ЭҚК және ішкі кедергі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.1А-Тұрақты ток

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

ЭҚК және ішкі кедергі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.2.1 –ЭҚК пен ішкі кедергі ұғымдарын түсіну;

 Сабақ мақсаттары

ЭҚК ұғымын түсінеді

Ішкі кедергі ұғымын түсінеді

ЭҚК пен ішкі кедергіні байланыстырады

 Бағалау критерийлері

  • ЭҚК ұғымын түсінеді;
  • ЭҚК-ке сипаттама жасай алады;
  • Ішкі кедергі ұғымын түсінеді
  • Батареядағы және тізбектегі кернеудің әртүрлі болу себебін түсіндіреді
  • ЭҚК-тің формуласын біледі
  • ЭҚК-тің формуласын есептер шығаруда қолданады

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік сөздік қор/Пәндік лексика мен терминология:

Реостат-реостат-reostat

Ток көзі- источник тока-

Батарейка-батарейка-battery

Кернеу-напряжение-voltage

ЭҚК-ЭДС-E.M.F

Ток күші-сила Тока-Current

 Құндылықтарды дарыту

Ойын жинақтап айтуға дағдыландыру

Жұппен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту

Бір-біріне көмектесе алу дағдыларын дамыту

 Пәнаралық байланыстар

Есептеулер жүргізу барысында математикалық дағдылар қолданылады

 АКТ қолдану дағдылары

Көріп есте сақтау қабілеттерін дамыту

Бастапқы білім

Тізбек бөлігі үшін Ом заңы, Кернеу ұғымы

САБАҚ БАРЫСЫ

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Колобративті орта құру

Сабақтың тақырыбы және оқу мақсаты таныстырылады.

Оқушыларға тақырыптың маңыздылығын ашу мақсатында жіктеуге арналған суреттер таратылады. Оқушылар жұппен берілген суреттерді екі топқа жіктеп, неліктей олай жіктегендіктері туралы айтып өтеді. (Энергия көзі және энергия қолданушылар деп жіктеледі деп болжанады)

Суреттер

10-20 минут

20-28 минут

28-36 минут

D. Оқушылардың жоғары деңгей дағдыларын дамыту мақсатында демонстрациялық жұмыс көрсетіледі.

  •  Саусақ батареясының ұштарындағы кернеуді вольтметр көмегімен өлшеңіздер.
  •  Электр шамын саусақ батареясымен қарапайым схема құру арқылы жалғаңыз.
  •  Электр шамының ұштарын вольтметрге жалғау арқылы оның ұштарындағы кернеуді анықтаңыз.
  •   Екі жағдайдағы (і) және (ііі) кернеулерді салыстырыңдар. Нәтижесін түсіндіріңіз

Оқушылар демонстрациялық жұмысты талдап аяқтаған соң, бейнебаян арқылы тақырыптың теориялық бөлігі талқыланады.

https://www.youtube.com/watch?v=RnQGENiF-QM Бейнебаянды тамашалау барысында оқушылар жауап берілу қажет сұрақтармен жұмыс жасайды.

Тақырыптың теориялық бөлімінде талқыланған формуланы қолдану дағдысын дамыту мақсатында оқушылар төмендегі тапсырмалармен жұмыс жасайды.

  • Шамды ЭҚК-і 1,5 В ток көзімен жалғаған кезде тізбектегі ток күші 0,2 А. Бөгде күштердің 1минут ішінде жасайтын сыртқы күштердің жұмысын анықтаңыз.
  •  Резисторларды кезекпен тұрақты ток көзіне қосылады. Резисторлардың кедергілері 3 Ом және 12 Ом. Ток қуаты резисторларда бірдей. Ток көзінің ішкі кедергісі неге тең?
  • ЭҚК-і 12 В және ішкі кедергісі 1 Ом ток көзіне кедергісі 5 Ом реостат жалғанған. Тізбектегі ток күші мен ток көзінің ұштарындағы кернеуді анықтаңыз.

Презентация, таратпа материалдар, демонстрацияға арналған құралдар

Сабақтың соңы

4 минут

Оқушылар сабақ басында берілген сабақтың жетістік критерийлері бойынша өз-өздерін бағалайды. (бірнеше оқушыдан жекелей сұрауға да болады

Сабақтың басында құрылған күтілетін нәтижеге қайта оралып, кері байланыс беріледі

Жетістік критерийлері парақтары

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

  • ЭҚК ұғымын түсінеді;
  • ЭҚК-ке сипаттама жасай алады;
  • Ішкі кедергі ұғымын түсінеді

Көпшілік оқушылар:

  • Батареядағы және тізбектегі кернеудің әртүрлі болу себебін түсіндіреді
  • ЭҚК-тің формуласын біледі
  • ЭҚК-тің формуласын есептер шығаруда қолданады

Фронтальды сұрақтарға жауап берулері арқылы

Тапсырмаларды дұрыс орындаулары арқылы

Демонстрациялық тапсырмалардың нәтижесін талдаулары арқылы

Денсаулыққа зиян келтіретін құрал-жабдықтар болмайды,

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.