Ағаш сумен өседі (3 сынып, IV тоқсан, 7 бөлім)
Пән: қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7-бөлім «Су – тіршілік көзі»
Сабақ тақырыбы: Ағаш сумен өседі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
1.3. Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1. тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру /кесте толтыру/ мазмұндау
2.1. Сөздік қорды толықтыру
3.2.1.1. берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
Тыңдаған материал мазмұнын мұғалімнің қолдауымен түсініп, жай сөйлеммен ойын жеткізеді.
Оқушылардың көпшілігі:
Тыңдаған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріп, диалогқа қатысады.
Оқушылардың кейбірі:
Тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріп,сипаттап сөйлейді.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру
Біз білімді баламыз,
Күнде бестік аламыз.
Жалқаулықты тастаймыз.
Жаңа сабақты бастаймыз.
Біз _____ баламыз (сыныптағы бала санын қояды)
Бүгін неше аламыз?
Бір керегі жоқ,
Екі керегі жоқ,
Үш керегі жоқ,
Төрт орташа,
Бес тамаша!!!
Оқушылардың белсенді қатысуымен қимыл-қозғалысына келтіріп, сабаққа зейінін аударту.
Ой шақыру
Ұ «Белгісіз ақпарат» әдісі.
Мұғалім сыныпты А және В оқушыларына бөледі. В-оқушылары теріс қарап отырғанда, А-оқушылары слайдтағы суреттің біреуін мұқият қарап шығады да, В-оқушысына суретті салдыртады. Ол үшін көргенін өз сөзімен сипаттауға тырысады. Сурет салуға 1 минут уақыт беріледі. Жұмыс аяқталысымен оқушылар түпнұсқамен салыстырады.
- Балалар, бүгін сабағымыз не туралы болады деп ойлайсыздар?
-Әрине, дұрыс айтасыздар!
Сабақтың мақсатымен таныстыру
• Тыңдаған материалдың мазмұнын түсінемін;
• Сөздік қорды толықтырамын.
Мағынаны тану
(МК,Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту
«Дефиниция» әдісі бойынша жаңа сөздерді меңгерту (сөздер және сол сөздерге жазылған анықтаманы сәйкестендіру)
айнала
әрине
• Төңірек, маңай
• Иә, әлбетте деген қолдау мағынасындағы сөз
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін және сөйлемдер құру.
Үлгі:
Үйдің айналасы. Үйдің айналасында гүл өседі.
Әрине, келемін. Бүгін мектепке, әрине, барамын.
Бағалау «Мадақ сөздер» арқылы жүргізіледі.
(Ұ) Тыңдалымалды тапсырмасы:
• Біздің мектебіміз қандай?
• Мектеп айналасында не бар? Нені байқадыңыздар?
• Мектеп айналасында қандай өсімдіктер өсіп тұр?
(Ө) Тыңдалым мәтіні
Біздің мектеп үлкен. Мектебіміз екі қабатты ғимарат. Мектеп айналасы тамаша. Әрине, жыл сайын мектеп айналасына ағаш отырғызамыз. Биыл шырша мен алма ағаштары отырғызылды. Барлық жұмыс, әрине, оқушылардың қатысуымен орындалды. Балалар ағаштарды суарып, айналаны тазартты. Оқушыларға мектеп ауласы ұнайды.
Тыңдалым тапсырмасы
Мәтін бойынша сұрақтар тақтаға алдын-ала жазылады. Мәтінді мұқият 2 рет тыңдайды.
• Мәтін не туралы?
• Мектеп неше қабатты?
• Мектептің айналасы қандай?
• Мектеп айналасы кімге ұнайды?
Бұл сұрақтарды арнайы конвертке салып, ұсынуға болады. 4 оқушы сұраққа жауап бергеде сипаттап айтады, қалған оқушылар жауаптың дұрыс/бұрысын анықтайды.
(Ө) Тыңдалымнан кейінгі тапсырма:
Мәтінге сәйкес келетін 2 тұжырымды белгіле.
№ Тұжырымдар + -
А Мектеп маңайына ағаш отырғызамыз. +
В Мектеп үш қабатты ғимарат. -
С Жұмыс оқушылармен орындалды. +
Кері байланыс. Не қиын болды? Неліктен?
(ЖЖ) Айтылым
1-тапсырмасы:
Тірек сөздерді пайдаланып, тыңдаған мәтіннің мазмұнын жұптасып әңгімелейді.
Тірек сөздер:
Шырша, мектеп айналасы, ағаш отырғызылды, әрине, ұнайды,екі қабатты.
Дескриптор:
Тыңдаған мәтіннің мазмұнын айтады.
Тірек сөздерді дұрыс қолданады.
Сөйлем құрылымын сақтайды. .....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7-бөлім «Су – тіршілік көзі»
Сабақ тақырыбы: Ағаш сумен өседі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
1.3. Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1. тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру /кесте толтыру/ мазмұндау
2.1. Сөздік қорды толықтыру
3.2.1.1. берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
Тыңдаған материал мазмұнын мұғалімнің қолдауымен түсініп, жай сөйлеммен ойын жеткізеді.
Оқушылардың көпшілігі:
Тыңдаған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріп, диалогқа қатысады.
Оқушылардың кейбірі:
Тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріп,сипаттап сөйлейді.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру
Біз білімді баламыз,
Күнде бестік аламыз.
Жалқаулықты тастаймыз.
Жаңа сабақты бастаймыз.
Біз _____ баламыз (сыныптағы бала санын қояды)
Бүгін неше аламыз?
Бір керегі жоқ,
Екі керегі жоқ,
Үш керегі жоқ,
Төрт орташа,
Бес тамаша!!!
Оқушылардың белсенді қатысуымен қимыл-қозғалысына келтіріп, сабаққа зейінін аударту.
Ой шақыру
Ұ «Белгісіз ақпарат» әдісі.
Мұғалім сыныпты А және В оқушыларына бөледі. В-оқушылары теріс қарап отырғанда, А-оқушылары слайдтағы суреттің біреуін мұқият қарап шығады да, В-оқушысына суретті салдыртады. Ол үшін көргенін өз сөзімен сипаттауға тырысады. Сурет салуға 1 минут уақыт беріледі. Жұмыс аяқталысымен оқушылар түпнұсқамен салыстырады.
- Балалар, бүгін сабағымыз не туралы болады деп ойлайсыздар?
-Әрине, дұрыс айтасыздар!
Сабақтың мақсатымен таныстыру
• Тыңдаған материалдың мазмұнын түсінемін;
• Сөздік қорды толықтырамын.
Мағынаны тану
(МК,Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту
«Дефиниция» әдісі бойынша жаңа сөздерді меңгерту (сөздер және сол сөздерге жазылған анықтаманы сәйкестендіру)
айнала
әрине
• Төңірек, маңай
• Иә, әлбетте деген қолдау мағынасындағы сөз
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін және сөйлемдер құру.
Үлгі:
Үйдің айналасы. Үйдің айналасында гүл өседі.
Әрине, келемін. Бүгін мектепке, әрине, барамын.
Бағалау «Мадақ сөздер» арқылы жүргізіледі.
(Ұ) Тыңдалымалды тапсырмасы:
• Біздің мектебіміз қандай?
• Мектеп айналасында не бар? Нені байқадыңыздар?
• Мектеп айналасында қандай өсімдіктер өсіп тұр?
(Ө) Тыңдалым мәтіні
Біздің мектеп үлкен. Мектебіміз екі қабатты ғимарат. Мектеп айналасы тамаша. Әрине, жыл сайын мектеп айналасына ағаш отырғызамыз. Биыл шырша мен алма ағаштары отырғызылды. Барлық жұмыс, әрине, оқушылардың қатысуымен орындалды. Балалар ағаштарды суарып, айналаны тазартты. Оқушыларға мектеп ауласы ұнайды.
Тыңдалым тапсырмасы
Мәтін бойынша сұрақтар тақтаға алдын-ала жазылады. Мәтінді мұқият 2 рет тыңдайды.
• Мәтін не туралы?
• Мектеп неше қабатты?
• Мектептің айналасы қандай?
• Мектеп айналасы кімге ұнайды?
Бұл сұрақтарды арнайы конвертке салып, ұсынуға болады. 4 оқушы сұраққа жауап бергеде сипаттап айтады, қалған оқушылар жауаптың дұрыс/бұрысын анықтайды.
(Ө) Тыңдалымнан кейінгі тапсырма:
Мәтінге сәйкес келетін 2 тұжырымды белгіле.
№ Тұжырымдар + -
А Мектеп маңайына ағаш отырғызамыз. +
В Мектеп үш қабатты ғимарат. -
С Жұмыс оқушылармен орындалды. +
Кері байланыс. Не қиын болды? Неліктен?
(ЖЖ) Айтылым
1-тапсырмасы:
Тірек сөздерді пайдаланып, тыңдаған мәтіннің мазмұнын жұптасып әңгімелейді.
Тірек сөздер:
Шырша, мектеп айналасы, ағаш отырғызылды, әрине, ұнайды,екі қабатты.
Дескриптор:
Тыңдаған мәтіннің мазмұнын айтады.
Тірек сөздерді дұрыс қолданады.
Сөйлем құрылымын сақтайды. .....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Ағаш сумен өседі 3 сынып қазақ тілі, қазақ тілінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак тили кыска мерзимди сабак жоспары, Ағаш сумен өседі