Заман, дәуір тұлғасы. Қ.Жұмаділовтің «Тағдыр» романы. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 6 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
САБАҚ: 6 | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 сынып | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Заман, дәуір тұлғасы Қ.Жұмаділовтің «Тағдыр» романы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; 10.3.3.1 - шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Шығармадағы авторлық идеяны өмір шындығымен байланыстырып талдау. Шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдау. Талдау негізінде әдеби эссе жазу. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Шығармадағы авторлық идеяны өмір шындығымен байланыстырып талдайды. Шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдайды. Талдау негізінде әдеби эссе жазады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика мен терминология: Эссе жазуға қажетті клишелер: Қажетті клише мен лексикалық құрылымдар: Кіріспе үшін: ... - қазақ әдебиетінің дамуында өзіндік орны бар қаламгер. Көпшілікке кеңінен таныс ... – ... қазақ тарихы негізінде жазылған тарихи роман. Жазушы шығармасында қазақ өмірін, салт-дәстүр, әдет-ғұрпын асқан шеберлікпен көрсетеді. Роман арқылы авторлық идеяны жеткізуде жалпыадамзаттық құндылықтардың алар орны ерекше. Негізгі бөлім үшін: ... шығармасында автор өзге мәселелермен қоса, ... жайына тоқталады. Эпизодтардан автордың көзқарасы байқалады. Оқырманға әсер етпей қоймайды. Оқырманды ... шақырады (үндейді). Автордың жан айқайы сезіледі (білінеді) ... осыған мысал бола алады. Қорытынды бөлім үшін: Қорытындылай келе, ... деуге болады. Жалпы алғанда, ... бәрібір ... екенін байқаймыз. Аталған мысалдардан шығатын қорытынды: ... . | ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жалпыадамзаттық құндылықтар:
Еліміздің құндылықтары;
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих, өнер | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Таныстырылым | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | «Тағдыр» романын талдау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз) | Дереккөздер | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Қызығушылығын ояту Оқушыларға «тағдыр» сөзіне ассоциативті карта жасау ұсынылады. Оқушылардың жұмыстары қаралып, сыныпқа сұрақ қойылады: - Қалай ойлайсыздар, автор шығарманы неліктен «Тағдыр» деп атады? Мұнда қандай идея жатыр? (Оқушылардың жауаптары тыңдалады) Сабақтың мақсатын құрастыружәне бағалау критерийлерін белгілеу. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 минут | Мағынаны тану Сынып 4 топқа бөлінеді. Топтық жұмыс. Оқушылар мұғалім құрастырған сұрақтарға жауап береді. Олар өз жауаптарын серіктестерімен талқылайды. Мұғалім оқушыларға роман туралы сұрақтары жазылған тапсырма парақтарын таратады. Олар Блум Таксономиясы арқылы бөлінуі қажет. Оқушылар сұрақтарды талқылап, сыныпқа таныстыратын топтық шешім (жауап) қабылдайды. 1-2 топтарға:
3-4 топтарға:
Оқушылар жұмыстарын сыныпқа таныстырады. Өз жұмыстарын дескрипторларға сәйкес бағалайды. Бағалау дескрипторы: - идеясын көрсететін шығармада көтерілген мәселелерді бүгінгі күнмен салыстырады; - авторлық идея мен өмір шындығын айқындайды; - жалпыадамзаттық құндылықтардың шығармадағы көрінісін талдайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||
15 минут 5 минут | Оқушыларды талдау жұмысы негізінде эссе жазуға жұмылдыру. Тапсырма. Төмендегі сұрақ бойынша шығарманың идеясын адами, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазыңыз.
Ұжданы тапталған елінің ертеңін қамдап, отырықшылыққа бейімдеп, оқуға тартып, егіншілікке үйреткен кейіпкер – Демежан образы арқылы автор қандай жалпыадамзаттық құндылықтарды бейнелейді? Қажетті клише мен лексикалық құрылымдар: Кіріспе үшін: ... - қазақ әдебиетінің дамуында өзіндік орны бар қаламгер. Көпшілікке кеңінен таныс ... – ... қазақ тарихы негізінде жазылған тарихи роман. Жазушы шығармасында қазақ өмірін, салт-дәстүр, әдет-ғұрпын асқан шеберлікпен көрсетеді. Роман арқылы авторлық идеяны жеткізуде жалпыадамзаттық құндылықтардың алар орны ерекше. Негізгі бөлім үшін: ... шығармасында автор өзге мәселелермен қоса, ... жайына тоқталады. Эпизодтардан автордың көзқарасы байқалады. Оқырманға әсер етпей қоймайды. Оқырманды ... шақырады (үндейді). Автордың жан айқайы сезіледі (білінеді) ... осыған мысал бола алады. Қорытынды бөлім үшін: Қорытындылай келе, ... деуге болады. Жалпы алғанда, ... бәрібір ... екенін байқаймыз. Аталған мысалдардан шығатын қорытынды: ... . Бағалау. Оқушылар тапсырма алдында өздері құрған дескрипторларға сәйкес (эссе құрылымы сақталған; тақырып ашылған; шығармадағы жалпыадамзаттық құндылықтарды талдайды т.б.), сағат тілімен алмастырып бір-бірінің жұмыстарын топта бағалайды, қысқаша комментарийлер жазады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия Іс-әрекетке бағытталған «Бес саусақ» рефлексиялау тәсілі. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | |||||||||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? | |||||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.