М.Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ.
Сабақ жоспары
Сабақ : №4 | Мектеп: Қарағанды қ. ХББ НЗМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні : | Мұғалім: Омирбекова Д.Ш. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:11L1 | Қатысқан оқушылар саны: 24 | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | М. Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | 11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Шығарма үзінділерін қолдана отырып шығармашылық жұмыс орындайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту: | Елтану,ынтымақтастық; қазақы мәдениетке деген сүйіспеншілік - ашықтық; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Қазақстан тарихы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: | PowerPoint | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Тақырып бойынша өз ойларын сауатты және дәлелді жеткізе білуге даярлау, зерттеу қабілеттерін дамыту, әртүрлі мақсаттарда жазылатын жазба жұмысына сәйкес стильді таңдай білуге бағыттау. Пән лексикасы және терминология: роман-эпопея, образдар жүйесі, автор ұстанымы. Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: коллизия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Бұл бөлім нәтижелі қарым-қатынас білімі мен түсінігін кеңейте отырып, 11-сыныпта дамытылған тілдік дағдыларды жалғастырады және өткен сыныпта оқыған бөлімдермен байланыс жасалады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөз | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин | Қызығушылықты ояту «Иә, бірақ» Жұптағы оқушыларға бірнеше тұжырымдар ұсынылады. Оқушылар тұжырыммен келісе отырып, дегенмен келіспейтінде тұсы бар екендігін дәлелдейді. Тұжырым:
| Слайд 1 Дидактика №1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 35 минут | Оқушыларға сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылады. Топқа бөлу: Сыныптағы оқушылар ұсынылған суреттерді таңдау арқылы 6 топқа бөлінеді. Әр топ өзінің суретінің сабақпен байланысын анықтауға тырысады. Суреттер: .
Тапсырма №1 Жек жұмыс Топтағы әр оқушы ұсынылған органайзерді толтыруы тиіс. Жұмысты орындап болған соң, оқушылар органацзерлерді ортаға салып, топтық деңгейде талқылау жүргізеді. Дескриптор:
Кері байланыс Қай оқушының жұмысы сізге ұнады? Неге? Өз жұмысыңыздың қандай кемшілігін байқадыңыз? Өз жұмысыңыздың қандай артықшылығын байқадыңыз? Тапсырма №2 Әр топқа таңдаған суреттері бойынша қалпақтар ұсыныады. Әр қалпақтың астындағы шығармашылық жұмысқа бағытталған тапсырмалар бар. Топта оқушылар ақылдаса отырып тапсырманы орындаулары тиіс. Ақ (ақ бұлттар) – Шығарма мазмұны негізінде фактілер, цифрлар және мәліметтерді таза күйінде беріңіз. Ақпараттардың шығарманың қай бөлігінен алғандарыңызды көрсетіңіздер . Қызыл (от) – Шығармада кейіпкерлердің ішкі сезімдері мен эмоцияларын сипаттайтын үзінділерді анықтаңыз. Ақпараттардың шығарманың қай бөлігінен алғандарыңызды көрсетіңіздер . Қара (тұман) – Шығармадағы кейіпкерлердің негативті ойлары мен қайғы, мұңы сипатталатын үзінділерді талдаңыз. Ақпараттардың шығарманың қай бөлігінен алғандарыңызды көрсетіңіздер . Сары (күн) – Шығармада оптимизмді, ашықтықты, позитивті және конструктивті ойларды ұсынатын кейіпкерлер мен шығарма үзінділерін талдаңыз. Ақпараттардың шығарманың қай бөлігінен алғандарыңызды көрсетіңіздер . Жасыл (дала) – Шығармадағы жаңашылдықты, жаңа идеялар ағымын тудыратын шығармашылық ойларды ұсынатын кейіпкерлерді талдаңыз. Ақпараттардың шығарманың қай бөлігінен алғандарыңызды көрсетіңіздер . Көк (аспан) – Шығармада жоғары деңгейдегі пікірлер мен, ақыл айтып, кеңес беретін кейіпкерлерді талдаңыз. Ақпараттардың шығарманың қай бөлігінен алғандарыңызды көрсетіңіздер . Дескриптор:
Бағалау «екі жұлдыз, бір тілек» Топтар бір-бірінің жұмысын «екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды. Жұмыстың толық орындалуын бағалау парағы арқылы бақылайды.
| Слайд 2 Слайд 3 Дидактика №2 Слайд 4 Дидактика №3 Слайд 5 Дидактика №4 Слайд 6 Дидактика №5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия. «Блоб» ағашы Сабақтың басындағы көңіл-күйім .... Сабақтың ортасындағы көңіл-күйім .... Сабақтың соңындағы көңіл-күйім .... | Слайд 7 Дидактика №6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлан Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру