Қозғалыс. Қозғалыстағы түрлі жылдамдық. Жаратылыстану, 2 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5 бөлім: «Табиғат физикасы. Күш және қозғалыс»

Мектеп: Көкшетау қаласындағы ФМБ-ғы

Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні :

Сынып: 2

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Қозғалыс. Қозғалыстағы түрлі жылдамжық.

Оқу

мақсаттары

2.7.1.1 қозғалыстың түрлі жолдарын зерттеу және оларды суреттерде көрсету;

22.5.1.1 түрлі денелердің түрлі жылдамдықпен қозғалу мысалдарын келтіру

2.5.1.2 - жылдамдықты түсіндіруде оның сапалық сипаттамаларын (жылдам, баяу) қолдану

2.1.2.7 - эксперимент жүргізу және оның нәтижесін кестеге түсіру

 Сабақ

 мақсаттары

Сұрақтар қою және түрлі көліктердің қозғалысын бақылау арқылы жауап беру.

Бақылау нәтижелерін суреттер түрінде таныстыру.

 Бағалау

 критерийлері

*жылдамдықты түсіндіруде жылдам, баяу сөздерін қолданады;

*қозғалыстағы жылдам және баяу жылдамдықты ажыратады.

 Тілдік

 мақсаттар

 

  • Көлік түрі
  • қозғалу, қозғалатын, қозғалыс
  • бағыт, жол

Талқылауғаарналғансұрақтар:

  • … қалайқозғалады?
  • Жылдамдықтықалайарттырып, азайтааласыздар?
  • …болса, не болады?

Неліктен

  • …барлығынаналысжүріпөткенін

түрліжылдамдықтыңтежелужолыәртүрліболатынынайтааласыз

Құндылықтарды дарыту

 ынтымақтастық;

- өмір бойы білім алу

Пәнаралық

байланыстар

Қазақ тілі, дүниетану.

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқушылар 1-сыныптағы 2В «Күш және қозғалыс» бөлімінде алынған білімге негізделеді

Сабақбарысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Мақсаты:Ойын ойнату арқылы жағымды көңіл-күй орнатып, топтарды анықтау.

«Түсті доптар»

Қызыл, сары, ақ добым,

Әрі-бері жүгіргің.

Қателеспей тезірек

2-2-ден тізілгің.

3-3-еуден тізілгің.

5-5-еуден тізілгің.

-Балалар, енді осы құраммен бүгінгі сабақта топ болып жұмыс істейсіңдер.

(МК,Ұ,Қ) Суретпен жұмыс

Мақсаты:Демонстрациялау арқылы сабақтың тақырыбын ашу, оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту.

Мұғалім тақтада қозғалыстағы денелер бейнеленген суреттерді көрсетеді.

-Балалар, мына суреттерге назар аударыңдар. Осы суреттер өзара байланысын анықтасаңдар, бүгінгі сабақтың тақырыбын білесіңдер.

-Суретте не берілген?

-Олар туралы не айтуға болады?

-Олардың ортақ қасиеті неде деп ойлайсыңдар?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу.Бағалау критерийлерін анықтап, тақтаға жазу.

СУРЕТТЕР слайд

Сабақ ортасы

5-35 минут

(МК,Ұ) Бейнероликті тамашалау

Мақсаты:Қозғалыстың жылдамдығы жайлы түсінік қалыптастыру, «баяу», «жылдам» терминдерін енгізу.

Мұғалім оқушыларға ұшақтың қонуы мен ұшқан кездегі жылдамдыққа назар аударуды сұрайды.

(Ұ) Ұшақтардың ұшуы мен қонуы туралы бейнероликті көріп, қозғалысты салыстыру.

(Ұ,Қ) «Ойлан.Бірік.Талқыла.» стратегиясы

-Балалар, денелер қалай қозғалады?

Оқушыларға әртүрлі көліктер бейнеленген суреттер беріледі. Оқушылар топта отырып, мәселені талқылап, қай дененің қозғалысы жылдам, қай дененің қозғалысы баяу екенін ажыратып, түсіндіру керек.

Топтардың жауаптары тыңдалады, толықтырылады.Топты 3 рет шапалақ соғу арқылы бағалау.

-Қандай көлік түрлері бейнеленген?

-Олардың қозғалысы туралы не айтуға болады?

-Қай көліктің қозғалысы жылдам?

-Қай көліктің қозғалысы баяу?

-Бұл көліктердің қызметі қандай?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау және толықтыру/

,Қ) Дәптермен жұмыс.

Ұжымдық тексеруді ұйымдастыру арқылы оқушылардың жұмыстары тексеріледі.Оқушылар өздерін бағалайды.

дескрипторлар

балл

Жануарлардың атауларын жазды

1

Қозғалысы жылдам жануарларды ажыртып, қызыл түспен белгіледі

1

Қозғалысы баяу жануарларды ажыратып, бояды

1

Көлік түрлері бейнеленген суреттер

Бейнеролик

Жұмыс дәптерлері

Сабақтың соңы

35-40 минут

Рефлексия:

- Не үйрендік?

-Нені білдік?

-Не қиын болды?

Бағалау:

Оқушылар БАҒДАРШАМ арқылы өздерін бағалайды.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

ның

сақталуы

Дифференциация

Деңгейлік тапсырмалар беру

Оқушыларды пайыздық көрсеткіш бойынша бағалау.

Қауіпсіздік

техникасы-ның

ережелерінен

Кабілеті жоғары оқушылар өз беттерімен

көліктердің қозғалыстарын зерттеу

Оқушылардың қабілеті топта жұмыс істеу барысында бақыланады, мұғалім жазбалар жүргізеді.

Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері.

Сабақ бойынша рефлексия

Шеңберге шығу сабақ бойынша кері байланыс жүргізу.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу