті кездейсоқ шама ; үзіліссіз кездейсоқ шама ұғымы; дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу. Жаңа тақырыпты игеру үшін қажет оқу материалын қайталау: 1.Дискретті кездейсоқ шама ... 2.Дискретті кездейсоқ шаманың үлестірім заңы деп ... 3. Дискретті Х кездейсоқ шамасының үлестірім заңын кесте көмегімен берілуі ... 4.Бернулли схемасын және Бернулли формуласын қолдану шарттары ... Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут | Жаңа тақырып. Айталық n тәуелсіз тәжірибе жүргізілген болып, оардың әрбірінде А оқиғасы пайда болсын, немесе пайда болмасын.Оқиғаның пайда болу ықтималдығы барлық тәжірибеде тұрақты болып, р-ға тең болсын (онда пайда болмауы q=1-p). Осы тәжірибелерде А оқиғасының пайда болу санын дискретті кездейсоқ шаманы Х деп алып, оның үлестіру заңын табуды қарастырайық. А оқиғасы n тәуелсіз тәжірибеде пайда болмауы,1 рет пайда болуы, 2 рет пайда болуы, немесе n рет пайда болуы мүмкін Онда Х –тің мүмкін болатын мәндері: х1=0, х1=1, х2=2, ... хn+1= n. Олардың ықтималдықтарын табу үшін Бернулли формуласын қолданамыз. (1)
. (2) (2) формуланың бірінші мүшесі тәуелсіз тәжірибеде А оқиғасының рет пайда болу ықтималдығын, екінші мүшесі рет пайда болу ықтималдығын , ..., соңғы мүшесі пайда болмау ықтималдығын анықтайды. Бұл тұжырымды кесте түрінде жазамыз:
Бұл кесте - дискретті кездейсоқ шама Х –тің мәндерімен оларды қабылдау ықтималдықтарының биномдық үлестіру заңы деп аталады (ықтималдықтар бином мүшелері болғандықтан ) Анықтама. Биномдық үлестіру дегеніміз n сынаудан тратын Бернулли схемаларындағы А оқиғасының пайда болу санына тең Х кездейсоқ шамасының үлестірілуі. Бұл үлестіруде Х кездейсоқ шамасының мәндеріне ықтималдығы сәйкес келеді: , q=1-p 1 мысал. Оқушы бір-біріне ұқсас емес үш есеп шығарады. Оқушының әрбір есепті шығару ықтималдығы бірдей және ол 0,6-ға тең болсын. Әрбір шығарылған есеп үшін оқушыға 5 ұпайдан есептейді. Шығарылған есептердің үлестіру кестесін жазу керек. Шешуі: Х арқылы ұпай санын белгілейік. Х –тің мәндері: болады. р=0,6 ал q=1-0,6=0,4 Бернулли формуласы бойынша : . ; ;
2 мысал. Нысанаға тәуелсіз 4 рет оқ атылды және әрбір атқанда нысанаға тигізу ықтималдығы р=0,8 a) нысанаға тиген оқтар санына тең m кездейсоқ шамасының үлестірім заңын жазу; b)1≤ m ≤ 3 және m >3 оқиғаларының ықтималдықтарын табу керек; Шешуі: кездейсоқ шаманың мүмкін мәндері m : 0, 1, 2, 3, 4. p=0,8 ал q=1-0,8=0,2. Ал сәйкес ықтималдықтар Бернулли формуласы бойынша: m кездейсоқ шамасынының үлестірім заңы кесте түрінде былай жазылады:
P(1≤ m ≤ 3)= p1 + p2 + p3 = 0,0256 + 0,1536 + 0,4096 = 0.5888. P(m>3)= p4=0,4096 Биномдық заңмен үлестірілген кездейсоқ шаманың математикалық күтілімін, дисперсиясын табу. Теорема. n тәуелсіз тәжірибелердің әрқайсысындағы оқиғаның көріну ықтималдығы р тұрақты, А оқиғасының көріну санының математикалық күтімі : M(X)=n·p. Дәлелдеу: Биномдық заңмен үлестірілген Х кездейсоқ шамасы, п тәуелсіз сынақтар нәтижесінде орындалуы р, ал орындалмауы q=1-p болатын А оқиғасының саны. Хі –і сынағындағы А оқиғасының саны. Хі тек екі мән қабылдайды: 1-ді р ықтималдығымен (А оқиғасы орындалса), 0-ді q ықтималдығымен (А оқиғасы орындалмаса). Онда М(X)=1· p + 0 · q = p X=X1 + X2 + … + Xn және Хі – тәуелсіз кездейсоқ шамалар, онда М(X)= М(X1) +М( X2 )+ … +М( Xn)= np. Теорема. n тәуелсіз тәжірибелердің әрқайсысындағы оқиғаның көріну ықтималдығы р тұрақты, А оқиғасының көріну санының дисперсиясы: D(X)=n·p·q Дәлелдеуі: Биномдық заңмен үлестірілген Х кездейсоқ шамасы, п тәуелсіз сынақтар нәтижесінде орындалуы р, ал орындалмауы q=1-p болатын А оқиғасының саны. Хі –і сынағындағы А оқиғасының саны. Хі екі мән қабылдайды: 1-ді р ықтималдығымен (А оқиғасы орындалса), 0-ді q ықтималдығымен(А оқиғасы орындалмаса). Онда М(X2)=12· p + 02· q = p D(Xі) = M(Хі 2) – M2(Xі) = p – p2 = p (1 – p) = pq. X=X1 + X2 + … + Xn және Хі – тәуелсіз кездейсоқ шамалар, онда D(X)= D(X1 + X2 + … + Xn) = D(X1) +D( X2 )+ … +D( Xn)= npq. Жоғарыда қарастырылған 1 мысал үшін сандық сипаттамаларын табайық Шешуі: n=3, p=0,6; q=1-0,6=0,4. M(X)=n·p, M(X)=3·0,6=1,8. D(X)=n·p·q , D(X)=3·0,6·0,4=0,72 , . | Алпысов А.К. Ықтималдықтар теориясы және математикалық статистика элементтері. Оқу құралы. Павлодар, 2011 www.MatBuro.ru Решебник Кремера по теории вероятностей и математической статистике ©МатБюро - Решение задач по математике, экономике, статистике Решение__задач_по_теории_вероятностей_Часть_2.pdf | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22 минут | Бекітуге берілген тапсырмалар: Топпен жұмыс.Тапсырмаларды орындап болған соң, жаңа топтар құрылып есептер талдалынып дұрыс шешімді анықтайды. №1.Х дискретті кездейсоқ шаманың – тиынды екі рет лақтырғанда «герб» жағымен көріну санының биномдық заңын жазыңыз. №2. Құрылма тәуелсіз істейтін үш элементтен тұрады. Әрбір элементтің әрбір сынақта істен шығу ықтималдығы 0,1. Бұл сынақта істен шығатын элементтер саны Х-тің үлестіру заңын жазыңыз. №3. Қалада 4 комерциялық банк бар. Олардың әрқайсысының бір жыл ішінде банкроттық қаупі 20%.Келесі жыл бойы банкротқа ұшырайтын банктердің санынның үлестіру заңын құрастырыңыз. Жұппен жұмыс. №4.Бақылау жұмысы 3 сұрақтан тұрады.Әр сұраққа жауаптың 4 нұсқасы берілген, олардың біреуі дұрыс. Қарапайым болжау арқылы дұрыс жауаптар санының үлестіру заңын жазыңыз. Математикалық күтілім мен дисперсиясын табыңыз. №5. Бір партия детальдардың 75% бірінші сортты детальдар. Х дискретті кездейсоқ шама – 5 алынған детальдың ішіндегі бірінші сортты детальдар саны. Х дискретті кездейсоқ шаманың Биномдық үлестіру заңын құрастырыңыз. Х шамасының математикалық күтілімін, дисперсиясын,орташа квадраттық ауытқуын табыңыз. №6.Таңдалып алынған бір партия бұйымдардың 10 пайызы сапасыз бұымдар. Кез –келген 4 бұйым алынды. Осы 4 бұйым ішінде сапасыз бұйымдардың пайда болу санының үлестіру заңын жазу керек. Сандық сипаттамаларын есептеңіздер. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин. | Рефлексия:
Үй тапсырмасы №1.Кездейсоқ алынған 5 бөлшектің әр бөлшегі стандартты болатынының ықтималдығы 0,9-ға тең болса.Әр бөлшектің стандартты болу оқиғасының үлестіру заңын жазыңыз. №2.Теңге үш рет лақтырылсын. Кездейсоқ шама ретінде гербтің пайда болу санын қарастырамыз: а) үлестіру заңын жазыңыз; б) М(Х), D(X), σ(x) есептеңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ә.Б. меңгерушісі: ____________
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.