Гюйгенс принципі. Жарықтың шағылу заңы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 11.8. Геометриялық оптика | Мектеп: Актау қаласындағы ХББ НЗМ | ||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты жөні: Хамитова Л.Б | ||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | 11.8.1. Гюйгенс принципі. Жарықтың шағылу заңы | ||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) | 11.8.1.1 Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу заңын түсіндіру; | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: жарықтың шағылу заңын Гюйгенс принципі арқылы түсіндіру; Көптеген оқушылар істей алады: Гюйгенс принципін тұжырымдау Кейбір оқушылар істей алады: жарықтың шағылу заңына күнделікті өмірден мысал келтіріп, түсіндіру; | ||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Терминдерді пайдалана отырып, ғылыми теорияны құрап, көптеген құбылыстарды ғылыми тілде сөйлеу дағдысын қалыптастыру Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер: Жарықтың шағылуы .................................. Диффузиялық шағылу........................ Айналық шағылу...................... Жазық айна............................... | ||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды баулу | Өмір бойы үздіксіз білім алу құнды екендігіне көз жеткізіп, ынтымақтастықта, біріккен топта жұмыс істей алуға баулу. | ||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс | Гюйгенс принципі толқын беттерін салуда геометрия пәнімен байланыс | ||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 11.7.1.7 жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын дәлелдеу. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут 7 минут | Ұйымдастыру кезең Психологиялық ахуал: Шаттық шеңбері «Жылы лебіз» Топқа бөлу: «Ұқсас суреттер» Үлестірмелі қағазда шағылу түрлерінің суреттері көрсетілген. 1 топ- диффузиялық 2 топ - айналық Ширату жаттығулары: «Кубизм»
| Сурет қималары | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 28 мин | Білім дағдысы: Білу Белсенді оқыту: «Ойды жинақтау» 1-Тапсырма(J)
Сұрақ: түсу бұрышы мен шағылу бұрышы арасында қандай заңдылықты бақыладыңдар? Бұл заңдылық былай айтылуы мүмкін_______________
«Түйінді ой» (f) Білім дағдысы: Түсіну Белсенді оқыту: «Суреттер сөйлейді» 2-тапсырма (G) Шын-өлшемдері бірдей Жалған- оң мен солды ауыстырады Тура- яғни төңкерілмеген d = -f формуласын суреттер арқылы қорытып шығар
«Бір сөйлемді қорытынды» (f) Білім дағдысы: Қолдану Белсенді оқыту: «Ойда тұтқаныңның суретін сал» 3-тапсырма(I) (А) Жарық сәулесі жазық айнаға 25 0 бұрыш жасай түседі. Шағылу бұрышы неге тең және түскен сәуле мен шағылған сәуле арасындағы бұрыш неге тең? Кескінін сал. (В) жарық сәулесінің тіркегішке келіп түсетін жолын салып көрсетіңдер
«Ойлан. Жұптас. Бөліс» (f) | Сызба беріледі Сызғыш, плакат, транспортир Плакат, оқулықпен жұмыс https://www.youtube.com/watch?v=mqb3XSxFVpY https://www.youtube.com/watch?v=KAmIvI5nEfQ Слайд арқылы интербелсенді тақтада тапсырма беріледі | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 8 мин | Дебрефинг «Білім пирамидасы»
(f) «Блім ағашы» Үйге тапсырма: 11.8.1. Гюйгенс принципі. Жарықтың шағылу заңы
| ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпекпіз. Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттарына жету үшін сабақтың бастапқы кезеңінде оқушылардың ішкі уәжін ояту және жаңа сабаққа зейінін шоғырландыру үшін ширатуға тақырып бойынша проблемалық сұрақтар қоямын. Оқушылардың танымдық-интеллектуалдық қабілетін арттыру үшін тапсырмаларды саралап, оқушылардың жеке қажеттіліктеріне қарай «Ойды жинақтау» әдісімен шағылу заңдарының заңдылықтарын анықтайды. «Ойда тұтқаныңның суретін сал» әдісі арқылы Гюйгенс принципін қолданып, перпендикуляр екі айнаның кескінін салады; | Сабақтың басында ширату кезеңінде берілген «Кубизм» әдісі арқылы мәтіндік сұраққа оқушылар өз тәжірибелерімен байланыстыра отырып жауап береді. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы жазық айнанын формуласын ауызша кері байланысын «Бір сөйлемді қорытынды» арқылы қорытып шығарады. «Ойды жинақтау» әдісімен берілген тапсырма арқылы заңдылықты тұжырымдайды. «Ойда тұтқаныңның суретін сал» әдісі бойынша оқушылар үшінші тапсырманы орындайды. Бұл тапсырма кезінде «Екі жұлдыз, бір тілек» ауызша кері байланыс орнатып, сабақ соңында «Білім пирамидасы» дебрефинг арқылы кері байланыс алынады. | Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. | |||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? | |||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.