Ұлттық кейіпкерлер жайында әңгіме оқу (1 сынып, 6 бөлім )
Пән: Сауат ашу.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»
Сабақтақырыбы: Ұлттық кейіпкерлер жайында әңгіме оқу
Оқу мақсаттары:
О6.Қарапайым сөздер мен сөйлемдерді буындап, тұтас, дауыстап оқиды.
О3. Сөз бен сөйлемдерді дауыс ырғағын келтіріп оқиды және мағынасын түсінеді.
Сабақ мақсаттары: Алдар Көсе жайлы әңгімені оқиды, мазмұнын түсінеді, басты кейіпкерлрін мазмұнын талқылау арқылы анықтайды, кейіпкерге мінездеме береді.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) Психологиялық дайындық
Дөңгеленіп тұрайық,
Шеңберді біз құрайық.
Қол ұстасып бәріміз,
Ақ тілекті жолдайық.
Әлемде нұр тынышты,қ
Әрбір бейбіт күн ыстық.
Қайырлы таң, мектебім!
Қайырлы күн, достарым!
Достарымды көргенде,
Қуана қарсы аламын!
Сәлем! Сәлем! Сәлем!
-Балалар, бүгін біз ертегілерге саяхат жасап, ондағы кейіпкерлермен танысамыз.
-Ал қандай ертегі оқитынымызды қазір ойын ойнау арқылы білеміз.Ойынның аты «Сөз маржан» деп аталады.
(Т) «Сөз маржан» ойыны арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
Оқушыларға қима буындар беріледі. Оқушылар буындардан сөз құрастырады.Әр топ қандай сөжз жасағанын көрсетіп айтады.
ТА МАҚ БЕН ҚЫЗ СЫҚ МЫ
-Балалар, қандай сөз шықты?
-Бұл не?
-Кімдер туралы ертегі?
-Ендеше біз бүгін Мақта қыз жайлы ертегімен танысамыз.
Сабақтың мақсатын оқушыларға хабарлау.Жетістік критерийлерін анықтау, тақтаға жазу.
(МК) Суретпен жұмыс
-Балалар, бұл кім деп ойлайсыңдар?
-Мақта қыздың досы кім екен?
-Бұл ертегіні кім біледі?
/Оқушылардың жауаптарын тыңдау/
(МК)Аудио ролик арқылы ертегіні көрсетіп, оқу.
(Т)Ертегі үзінділерін оқу.
1 бет
Ертеде бір Мақта қыз болыпты. Мақта қыздың жақсы көретін мысығы болған екен, бір күні Мақта қыз үйді жинап жатып бір мейіз тауып алады. Бөлісіп жемек болып Мақта қыз мысығын шақырады:
- Мысығым, мысығым! Ау, мысығым, мысығым! – деп.
Мысық күннің көзінде маужырап уйықтап жатқан түрі Мақта қызға баруға ерінеді. Мақта қыз мысығын шақырғанға келмеген соң, мейізді өзі жеп қояды. Біраз уақыт өткен соң ұйқысы қанған мысық Мақта қызға келеді.
2 бет
Ия, Мақта қыз, мені неге шақырдың? – дейді.
Мақта қыз:
- Шақырғанда келмегенсің, енді айтпаймын! – дейді
Мысық:
Айтпасаң, мен сенің қатығыңды төгіп тастаймын! – дейді
Мақта қыз:
Ал мен сенің құйрығыңды жұлып аламын! – дейді.
Сонымен мысық қатықты төгеді, Мақта қыз мысықтың құйрығын жұлып алады.
3 бет
Біраз уақыт өткен соң мысық мақта қызға келіп құйрығын сұрайды.
Мақта қыз:
- Менің қатығымды төле! – дейді.
Мысық сиырға барады:
- Сиыр, сиыр, маған қатық берші! – дейді.
Сиыр:
- Менің қарным ашып тұр. Маған жапырақ әкеліп берші! – дейді.
4 бет
Мысық ағашқа барып:
- Ағаш, ағаш, жапырағыңды берші! – дейді.
Ағаш:
- Мен шөлдеп тұрмын. Су әкелсең, жапырақ беремін, - дейді.
5 бет
Мысық суға бара жатса, су әкеле жатқан қыздарды көреді:
Қыздар, маған су беріңдерші! – дейді.
Қыздар оған:
- Бізге сағыз әкеліп берсең, біз саған су береміз, - дейді.
6 бет
Мысық суға бара жатса, су әкеле жатқан қыздарды көреді:
Қыздар, маған су беріңдерші! – дейді.
Қыздар оған:
- Бізге сағыз әкеліп берсең, біз саған су береміз, - дейді.
7 бет
Мысық дүкенге барады:
- Дүкенші, дүкенші, маған сағыз берші!- дейді
Дүкенші:
- Маған жұмыртқа бер, - дейді.
8 бет
Мысық тауыққа барады:
- Тауық, тауық, маған жұмыртқа берші! – дейді
Тауықтар:
- Бізге дән әкеліп берсең, біз саған жұмыртқа береміз, - дейді.
9 бет
Мысық: “Енді не қыламын!” деп бара жатса, ін қазып жатқан бір тышқанды көреді. Мысық тышқанды бас салады:
- Жаныңның барында айт! Үйіңде не бар, - дейді.
- Тышқан қорыққаны соншалықты:
- Үйімде бір табақ тары бар, - дейді.
Мысық:
- Маған бір уыс тары бер, - дейді.
Тышқан үйіне барып, бір уыс тары әкеліп береді.
10 бет
Мысық тарыны апарып тауыққа береді. Тауық жұмыртқа береді. Жұмыртқаны апарып дүкеншіге береді. Дүкенші сағыз береді. Сағызды апарып қыздарға береді. Қыздар су береді. Суды апарып ағашқа береді. Ағаш жапырақ береді. Жапырақты сиырға береді. Сиыр қатық береді. Қатықты апарып Мақта қызға береді. Мақта қыз мысықтың құйрығын қайтарып береді
(Ө)Ертегі үзіндісін оқу
Оқушыларға ертегінің мәтіні абзацтарға бөлінген парақтары беріледі.Оқушылар мәтіндерді дауыстап буынға бөліп не тұтас оқиды.
(Т)«Анықтайық» айдары
1-тапсырма: Мысық қатық іздегенде кімге қашан барғанын ретімен орналастырыңдар.
1. Мақта қыз
2. Сиыр
3. Ағаш
4. Қыздар
5. Дүкенші
6. Тауық
7. Тышқан
2-тапсырма: Мысық кімнен не алды?
1. Сиыр – қатық
2. Ағаш- жапырақ
3. Қыздар – су
4. Дүкенші – сағыз
5. Тауық – жұмыртқа
6. Тышқан – тары
(Ұ)Ертегіні рөлдерге бөліп, сахналау.
Оқушыларға қима сөздер беріледі. Оқушылар ертегі кейіпкерлерінің рөлдерін сомдайды.Сөздерін жаттығып айтады.......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»
Сабақтақырыбы: Ұлттық кейіпкерлер жайында әңгіме оқу
Оқу мақсаттары:
О6.Қарапайым сөздер мен сөйлемдерді буындап, тұтас, дауыстап оқиды.
О3. Сөз бен сөйлемдерді дауыс ырғағын келтіріп оқиды және мағынасын түсінеді.
Сабақ мақсаттары: Алдар Көсе жайлы әңгімені оқиды, мазмұнын түсінеді, басты кейіпкерлрін мазмұнын талқылау арқылы анықтайды, кейіпкерге мінездеме береді.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) Психологиялық дайындық
Дөңгеленіп тұрайық,
Шеңберді біз құрайық.
Қол ұстасып бәріміз,
Ақ тілекті жолдайық.
Әлемде нұр тынышты,қ
Әрбір бейбіт күн ыстық.
Қайырлы таң, мектебім!
Қайырлы күн, достарым!
Достарымды көргенде,
Қуана қарсы аламын!
Сәлем! Сәлем! Сәлем!
-Балалар, бүгін біз ертегілерге саяхат жасап, ондағы кейіпкерлермен танысамыз.
-Ал қандай ертегі оқитынымызды қазір ойын ойнау арқылы білеміз.Ойынның аты «Сөз маржан» деп аталады.
(Т) «Сөз маржан» ойыны арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
Оқушыларға қима буындар беріледі. Оқушылар буындардан сөз құрастырады.Әр топ қандай сөжз жасағанын көрсетіп айтады.
ТА МАҚ БЕН ҚЫЗ СЫҚ МЫ
-Балалар, қандай сөз шықты?
-Бұл не?
-Кімдер туралы ертегі?
-Ендеше біз бүгін Мақта қыз жайлы ертегімен танысамыз.
Сабақтың мақсатын оқушыларға хабарлау.Жетістік критерийлерін анықтау, тақтаға жазу.
(МК) Суретпен жұмыс
-Балалар, бұл кім деп ойлайсыңдар?
-Мақта қыздың досы кім екен?
-Бұл ертегіні кім біледі?
/Оқушылардың жауаптарын тыңдау/
(МК)Аудио ролик арқылы ертегіні көрсетіп, оқу.
(Т)Ертегі үзінділерін оқу.
1 бет
Ертеде бір Мақта қыз болыпты. Мақта қыздың жақсы көретін мысығы болған екен, бір күні Мақта қыз үйді жинап жатып бір мейіз тауып алады. Бөлісіп жемек болып Мақта қыз мысығын шақырады:
- Мысығым, мысығым! Ау, мысығым, мысығым! – деп.
Мысық күннің көзінде маужырап уйықтап жатқан түрі Мақта қызға баруға ерінеді. Мақта қыз мысығын шақырғанға келмеген соң, мейізді өзі жеп қояды. Біраз уақыт өткен соң ұйқысы қанған мысық Мақта қызға келеді.
2 бет
Ия, Мақта қыз, мені неге шақырдың? – дейді.
Мақта қыз:
- Шақырғанда келмегенсің, енді айтпаймын! – дейді
Мысық:
Айтпасаң, мен сенің қатығыңды төгіп тастаймын! – дейді
Мақта қыз:
Ал мен сенің құйрығыңды жұлып аламын! – дейді.
Сонымен мысық қатықты төгеді, Мақта қыз мысықтың құйрығын жұлып алады.
3 бет
Біраз уақыт өткен соң мысық мақта қызға келіп құйрығын сұрайды.
Мақта қыз:
- Менің қатығымды төле! – дейді.
Мысық сиырға барады:
- Сиыр, сиыр, маған қатық берші! – дейді.
Сиыр:
- Менің қарным ашып тұр. Маған жапырақ әкеліп берші! – дейді.
4 бет
Мысық ағашқа барып:
- Ағаш, ағаш, жапырағыңды берші! – дейді.
Ағаш:
- Мен шөлдеп тұрмын. Су әкелсең, жапырақ беремін, - дейді.
5 бет
Мысық суға бара жатса, су әкеле жатқан қыздарды көреді:
Қыздар, маған су беріңдерші! – дейді.
Қыздар оған:
- Бізге сағыз әкеліп берсең, біз саған су береміз, - дейді.
6 бет
Мысық суға бара жатса, су әкеле жатқан қыздарды көреді:
Қыздар, маған су беріңдерші! – дейді.
Қыздар оған:
- Бізге сағыз әкеліп берсең, біз саған су береміз, - дейді.
7 бет
Мысық дүкенге барады:
- Дүкенші, дүкенші, маған сағыз берші!- дейді
Дүкенші:
- Маған жұмыртқа бер, - дейді.
8 бет
Мысық тауыққа барады:
- Тауық, тауық, маған жұмыртқа берші! – дейді
Тауықтар:
- Бізге дән әкеліп берсең, біз саған жұмыртқа береміз, - дейді.
9 бет
Мысық: “Енді не қыламын!” деп бара жатса, ін қазып жатқан бір тышқанды көреді. Мысық тышқанды бас салады:
- Жаныңның барында айт! Үйіңде не бар, - дейді.
- Тышқан қорыққаны соншалықты:
- Үйімде бір табақ тары бар, - дейді.
Мысық:
- Маған бір уыс тары бер, - дейді.
Тышқан үйіне барып, бір уыс тары әкеліп береді.
10 бет
Мысық тарыны апарып тауыққа береді. Тауық жұмыртқа береді. Жұмыртқаны апарып дүкеншіге береді. Дүкенші сағыз береді. Сағызды апарып қыздарға береді. Қыздар су береді. Суды апарып ағашқа береді. Ағаш жапырақ береді. Жапырақты сиырға береді. Сиыр қатық береді. Қатықты апарып Мақта қызға береді. Мақта қыз мысықтың құйрығын қайтарып береді
(Ө)Ертегі үзіндісін оқу
Оқушыларға ертегінің мәтіні абзацтарға бөлінген парақтары беріледі.Оқушылар мәтіндерді дауыстап буынға бөліп не тұтас оқиды.
(Т)«Анықтайық» айдары
1-тапсырма: Мысық қатық іздегенде кімге қашан барғанын ретімен орналастырыңдар.
1. Мақта қыз
2. Сиыр
3. Ағаш
4. Қыздар
5. Дүкенші
6. Тауық
7. Тышқан
2-тапсырма: Мысық кімнен не алды?
1. Сиыр – қатық
2. Ағаш- жапырақ
3. Қыздар – су
4. Дүкенші – сағыз
5. Тауық – жұмыртқа
6. Тышқан – тары
(Ұ)Ертегіні рөлдерге бөліп, сахналау.
Оқушыларға қима сөздер беріледі. Оқушылар ертегі кейіпкерлерінің рөлдерін сомдайды.Сөздерін жаттығып айтады.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сабақ жоспары Ұлттық кейіпкерлер жайында әңгіме оқу 1 сынып сауат ашу, сауат ашудан қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, сауат ашу кыска мерзимди сабак жоспары, Ұлттық кейіпкерлер жайында әңгіме оқу