Функция графиктерін түрлендіру. Параллель көшіру. (Алгебра, 10 сынып, I тоқсан)
Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Функция, қасиеттері және графигі
Сабақ тақырыбы: Функция графиктерін түрлендіру. Параллель көшіру.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 10.4.1.2 функция графиктерін түрлендіруді орындай алу ( параллель көшіру)
Сабақ мақсаттары: - функцияның графигін координаталар осьтері бойымен параллель көшіру түрлендіруін берілген функцияға қолдану машығын қалыптастыру;
- қарастырылатын есепке мақсат қою, оның орындалу шарттарын нақтылау, сызба жұмысын дұрыс жүргізу;
- есеп шығаруда кездесетін қателіктерді жою және тиімді тәсілмен шығару жолдарын таба білуге үйрету;
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Амандасу, сыныпты түгендеу.
2. Үй тапсырмаларының дәптерлерін жинау.
3. Сабақ тақырыбымен таныстыру (Сабақ тақырыбымен байланыстыра отырып, оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатының қандай болатыны туралы ойлауды ұсыну және оны жалпы сыныппен қорытындылау)
Психологиялық сәт.
Ертеде елге танылған атағы дүйім жұртқа белгілі данышпан,
ақылгөй өмір сүріпті.
Оны көре алмаған бір қатігез кісі елге күлкі қылмақ ниетпен амал ойлап тапты. Көгалдан бір көбелек ұстап оны данышпанға апарып, қолымдағы зат тірі ме, өлі ме?- деп сұрайды. Егер өлі десе ұшырып жіберемін, ал тірі десе сәл мыжып өлтіре салайын деп ойлайды. Осы оймен данышпанның алдына келгенде, данышпан оған ойланып қарап тұрып: «Бәрі де өз қолыңда»,- деген екен. Ендеше бүгінгі сабақта жетістікке жету де сендердің өз қолдарыңда. Олай болса бәріңе сәттілік тілеймін!!!
Жаңа сабақ:
1. Функция тақырыбына байланысты қайталау .
Мақсаты: Оқушылардың осыған дейінгі өткен функциялар туралы не білетінін байқау және сабаққа қажетті мәліметтерді еске түсіру. (Мынадай сұрақтар қоюға болады: 1) Негізгі мектеп курсынан қандай функцияларды білесіздер? 2) Олардың графиктері қалай аталады? 3) Әрбір функцияның анықталу облысы және мәндер жиыны туралы қысқаша қайталау. )
(Қосымша №1)
2. Өткен білімдеріне сүйене отырып, осы функцияларға қарапайым түрлендірулер қолдану. (Оқушыларға презентацияда функцияның графигінің түрлендіруін көрсету және оны жұпта талқылауды ұсыну. (Қосымша №2)
Мақсаты: Жазықтықта берілген функцияның қандай функцияның графигінен қандай түрлендіру арқылы алынғанын өткен білімдеріне сүйене отырып, айтуға жетелеу.
3. Топтық жұмыс. (Презентацияда көрсету арқылы бірнеше мысалдарды талдау.)
Мақсаты: Топпен алдыңғы мысалдың қорытындысына сүйене отырып, басқа функциялардың түрлендіруі туралы айтуларын ұйымдастыру.
4. Қорытынды жасау. (Оқушыларға өз ойларын айтуды ұсыну және оны басқа оқушыларға толықтыруға мүмкіндік беру. (Қосымша № 3)
Мақсаты: Оқушылардың бірін-бірі тыңдай білу дағдысын қалыптастыру және олардың өз ойларын айта білулеріне мүмкіндік беру.
5. Параллель көшіру түрлендіруінің формуласымен және оны графикті салуда қалай қолдануын көрсетіп жаңа тақырыпты қорытындылау. ( Қосымша №4)
6. Жұптық жұмыс. Қосымша №5.
Мақсаты: Түрлендірудің қасиетін қолдана отырып, графиктерді бірлесе салу. (Бірінің түсінбегенін екінші түсіндіретіндей етіп жұптар құрастыру.)
Өзара бағалау: Жұптар арасында салыстыра отырып, тексеру және қателерін таба білу.
7. Жеке жұмыс. (Қосымша №6)
Мақсаты: Оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін тексеру және келесі сабақта қандай жұмыстар жасау қажеттігін жоспарлау......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Функция, қасиеттері және графигі
Сабақ тақырыбы: Функция графиктерін түрлендіру. Параллель көшіру.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 10.4.1.2 функция графиктерін түрлендіруді орындай алу ( параллель көшіру)
Сабақ мақсаттары: - функцияның графигін координаталар осьтері бойымен параллель көшіру түрлендіруін берілген функцияға қолдану машығын қалыптастыру;
- қарастырылатын есепке мақсат қою, оның орындалу шарттарын нақтылау, сызба жұмысын дұрыс жүргізу;
- есеп шығаруда кездесетін қателіктерді жою және тиімді тәсілмен шығару жолдарын таба білуге үйрету;
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Амандасу, сыныпты түгендеу.
2. Үй тапсырмаларының дәптерлерін жинау.
3. Сабақ тақырыбымен таныстыру (Сабақ тақырыбымен байланыстыра отырып, оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатының қандай болатыны туралы ойлауды ұсыну және оны жалпы сыныппен қорытындылау)
Психологиялық сәт.
Ертеде елге танылған атағы дүйім жұртқа белгілі данышпан,
ақылгөй өмір сүріпті.
Оны көре алмаған бір қатігез кісі елге күлкі қылмақ ниетпен амал ойлап тапты. Көгалдан бір көбелек ұстап оны данышпанға апарып, қолымдағы зат тірі ме, өлі ме?- деп сұрайды. Егер өлі десе ұшырып жіберемін, ал тірі десе сәл мыжып өлтіре салайын деп ойлайды. Осы оймен данышпанның алдына келгенде, данышпан оған ойланып қарап тұрып: «Бәрі де өз қолыңда»,- деген екен. Ендеше бүгінгі сабақта жетістікке жету де сендердің өз қолдарыңда. Олай болса бәріңе сәттілік тілеймін!!!
Жаңа сабақ:
1. Функция тақырыбына байланысты қайталау .
Мақсаты: Оқушылардың осыған дейінгі өткен функциялар туралы не білетінін байқау және сабаққа қажетті мәліметтерді еске түсіру. (Мынадай сұрақтар қоюға болады: 1) Негізгі мектеп курсынан қандай функцияларды білесіздер? 2) Олардың графиктері қалай аталады? 3) Әрбір функцияның анықталу облысы және мәндер жиыны туралы қысқаша қайталау. )
(Қосымша №1)
2. Өткен білімдеріне сүйене отырып, осы функцияларға қарапайым түрлендірулер қолдану. (Оқушыларға презентацияда функцияның графигінің түрлендіруін көрсету және оны жұпта талқылауды ұсыну. (Қосымша №2)
Мақсаты: Жазықтықта берілген функцияның қандай функцияның графигінен қандай түрлендіру арқылы алынғанын өткен білімдеріне сүйене отырып, айтуға жетелеу.
3. Топтық жұмыс. (Презентацияда көрсету арқылы бірнеше мысалдарды талдау.)
Мақсаты: Топпен алдыңғы мысалдың қорытындысына сүйене отырып, басқа функциялардың түрлендіруі туралы айтуларын ұйымдастыру.
4. Қорытынды жасау. (Оқушыларға өз ойларын айтуды ұсыну және оны басқа оқушыларға толықтыруға мүмкіндік беру. (Қосымша № 3)
Мақсаты: Оқушылардың бірін-бірі тыңдай білу дағдысын қалыптастыру және олардың өз ойларын айта білулеріне мүмкіндік беру.
5. Параллель көшіру түрлендіруінің формуласымен және оны графикті салуда қалай қолдануын көрсетіп жаңа тақырыпты қорытындылау. ( Қосымша №4)
6. Жұптық жұмыс. Қосымша №5.
Мақсаты: Түрлендірудің қасиетін қолдана отырып, графиктерді бірлесе салу. (Бірінің түсінбегенін екінші түсіндіретіндей етіп жұптар құрастыру.)
Өзара бағалау: Жұптар арасында салыстыра отырып, тексеру және қателерін таба білу.
7. Жеке жұмыс. (Қосымша №6)
Мақсаты: Оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін тексеру және келесі сабақта қандай жұмыстар жасау қажеттігін жоспарлау......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: умж ұмж қмж кмж сабақ жоспары Функция графиктерін түрлендіру Параллель көшіру 10 сынып алгебра, алгебрадан қмж кмж ұмж умж ұзақ мерзімді қысқа сабақ жоспары дидактикалық материал, долгосрочный и краткосрочный план на казахском, алгебра умж ұмж кмж қмж кыска узак мерзимди сабак жоспары дидактикалык материал, Функция графиктерін түрлендіру Параллель көшіру