Ұландар мерекесі №5 (3 сынып, IV тоқсан, 8 бөлім)
Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8-бөлім «Демалу мәдениеті. Мерекелер»
Сабақ тақырыбы: Ұландар мерекесі №5
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
3.3.4.1 мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
мәтіндегі іс-әрекетті нақтылау үшін, мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға дұрыс жауап береді.
Оқушылардың көпшілігі:
мәтіндегі іс-әрекетті нақтылау үшін, үлгі бойынша сұрақтарға дұрыс жауап береді.
Оқушылардың кейбірі:
мәтіндегі іс-әрекетті нақтылайды, сұрақтарға дұрыс жауап береді.
Сабақ барысы: «Шаттық шеңберіне» шақыру
Балалар бос уақытында қандай іспен айналысатынын айтады.
- Сен бос уақытында немен айналысасың? Неге?
Ой шақыру
(ЖЖ) Суретке қара. Сұрақтарға жауап бер.
1. Суретте кімдер бейнеленген?
2. Ұландар күнін қашан тойлайды?
Сабақтың мақсатымен таныстыру:
• сұрақтардың мағынасын ажыратамын;
• сұрақтарға дұрыс жауап беремін.
Мағынаны тану
Жаңа сөздер
(Ұ) Жаңа сөздерді суреттер мен мағынасы жақын сөздер арқылы меңгерту
Жаңалық – мәлімет, ақпарат
Дамыту жолдары:
˗ сөздерді суреттер арқылы меңгерту;
˗ сөздермен сөйлемдер ойластыру;
˗ дұрыс айту мен дұрыс жазу жолдарын меңгерту;
˗ сөздерді дауыстап айтқызу.
(МК, Ұ) Грамматикалық қоржын
Жіктік жалғауды қайтала.
Мұғалім сөздің басын дауыстап айтады, кез-келген оқушы жалғауын жалғастырады. Оқушы қателессе, қасында отырған көршісі түзетеді.
Жекеше:
Мен қорғаймын
Сен қорғайсың
Сіз қорғайсыз
Ол қорғайды
Көпше:
Біз қорғаймыз
Сендер қорғайсыңдар
Сіздер қорғайсыздар
Олар қорғайды
1-тапсырма:
(Ұ) Мәтінді тыңда. Түсінгеніңді айт. Мәтінді екі рет тыңдайды. Бірінші тыңдағанда тірек сөздерді жазып аладыы. Екінші тыңдаған соң тірек сөздерге сүйеніп мазмұнын айтады.
2-тапсырма:
(ЖЖ) Мәтінді түсініп оқы. Сұрақтарға жауап бер.
Тапсырманы орындамас бұрын сұрақтармен танысады. Мәтінді тізбектеп дауыстап оқиды. Сұрақтарды талқылайды.
7 мамыр – Ұландар күні. Ұландар Отанды қорғайды. Ұландар – батыр. Ұландар Қазақстанның шегарсын қорғайды. Біз оларды мақтан тұтамыз. Бұл күні біз атамызды, әкемізді, ағамызды, бауырларымызды құттықтаймыз. Оалар қашан да Отан қорғауға әзір. Отан Қорғаушылар күні құтты болсын!
1. Ұландар не істейді?
2. Ұландар мерекесі – қай күн?
Кері байланыс
Тапсырма қызықты болды ма?
3-тапсырма:
(Ж) Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды жаз.
Тапсырманы мұқият оқиды. Қосымшаларды талқылап, көп нүктенің орнына қойып ұқыпты жазады. Жұптар жұмыстарымен алмасып өзара бағалайды.
Біз оларды мақтан тұта... . Бұл күні атамызды, әкемізді, ағамызды, бауырларымызды құттықтай... . Үлкен болғанда біз де Отанды қорғай... .
Тиісті қосымшалар: - мыз, - ды......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8-бөлім «Демалу мәдениеті. Мерекелер»
Сабақ тақырыбы: Ұландар мерекесі №5
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
3.3.4.1 мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
мәтіндегі іс-әрекетті нақтылау үшін, мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға дұрыс жауап береді.
Оқушылардың көпшілігі:
мәтіндегі іс-әрекетті нақтылау үшін, үлгі бойынша сұрақтарға дұрыс жауап береді.
Оқушылардың кейбірі:
мәтіндегі іс-әрекетті нақтылайды, сұрақтарға дұрыс жауап береді.
Сабақ барысы: «Шаттық шеңберіне» шақыру
Балалар бос уақытында қандай іспен айналысатынын айтады.
- Сен бос уақытында немен айналысасың? Неге?
Ой шақыру
(ЖЖ) Суретке қара. Сұрақтарға жауап бер.
1. Суретте кімдер бейнеленген?
2. Ұландар күнін қашан тойлайды?
Сабақтың мақсатымен таныстыру:
• сұрақтардың мағынасын ажыратамын;
• сұрақтарға дұрыс жауап беремін.
Мағынаны тану
Жаңа сөздер
(Ұ) Жаңа сөздерді суреттер мен мағынасы жақын сөздер арқылы меңгерту
Жаңалық – мәлімет, ақпарат
Дамыту жолдары:
˗ сөздерді суреттер арқылы меңгерту;
˗ сөздермен сөйлемдер ойластыру;
˗ дұрыс айту мен дұрыс жазу жолдарын меңгерту;
˗ сөздерді дауыстап айтқызу.
(МК, Ұ) Грамматикалық қоржын
Жіктік жалғауды қайтала.
Мұғалім сөздің басын дауыстап айтады, кез-келген оқушы жалғауын жалғастырады. Оқушы қателессе, қасында отырған көршісі түзетеді.
Жекеше:
Мен қорғаймын
Сен қорғайсың
Сіз қорғайсыз
Ол қорғайды
Көпше:
Біз қорғаймыз
Сендер қорғайсыңдар
Сіздер қорғайсыздар
Олар қорғайды
1-тапсырма:
(Ұ) Мәтінді тыңда. Түсінгеніңді айт. Мәтінді екі рет тыңдайды. Бірінші тыңдағанда тірек сөздерді жазып аладыы. Екінші тыңдаған соң тірек сөздерге сүйеніп мазмұнын айтады.
2-тапсырма:
(ЖЖ) Мәтінді түсініп оқы. Сұрақтарға жауап бер.
Тапсырманы орындамас бұрын сұрақтармен танысады. Мәтінді тізбектеп дауыстап оқиды. Сұрақтарды талқылайды.
7 мамыр – Ұландар күні. Ұландар Отанды қорғайды. Ұландар – батыр. Ұландар Қазақстанның шегарсын қорғайды. Біз оларды мақтан тұтамыз. Бұл күні біз атамызды, әкемізді, ағамызды, бауырларымызды құттықтаймыз. Оалар қашан да Отан қорғауға әзір. Отан Қорғаушылар күні құтты болсын!
1. Ұландар не істейді?
2. Ұландар мерекесі – қай күн?
Кері байланыс
Тапсырма қызықты болды ма?
3-тапсырма:
(Ж) Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды жаз.
Тапсырманы мұқият оқиды. Қосымшаларды талқылап, көп нүктенің орнына қойып ұқыпты жазады. Жұптар жұмыстарымен алмасып өзара бағалайды.
Біз оларды мақтан тұта... . Бұл күні атамызды, әкемізді, ағамызды, бауырларымызды құттықтай... . Үлкен болғанда біз де Отанды қорғай... .
Тиісті қосымшалар: - мыз, - ды......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Ұландар мерекесі №5 3 сынып қазақ тілі, қазақ тілінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак тили кыска мерзимди сабак жоспары, Ұландар мерекесі №5