Қысқы демалыс (3 сынып, II тоқсан, 3 бөлім)
Пән: қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-бөлім «Уақыт»
Сабақ тақырыбы: Қысқы демалыс
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 4.2. тыңдаған/оқыған материалдың мазмұнын жазу
3.4.2.1. оқыған /аудио/ бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
Мәтін мазмұнын мұғалімнің қолдауымен жазады.
Оқушылардың көпшілігі:
Оқыған мәтін мазмұнын тірек сөздер арқылы жазады.
Оқушылардың кейбірі:
Оқыған мәтіннің мазмұнын өз бетінше жазады, тірек сөздерді орынды қолданады.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру
«Қарлы кесек» ойыны.
Оқушылар шеңбер болып тұрады. «Қыс» сөзіне кезектесіп ассоциацияларын айтады. Шарты: әр оқушы алдыңғы айтқан оқушылардың сөздерін айтып, өз сөзін қосу керек.
Ой шақыру
Оқушылар сабақ тақырыбын сурет, жұмбақ арқылы анықтайды.
- Балалар, бұл суреттен нені байқадыңыздар?
- Балалар, бұл қай кезде болады?
Аяз қысып,
Өрнек сызып,
Терезені торлайды.
Қарға омбығып,
Бет домбығып,
Сырғанап балалар ойнайды. /Қыс/
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
• Тыңдаған / оқыған материалдың мазмұнын жазамын.
Мағынаны тану
(МК,Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту
Оқушылар назарына суреттер топтамасы ұсынылады. Сыни тұрғыдан ойландыру арқылы 4 жыл мезгілін анықтаймыз?
Қай мезгіл жоқ?
Қыста осы заттарды не істейміз
Қолдан (қолданамыз)
Анимация арқылы Қыс және қолдан деген сөздер шығады.
Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі.
(Ө) Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқы, сұрақтарға жауап бер.
Қыс келді. Қыста күн суық болады. Балалар қыс мезгілін жақсы көреді. Қыс мезгілі ең тамаша мезгіл. Балалар қыста шаңғы, шана және коньки тебеді. Шананы, шаңғыны, конькиді сырғанақ тебу үшін қолданады. Қыста балалар қардан аққала жасау үшін шелекті қолданады.
(Ұ) Ой қозғау
Мәтін не туралы?
Қай мезіл сипатталады?
Қысқы демалыста балалар не істейді?
Қандай жағдайда шана, шаңғы, коньки қажет?
Аққала жасау үшін не керек?
Тірек сөздер: қыс, қолдан, үшін, шелек, сырғанақ.
Дескриптор:
• сұрақтарға жауап береді;
• тірек сөздерді қолданады.
Грамматикалық қоржын
(Ұ, МК) Табыс септік – кімді? Нені?
Табыс септігінің сұрағы барлық зат есім, яғни, түбір сөзге –ны, -ні, -ты, -ті, -ды, -ді жалғауы жалғанады.
Мысалы: ағаш-ты, адам-ды, шана-ны ...
Грамматикалық терминдерді қолданбаймыз!!!!
(Ж) Дұрыс жалғауды таңда!
Мен қыс...(ды, ты) жақсы көремін. Себебі қыста шаңғы...(ны, ні) тебемін. Қыста аққала...(ны, ды) жасаймыз. Қысқы демалыс...(ды, ты) асыға кұтемін.
(ЖЖ) Сурет бойынша жұмыс
Тапсырма: Тірек сөздерді қолданып, суретті сипаттап жаз.
Нені көрдің?
Үлгі: -
Мен суреттен ағашты көрдім.
Ал сен нені көрдің?
Тірек сөздер: қыс, бала, шырша, автобус, машина, үй, жол, қолдан, ұя, тиін, құс
Дескриптор:
• Тірек сөздерді орынды қолданады;
• Суретті сипаттап жазады.
Кері байланыс: Не қиын болды? Неліктен?....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-бөлім «Уақыт»
Сабақ тақырыбы: Қысқы демалыс
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 4.2. тыңдаған/оқыған материалдың мазмұнын жазу
3.4.2.1. оқыған /аудио/ бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
Мәтін мазмұнын мұғалімнің қолдауымен жазады.
Оқушылардың көпшілігі:
Оқыған мәтін мазмұнын тірек сөздер арқылы жазады.
Оқушылардың кейбірі:
Оқыған мәтіннің мазмұнын өз бетінше жазады, тірек сөздерді орынды қолданады.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру
«Қарлы кесек» ойыны.
Оқушылар шеңбер болып тұрады. «Қыс» сөзіне кезектесіп ассоциацияларын айтады. Шарты: әр оқушы алдыңғы айтқан оқушылардың сөздерін айтып, өз сөзін қосу керек.
Ой шақыру
Оқушылар сабақ тақырыбын сурет, жұмбақ арқылы анықтайды.
- Балалар, бұл суреттен нені байқадыңыздар?
- Балалар, бұл қай кезде болады?
Аяз қысып,
Өрнек сызып,
Терезені торлайды.
Қарға омбығып,
Бет домбығып,
Сырғанап балалар ойнайды. /Қыс/
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
• Тыңдаған / оқыған материалдың мазмұнын жазамын.
Мағынаны тану
(МК,Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту
Оқушылар назарына суреттер топтамасы ұсынылады. Сыни тұрғыдан ойландыру арқылы 4 жыл мезгілін анықтаймыз?
Қай мезгіл жоқ?
Қыста осы заттарды не істейміз
Қолдан (қолданамыз)
Анимация арқылы Қыс және қолдан деген сөздер шығады.
Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі.
(Ө) Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқы, сұрақтарға жауап бер.
Қыс келді. Қыста күн суық болады. Балалар қыс мезгілін жақсы көреді. Қыс мезгілі ең тамаша мезгіл. Балалар қыста шаңғы, шана және коньки тебеді. Шананы, шаңғыны, конькиді сырғанақ тебу үшін қолданады. Қыста балалар қардан аққала жасау үшін шелекті қолданады.
(Ұ) Ой қозғау
Мәтін не туралы?
Қай мезіл сипатталады?
Қысқы демалыста балалар не істейді?
Қандай жағдайда шана, шаңғы, коньки қажет?
Аққала жасау үшін не керек?
Тірек сөздер: қыс, қолдан, үшін, шелек, сырғанақ.
Дескриптор:
• сұрақтарға жауап береді;
• тірек сөздерді қолданады.
Грамматикалық қоржын
(Ұ, МК) Табыс септік – кімді? Нені?
Табыс септігінің сұрағы барлық зат есім, яғни, түбір сөзге –ны, -ні, -ты, -ті, -ды, -ді жалғауы жалғанады.
Мысалы: ағаш-ты, адам-ды, шана-ны ...
Грамматикалық терминдерді қолданбаймыз!!!!
(Ж) Дұрыс жалғауды таңда!
Мен қыс...(ды, ты) жақсы көремін. Себебі қыста шаңғы...(ны, ні) тебемін. Қыста аққала...(ны, ды) жасаймыз. Қысқы демалыс...(ды, ты) асыға кұтемін.
(ЖЖ) Сурет бойынша жұмыс
Тапсырма: Тірек сөздерді қолданып, суретті сипаттап жаз.
Нені көрдің?
Үлгі: -
Мен суреттен ағашты көрдім.
Ал сен нені көрдің?
Тірек сөздер: қыс, бала, шырша, автобус, машина, үй, жол, қолдан, ұя, тиін, құс
Дескриптор:
• Тірек сөздерді орынды қолданады;
• Суретті сипаттап жазады.
Кері байланыс: Не қиын болды? Неліктен?....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Қысқы демалыс 3 сынып қазақ тілі, қазақ тілінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак тили кыска мерзимди сабак жоспары, Қысқы демалыс