Шығарманың композициясын анықтау «Құрметті есім» Өтепберген Ақыпбеков (3 сынып, IV тоқсан)
Пән: Әдебиеттік оқу
Бөлімі: Демалыс мәдениеті. Мерекелер
Сабақ тақырыбы:Шығарманың композициясын анықтау «Құрметті есім» Өтепберген Ақыпбеков
Оқу мақсаттары: 3.2.5.1 көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау
3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: шығарманың басталуын, дамуын және аяқталуын анықтап, логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құра алады;
Көптеген оқушылар: өлеңді логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құруда шығармашылық қабілеттерін көрсете алады;
Кейбір оқушылар: өлең мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып, мысалдар ұсына алады.
Сабақтың басы
Ширату жаттығуы. Мұғалім оқушыларға « Сенің есіміңді кім және қою себебін білесің бе?» деген сұрақ қояды. Оқушылар сұрақтың жауабын өз еріктері бойынша айтып береді. Осы тапсырманы орындау арқылы сабақ мақсаты анықталады.
Сабақ мақсаты: шығарманың басталуын, дамуын және аяқталуын анықтап, логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру. Бағалау критерийімен таныстыру.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(Ө) 1. «Құрметті есім» өлеңінің басталуын, дамуын және аяқталуын анықтап оқу тапсырылады.
1. Оқушыларға түрлі-түсті стикерлер таратылады. Өлеңді оқи отырып, басына, ортасына, аяғына белгі қояды.
2. Барлық оқушылар оқып болғаннан кейін, оқу тілін зерделей алуға жұмыс жүргізіледі, мысалы: түсініксіз сөздерді түсіндіріледі; кеңсе,алабұртып
болаттай бол
3. Оқушылардан өз ойларын, пікірлерін пысықтау үшін немесе автордың жазғанын ой елегінен өткізу үшін өлеңді шолу тапсырылады;
4. Қажеттілігіне қарай өлең бойынша бірнеше сұрақтар қойылады.
Өлең не жайында?
Ат қою дәстүрі жайлы не білесің?
Сенің есіміңді кім және қою себебін білесің бе?
Саралау: Диалог және қолдану тәсілі арқылы тапсырманы орындау барысында жан-жақты нақты көмек қажет ететін оқушыға ертегінің мазмұны бойынша жекелей сұрақ қоя отырып, қолдау көрсетіледі.
Б: «От шашу» әдісімен өз жұмыстарын бағалайды
2-тапсырма
(ЖЖ) «Салыстырмалы карта» әдісімен өлеңнен анықтаған бөліктерді пайдаланып, кестені толтыр.
1.(ЖЖ) Оқушылар жұпқа бөлінеді. Оларға төмендегі кесте таратылады. Кестені жұппен талқылап, толырады.
Басы
Ортасы
Соңы
2.(ЖЖ,Т) Толтырылған кестелер бойынша жұптар жұмыстарын, топта талқылайды.
3.Кесте бойынша қаншалықты сәйкестік бар болғанын барлық топта анықтайды.
4.Өз жұмыстарын қортындылап, өзіндік баға береді.
Саралау: Қарқыны төмен, көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі.
Б: Мен ………. деген өз ойымды өзгерттім.
Мен …………. туралы көп білдім.
Мені …… таң қалдырды.
Мен … сездім.
Мен………… басқаша қарайтын болдым
3-тапсырма
(МК, Ө, Ж) «Шатасқан оқиғалар» әдісі
Оқушыларға өлең мазмұны бойынша орыны ауысқан оқиғаларды тауып, түзету тапсырылады. Әр жұпқа оқиға реті шатасып жазылған парақтар таратылады. Берілген парақшаларды жұптарымен бірлесе отырып, ойланады, түзетіп, ретімен қойып орналастырады, себебін түсіндіреді.
Кесте үлгісі:
Іліп алып сөзімді,
– Дұрыс! – деді ел енді.
Аспанға атып өзімді.
Дуылдаса жөнелді.
Көрші үйге біз жиналдық,
Шілдехана тойына.
Ат таба алмай қиналдық
Бөпесіне қоюға. .
Талай-талай ерлігін,
Оқығанмын кітаптан.
Құзғын жаудың небірін,
Аспанда атып құлатқан.
Фотоаппарат сырт етті,
Түсіп қалдық суретке.
Есімді айтып құрметті,
Бөлендім мен құрметке
Атын алған атаның
Мұсабаев – ғарышкер.
Алған батыр атағын,
Ол аға да намыскер.
Саралау: Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, не түсінгендеріне көз жеткізу.
Б: «От шашу». Әр топ бірін-бірі тыңдай отырып бағаларын береді. Жарайсыңдар! Керемет! Мадақтау сөздерімен ауызша мадақталады.
4-тапсырма
(Т) 1. Мұғалім әр топқа өлең бөліктері бойынша, жоспар құруды ұсынады.
2.Оқушыларға жоспар құрып өз ойларын жинақтауға уақыт беріледі. Ойлануға 30 cекунд уақыт беріледі.
3.Топ ішінде оқушылар мәтін бөліктерін ретімен орналастыру арқылы жоспар құрайды.
4.Топтардың жоспарын сыныппен талқылап, мұғалімнің көмегімен дұрыс жоспар құрылады.
Саралау: Қабілеті төмен оқушылардың жазған идеясын тыңдап, қолдаңыз, қабілетті оқушылардың түсініктемелер мен қағидаттарды тұжырымдап айтуын сұраңыз.
Б: «Пантомима». Сөзсіз қимыл көрсету арқылы, өздерін бағалайды......
Бөлімі: Демалыс мәдениеті. Мерекелер
Сабақ тақырыбы:Шығарманың композициясын анықтау «Құрметті есім» Өтепберген Ақыпбеков
Оқу мақсаттары: 3.2.5.1 көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау
3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: шығарманың басталуын, дамуын және аяқталуын анықтап, логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құра алады;
Көптеген оқушылар: өлеңді логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құруда шығармашылық қабілеттерін көрсете алады;
Кейбір оқушылар: өлең мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып, мысалдар ұсына алады.
Сабақтың басы
Ширату жаттығуы. Мұғалім оқушыларға « Сенің есіміңді кім және қою себебін білесің бе?» деген сұрақ қояды. Оқушылар сұрақтың жауабын өз еріктері бойынша айтып береді. Осы тапсырманы орындау арқылы сабақ мақсаты анықталады.
Сабақ мақсаты: шығарманың басталуын, дамуын және аяқталуын анықтап, логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру. Бағалау критерийімен таныстыру.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(Ө) 1. «Құрметті есім» өлеңінің басталуын, дамуын және аяқталуын анықтап оқу тапсырылады.
1. Оқушыларға түрлі-түсті стикерлер таратылады. Өлеңді оқи отырып, басына, ортасына, аяғына белгі қояды.
2. Барлық оқушылар оқып болғаннан кейін, оқу тілін зерделей алуға жұмыс жүргізіледі, мысалы: түсініксіз сөздерді түсіндіріледі; кеңсе,алабұртып
болаттай бол
3. Оқушылардан өз ойларын, пікірлерін пысықтау үшін немесе автордың жазғанын ой елегінен өткізу үшін өлеңді шолу тапсырылады;
4. Қажеттілігіне қарай өлең бойынша бірнеше сұрақтар қойылады.
Өлең не жайында?
Ат қою дәстүрі жайлы не білесің?
Сенің есіміңді кім және қою себебін білесің бе?
Саралау: Диалог және қолдану тәсілі арқылы тапсырманы орындау барысында жан-жақты нақты көмек қажет ететін оқушыға ертегінің мазмұны бойынша жекелей сұрақ қоя отырып, қолдау көрсетіледі.
Б: «От шашу» әдісімен өз жұмыстарын бағалайды
2-тапсырма
(ЖЖ) «Салыстырмалы карта» әдісімен өлеңнен анықтаған бөліктерді пайдаланып, кестені толтыр.
1.(ЖЖ) Оқушылар жұпқа бөлінеді. Оларға төмендегі кесте таратылады. Кестені жұппен талқылап, толырады.
Басы
Ортасы
Соңы
2.(ЖЖ,Т) Толтырылған кестелер бойынша жұптар жұмыстарын, топта талқылайды.
3.Кесте бойынша қаншалықты сәйкестік бар болғанын барлық топта анықтайды.
4.Өз жұмыстарын қортындылап, өзіндік баға береді.
Саралау: Қарқыны төмен, көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі.
Б: Мен ………. деген өз ойымды өзгерттім.
Мен …………. туралы көп білдім.
Мені …… таң қалдырды.
Мен … сездім.
Мен………… басқаша қарайтын болдым
3-тапсырма
(МК, Ө, Ж) «Шатасқан оқиғалар» әдісі
Оқушыларға өлең мазмұны бойынша орыны ауысқан оқиғаларды тауып, түзету тапсырылады. Әр жұпқа оқиға реті шатасып жазылған парақтар таратылады. Берілген парақшаларды жұптарымен бірлесе отырып, ойланады, түзетіп, ретімен қойып орналастырады, себебін түсіндіреді.
Кесте үлгісі:
Іліп алып сөзімді,
– Дұрыс! – деді ел енді.
Аспанға атып өзімді.
Дуылдаса жөнелді.
Көрші үйге біз жиналдық,
Шілдехана тойына.
Ат таба алмай қиналдық
Бөпесіне қоюға. .
Талай-талай ерлігін,
Оқығанмын кітаптан.
Құзғын жаудың небірін,
Аспанда атып құлатқан.
Фотоаппарат сырт етті,
Түсіп қалдық суретке.
Есімді айтып құрметті,
Бөлендім мен құрметке
Атын алған атаның
Мұсабаев – ғарышкер.
Алған батыр атағын,
Ол аға да намыскер.
Саралау: Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, не түсінгендеріне көз жеткізу.
Б: «От шашу». Әр топ бірін-бірі тыңдай отырып бағаларын береді. Жарайсыңдар! Керемет! Мадақтау сөздерімен ауызша мадақталады.
4-тапсырма
(Т) 1. Мұғалім әр топқа өлең бөліктері бойынша, жоспар құруды ұсынады.
2.Оқушыларға жоспар құрып өз ойларын жинақтауға уақыт беріледі. Ойлануға 30 cекунд уақыт беріледі.
3.Топ ішінде оқушылар мәтін бөліктерін ретімен орналастыру арқылы жоспар құрайды.
4.Топтардың жоспарын сыныппен талқылап, мұғалімнің көмегімен дұрыс жоспар құрылады.
Саралау: Қабілеті төмен оқушылардың жазған идеясын тыңдап, қолдаңыз, қабілетті оқушылардың түсініктемелер мен қағидаттарды тұжырымдап айтуын сұраңыз.
Б: «Пантомима». Сөзсіз қимыл көрсету арқылы, өздерін бағалайды......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Шығарманың композициясын анықтау «Құрметті есім» Өтепберген Ақыпбеков 3 сынып әдебиеттік оқу, әдебиеттік оқудан қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, адебиеттік оку кыска мерзимди сабак жоспары, Шығарманың композициясын анықтау «Құрметті есім» Өтепберген Ақыпбеков