М.Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 18 сабақ.


Сабақ:

Қазақ әдебиеті

Қарағанды қ. ХББ НЗМ

Уақыты:

Мұғалімнің аты-жөні: Хасенова А.Т.

Сыныбы: 11 T1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Тарау:

Ғасырлық туынды.М. Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы

«Биікте» бөлімі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

11.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру

Сабақ мақсаты

«Абай жолы» роман - эпопеясының құндылықтарын анықтайды

«Абай жолы» роман - эпопеясындағы құндылықтарды ғаламдық контектермен байланыстырады

Бағалау критерийлері

«Биікте» тарауының маңызды 5 құндылықты анықтайды

Абайдың бойынан көрініс тапқан 3 құндылыққа талдау жасайды

Анықталған құндылықтарды ғаламдық контектермен байланыстырады

Тілдік міндеттер

Білім алушылар істей алады.

Заман көрінісі, салт-дәстүрлер көрінісі

Құндылықтарды қалыптастыру

Тіл мен мәдениет, тарихтың ортақтығы, ынтымақтастық, құрмет

Пәнаралық байланыс

Тарих

АТҚ қолдануы

Таныстырылым

Алдыңғы білімі

Оқушылар алдыңғы сабақта шығарманың жанрлық ерекшелігіне талдау жасады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған қызмет түрлері:

Ақпарат көздері

Басы

5 мин

Қызығушылықты ояту

«Әнді сүйсең, менше сүй»

Оқушылар «Татьянаның қырдағы әнін» тыңдайды.

  • Бұл ән туралы не білесіңдер?
  • Қандай ой қалдырды?
  • «Биікте» бөлімінде Абайды қай қырынан таныдыңдар?

Оқушылар өз жауаптарын ұсынады.

Сынып топқа бөлінеді.

https://www.youtube.com/watch?v=ymgWjKsP--k

Ортасы

34 мин

Оқушыларға сабақ тақырыбы, тілдік дағды мен оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылады.

Мағынаны тану

Тарау бойынша төменде берілген тапсырмаларды орындаңыз.

Әр оқушы жеке жауап ұсынып, топта талқылайды.

  • Тарауда кездесетін кейіпкерлер:______________
  • Тарауда көтерілген мәселелер________________
  • Тараудағы ең маңызды оқиға. Неге?__________
  • Тараудағы ең маңызды дәйексөз, себебі:_______
  • Маған ұнаған кейіпкер әрекеті, себебі: ________

«Үш аялдама»

Топтық тапсырманы сағат тілімен айнала отырып орындаңыздар. 1- топ 1-аялдаманың тапсырмасын орындап, одан кейін 2-аялдаманың тапсырмасына ауысыңыздар. Қалған топтар да өз тапсырмаларыңызды орындап болғаннан кейін келесі 2,3-аялдаманың тапсырмаларына ауысыңыздар. Әр аялдамаға 5 минут уақыт беріледі.

1-аялдама. Осы тарауда кездескен маңызды 5 құндылықты анықтаңыз. Осы құндылықтардың маңыздылығын талдаңыз.

2-аялдама. «Биікте» тарауы бойынша Абайдың бойынан қандай құндылықтарды көре алдыңыз.

3-аялдама. Жазушы «Биікте» тарауында нені көрсеткісі келді. Автор танытқысы келген құндылықтарды бүгінгі күні қандай ғаламдық контекспен байланыстыруға болады?

Әр топтан бір спикер шығып, өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар айтылған пікірді «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды

«Бағдаршам» әдісі

Жасыл түс – бәрі түсінікті

Сары түс – сұрағым бар

Қызыл түс – толық ашылмады, толықтыру керек.

Бағалау

Бағалау критерийлері арқылы оқушы жұмыстары бағаланады

Бағалау критерийі

1-3

1

«Биікте» тарауының маңызды 5 құндылықты анықтайды

2

Абайдың бойынан көрініс тапқан 3 құндылыққа талдау жасайды

3

Анықталған құндылықтарды ғаламдық контектермен байланыстырады

Қима қағаздар

Таратпа материал

Соңы

3 минут

Рефлексия

«3-2-1»

Бүгінгі сабақтан алған

3 маңызды ақпарат

2 тұжырым

1 сұрақ

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу