Жарықтың түзу сызықты таралу заңы. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Жарық құбылыстары. Сабақтың тақырыбы: Жарықтың түзу сызықты таралу заңы. | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: | Қатысқандардың саны: | Қатыспағандардың саны: | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.5.1.1 – Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу; | |||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар білуі тиіс: - жарық көздерініӊ түрлерін; - жарықтыӊ біртекті ортада түзу сызықты таралу заӊын; - жарық шоқтарыныӊ тәуелсіздік заӊын; - көлеӊке және жарты көлеӊкеніӊ пайда болуын; - Күн және Айдыӊ тұтылуын. | |||
Бағалау критерийлері | - жарық көздерініӊ түрлерін біледі; - жарықтыӊ біртекті ортада түзу сызықты таралу заӊын біледі; - жарық шоқтарыныӊ тәуелсіздік заӊын біледі; - көлеӊке және жарты көлеӊкеніӊ пайда болуын біледі; - Күн және Айдыӊ тұтылуын біледі. | |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсінулері және түсіндіре алулары керек. Пәнге тән лексика мен терминология: жарық, жарық сәулесі, нүктелік жарық көзі, жарық шоғы, көлеӊке, жарты көлеӊке, нүктелік жарық көзі Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Оптика – жарық құбылыстарын зерттейтін физиканыӊ бір бөлімі. Жарық - бұл жиілігі 7,5·1014 Гц – 4·1014 Гц (толқын ұзындығы ≈400 нм - ≈760 нм) интервалдағы адамда көру сезімін пайда ететін ...................толқындар. Өзінен жарық шығаратын денелер жарық көздері деп аталады. Жарық көздері екіге бөлінеді: .......және ..........жарық көздері. Жарық сәулесі – ..........энергиясының таралу бағытын көрсететін сызық. Нүктелік жарық көздері (физикалық модель) – қарастырылып жатырған жағдайда өлшемдері еленбейтіндей ........ көздері. Жарықтың түзусызықты таралу заңы: жарық біртекті мөлдір ортада ............. бойымен таралады. | |||
Құндылықтарды дарыту | Бұл сабақ академиялық адалдық, жауапкершілік, өзара ынтымақтастық және өмір бойы білім алу құндылығын дамытуға бағытталған. | |||
Пәнаралық байланыстар | Күн мен айдың тұтылуын түсіндіргенде жаратылыстану пәнімен байланыс | |||
Бастапқы білім | Күн мен айдың тұтылуы, табиғаттағы құбылыстарды 7 сыныптан біледі. | |||
Сабақ барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 0-3 мин | 1. Ой қозғау. Жарық дегеніміз не? Оқушылар жұпта талқылайды. Мұғалім оларға кері байланыс жасай отырып, бүгінгі сабақтың сабақ мақсатымен таныстырады. 2. Сабақ мақсаты: - жарық көздерініӊ түрлерін білу; - жарықтыӊ біртекті ортада түзу сызықты таралу заӊын білу; - жарық шоқтарыныӊ тәуелсіздік заӊын білу; - көлеӊке және жарты көлеӊкеніӊ пайда болуын білу; - Күн және Айдыӊ тұтылуын білу.
| |
Сабақтың ортасы 3-13 мин 13-18мин 18-24 мин 24-38 мин | 3. Түсіндіру. Оқушылар күнделікті тұрмыстан жарық құбылыстарына мысалдар келтіреді. http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07c-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_1.swf Жарық құбылыстарына мысалдар Мұғалім жарық көздеріне мысалдар көрсетеді Жарық көздері http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07c-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_1.swf Оқушылар жарық көздерінің табиғи және жасанды болатынын түсінулері тиіс. Жасанды жарық көздерінің түрлерін ажырата алуы тиіс. Ары қарай оқушылар жарықтың түзу сызықты таралу заңын бақылайды Жарықтың түзу сызықты таралу заӊын Евклид (б.э.д 325-265 ж.) тапқан. http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07d-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_2.swf
Көлеӊкеніӊ пайда болуы жарықтыӊ түзу сызықты таралуыныӊ дәлелі болып табылатынын оқушылар түсінулері тиіс.
Топтық жұмыс ұйымдастырылады. Оқушылар берілген ссылканы қолданып түсіндіреді.
Көлеӊкенің пайда болуы Көлеӊке – жарық сәулесі жетіп бармайтын аймақ. http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07d-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_2.swf Жарты көлеӊкеніӊ пайда болуы Егер нәрсеге нүктелік емес жарық көзінен шыққан жарықты бағыттасақ, онда экранда көлеӊке және жарты көлеӊке пайда болады. http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07d-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_2.swf Күнніӊ және Айдыӊ тұтылуы (D) http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07d-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_2.swf Оқушылар мынадай қорытындыға келуі тиіс: Күнніӊ тұтылуы: Ай Күнмен Жердіӊ ортасында орналасқан кезінде Айдыӊ көлеӊкесініӊ Жерге түсу құбылысы. Айдыӊ тұтылуы: Ай Жердіӊ көлеӊкесінде қалу құбылысы. Мүғалім оқушылардың жауаптарын тыңдап болған соң оларға кері байланыс жасай отырып теориялық материалға толықтырулар енгізеді. 4. Сабақты бекіту Оқушылар теориялық материалды меңгергендіктерін тексеру үшін тапсырмалар орындайды Мұғалім тапсырманың жауаптарын айтады , ал оқушылар өзін өзі тексереді. | http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07c-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_1.swf Таратпа материал |
Сабақтың соӊы 38-40 мин | 5. Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. 6.Үй тапсырмасы: Физика және астрономия. 8-сынып. § 61,62,63. 192-201б. | |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Орташа қабілетті оқушыларға өздік жұмыс барысында бағыттаушы сұрақтар қойып, көмек көрсету. | Оқушылардың материалды игергендіктерін топтық жұмыс пен өздік жұмысты қолданып тексеремін | Тәжірибе жасау барысында техника қауіпсіздік ережесін сақтау | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.