Балық аулайды (3 сынып, IV тоқсан, 7 бөлім)

 Балық аулайды (3 сынып, IV тоқсан, 7 бөлім)

Пән: қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7-бөлім «Су – тіршілік көзі»
Сабақ тақырыбы: Балық аулайды
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
1.4. Мәтіндегі негізгі, қосалқы ақпараттарды түсіну
3.1.4.1. тыңдаған мәтіннің тақырыбын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді, мұғалімнің қолдауымен оқиғалар ретін анықтау
4.3. Пунктуациялық нормаларды сақтау
3.4.3.1. өз бетінше жай сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілерді қолдану
5.1. Грамматикалық нормаларды сақтау
3.5.1.3. мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану.
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
Мұғалімнің көмегіммен тыңдаған мәтіннің тақырыбын анықтайды, оқиғамен танысады.
Оқушылардың көпшілігі:
Тыңдаған тақырыбын тірек сөздер арқылы анықтайды, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді табады, сөйлем соңында тыныс белгілерді қояды.
Оқушылардың кейбірі:
Мәтіннің тақырыбы мен кейіпкерлерді анықтайды, етістіктің шақ түрлерін қолдана алады. Сөйлем түрлерін ажырата алады.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру
«Ең зейінді» ойыны
Оқушылар бірінің артына бірі сапқа тұрады. Басында тұрған оқушы артына қарап оқушылардың тұру ретімен есте сақтайды да, дауыстап аттарын айтып шығады. Қателескен жерінен тоқтатылады да, соңына барып тұрады. Келесі оқушы да дәл осылай айтып шығады. Арасында оқушылар орындарын ауыстырып отырады. Кім сыныпты түгел жаңылыспай тұрған орындарының ретімен айтып шықса, сол «ең зейінді оқушы» атын иеленеді.
Ой шақыру
- Балалар, мына суреттің сабаққа қандай қатысы бар?
- Бүгін қандай тақырыппен жұмыс жасаймыз?
- Тақырып қалай аталады деп ойлайсыңдар?
- Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
• Мәтіндегі негізгі, қосалқы ақпараттарды түсінеді;
• Пунктуациялық нормаларды сақтайды;
• Грамматикалық нормаларды сақтайды.
Мағынаны тану
(МК,Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту
1-тапсырма. Сурет пен сөзді сәйкестендіру
1. Аулау
2. Қармақ
Тыңдалым алды тапсырма:
2-тапсырма. Сурет бойынша сұрақтарға жауап бер.
Суретте не бейнеленген?
Баланың көңіл –күйі қандай?
Бос уақытта немен айналысады?
Тыңдалым тапсырмасы:
Мәтінді 2 рет мұқият тыңда. Мәтін не жайлы? Қандай жаңа сөздер кездесті?
Мәтінмен жұмыс.
Бір күні Марат әкесімен балық аулауға барды. Қармаққа кішкентай балық ілінді.
Балық:
- Мені босатыңыз!- дейді.
Баланың әкесі:
- Жоқ, сені өзімізбен алып кетеміз – деп жауап берді.
Балық:
- Неге?- деп сұрады.
Баласы:
- Мына өзеннің суы лас – деп айтты.
Балық:
- Егерде өзенді тазартсаң, суы тұнық, таза болады,-деді.
Балықтың сөзін тыңдап, өзенді тазартты.
Балық оларға:
- Алғыс айтты.
(Ұ)Ой шақыру. Берілген сұрақтарға жауап жаз.
1. Мәтін не жайлы?
_____________________________________
2. Қанша кейіпкер бар?
_____________________________________

3. Өзеннің жағасында не істеді?
______________________________________

4. Балық не деп айтты?
______________________________________

(Т) Тыңдалымнан кейінгі тапсырма
Сынып оқушылары сурет арқылы топқа бөлінеді.
Екі топқа бірдей тапсырма:
1. Мәтінге ат қойыңдар.
2. Кестені толтырыңдар.
Кейіпкер Іс-әркеті Мінездеме Тұжырым
Дескриптор
- мәтін тақырыбын анықтайды;
- кейіпкерлерге сипаттама береді;
- тірек сөздерді орынды қолданады;
- тілдік нормаларды сақтайды......


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру