Еріген заттың массалық үлесі. Жаратылыстану, 5 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: : 5.2 В Заттардың жіктелуі | Мұғалімнің аты-жөні : Ибраева О.Ж. | ||||||||||||
Күні: қараша-желтоқсан | |||||||||||||
Сынып : 5 | Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Еріген заттың массалық үлесі | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мақсатқа жетеді, егер
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: еріткіш, ерітінді, еріген зат, еріген заттың массаслық үлесі, пайыз (процент) Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Ерітінді еріген зат және еріткіш/судан тұрады. Заттың массалық үлесі оның 100 г ерітіндідегі массасын көрсетеді. Ерітіндінің массасы су және еріген заттың массасынан тұрады. Ерітіндінің массасын табу үшін судың массасына еріген заттың массасын қосу керек. Еріген заттың массалық үлесін есептеу үшін еріген заттың массасын ерітіндінің массасына бөліп, 100%-ға көбейту керек. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика – 100 санының құрамы, пайыз (проценттер), қосу, бөлу, көбейту. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация PowerPoint | ||||||||||||
Бастапқы білім | 5.3.2.2 қоспалардың түрлерін сипаттайды және бөлу әдістерін ұсынады 5.3.2.3 құрамы белгілі ерітіндіні дайындайды | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 8 минут | Амандасу. Жоқ оқушыларды белгілеу (Т) 5, 10, 15, 85, 90, 95 сандары жазылған карточкалар арқылы оқушыларды топтарға бөлу. Оқушылардан ерітіндіні дайындау кезеңдері мен химиялық ыдыстардың суреттері бар карточкаларды сәйкестендіріп, ретімен орналастыруды талап ету. Тапсырманы орындап болғаннан кейін оқушылар бір бірінің жұмыстарын көріп, өз жұмыстарына өзгерістер еңгізуі мүмкін. Егер де қарама қайшылық болса, тапсырманы дұрыс орындаған топтың оқушысы түсіндіреді. Сабақ тақырыбына шығу: (М) оқушыларға массасы100 г болатын екі ерітіндіні көрсетеді. «Ерітінділердің айырмашылығы көрінеді ме» - деп сұрақ қояды. Содан соң, бірінші ерітіндіні 10 г тұзды 90 г суда, екінші ерітіндіні 20 г тұзды 80 г суда ерітіп дайындағаны туралы айтады. Сұрақты қайталады№ Айырмашылығы неде? Олардың концентрациясында. Ерітінділердің концентрациясын әр түрлі әдістер арқылы белгілуі туралы айтады. Оның тірі еріген заттың массалық үлесі. Әзірше, 100 г ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесі туралы қарастыратынына тоқталады. (слайдтар 1-4) | Ерітіндіні дайындау кезеңдері мен химиялық ыдыстардың суреттері бар карточкалар Презентация Power Point | |||||||||||
Сабақтың ортасы 3 минуты 10 минут
5 минут 7 минут 5 минут | (С) оқушылармен 100 санының құрамын қайталайды. Оқушылар сандары бар карточкаларын алып, 100 санының құрамын шығару үшін (5+95, 10 + 90, 15+85), өзінің жұбын іздейді. Содан соң, эстафета түрінде әр жұп 100 санының тағы қандай құрамы болуы мүмкін екенін айтады. (слайд 5) (М) еріген заттың массалық үлесі ұғымын түсіндіреді (слайды 6-7) Заттың массалық үлесі оның 100 г ерітіндідегі массасын көрсетеді. m (ерітінді) = m (еріген зат) + m(су) содан кейін есептеудің алгоритмін көрсетеді. Алгоритм: 1. есеп шартың жазу (берілгені, табу керек) 2. ерітіндінің массасын есептеу 3. формула бойынша еріген заттың массалық үлесін есептеу. МЫСАЛЫ: (слайд 7) Есеп 1 30 г тұзды 70 г суда ерітті. Ерітіндідегі еріген тұздың массалық үлесін есептеңіз. Берілгені : m(тұз)= 30 г m(су)= 70 г Табу керек: ω (тұз) =? Шешуі: m ( ерітінді) = 30 г + 70 г = 100 г ω( тұз ) = = 10% Жауабы: 10% Сыныппен тағы бір есеп шығарылады Есеп 2 (слайд 8) 75 г суда 25 г қант ерітті. Ерітіндідегі еріген қанттың массалық үлесін есептеңіз. Берілгені : m(қант )= 25 г m(су)= 75 г Табу керек : ω (қант) =? Шешуі : m ( ерітінді) = 25 г +75 г = 100 г ω( қант ) = ∗𝟏𝟎𝟎% = 25% (Ө) оқушылар оқулықтағы тапсырманы орындайды « белгімен не жасырылған? Бағалау критерийлері: оқушы мақсатқа жетті, егер , если 4-5 көлденең жолдары дұрыс орындалды. Мұғалім ұсынған дайын жауаптар арқылы оқушылар жұпта бір бірін тексереді (слайд 9) Тапсырма дұрыс орындалса, оқушылар жасыл карточкаларын, дұрыс орындалмаса, қызыл карточкаларын жоғары көтереді. Мұғалім тапсырмаларды орындай алмаған оқушылармен жұмыс жасайды (қателермен жұмыс). Сол уақытта қалған оқушылар 3 және 4 есептерді шығарады. Есеп 3* 450 г cу мен 50 г қанттан ерітінді жасайды. Ерітіндідегі қанттың массалық үлесі қанша? Берілгені : m (қант) =50 г m ( су) = 450 г Табу керек : ω (қант) = ? Шешуі : m(ерітінді) = 450 г + 50 г = 500 г ω (қант) = = 10% Есеп 4* 40 г тұзды 120 г суда ерітті. Ерітіндідегі тұздың массалық үлесі қанша? Берілгені: m (тұз) = 40 г m (cу) = 120 г Табу керек: ω (тұз) = ? Шешуі : m(ерітінді) = 40 г + 120 г = 160 г ω (тұз) = = 25% жауабы: 25%. (3,4 есептерді шығарған оқушыларға дайын жауптар беріледі) | ||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия: слайд 10 Сүретке қарап, оқушылар рефлексия жасайды Ү/т: оқулықтағы есепті | ||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||
Барлық оқушылар:
Оқушылардың көпшілігі :
Кейбір оқушылар:
| Жұпта бір бірін тексеру Топта тексеру Өздігінен тексеру (ответы на слайдах); Саморефлексия | Интербелсенді тақтаның жұмыс уақытын қадағалу.
| |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Т – топпен жұмыс
Ө – өздік жұмыс
С- сыныппен жұмыс
Ж – жұппен жұмыс
М – мұғалімнің түсіндіруі
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру