Кедергі күші. Зертханалық жұмыс. Үйкеліс күшті зерттеу. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: Кедергі күші. Зертханалық жұмыс. Үйкеліс күшті зерттеу | НЗМ, Астана қаласы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Оқушылар саны: | Қатыстаған оқушылар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың оқу мақсаттары | 9.2.2.20 - үйкеліс күші және ортаның кедергі күшінің табиғатын түсіндіру; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың міндеттері | -тыныштық, сырғанау, домалау кезінде үйкелісті ажырата білу; - үйкелістің оң және теріс әсерлерінің мысалдарын келтіру және өзгерту тәсілдерін білу; Үйкеліс күшін анықтау, үйкеліс күшінің білеушенің салмағына тәуелдік графигі бойынша үйкеліс күшін анықтау; - алынған нәтижелерді дәлелдеу үшін әр түрлі білім көздерінен мәліметтерді жинай алу; - зерттеулерді өткізу барысында тұрақты және айнымалы шамаларды анықтай алу; - практикалық жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын білу және сақтау; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар нерцияны түсіндіріп береді, үйкеліс, кедергі сөздерінің арасындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды түсіндіріп береді.Үйкеліс күшінің, үйкеліс коэффициентінің физикалық мағынасын түсіндіреді Арнайы пәндік лексика мен терминология: Үйкеліс күші, жанасу, үйкеліс коэффициенті Пікір алмасу немесе хат үшін пайдалы нақты айта білу Егердененің массасы үлкен болса, онда Егерденеге түсірілген күштің шамасы үлкен болса, ондаөзгеріс шамасы да көбірек болады. «Үйкеліс күші» білдіреді ..., сол уақытта «үйкеліс коэффициенті» ... Үйкеліс күші үнемі қозғалысқа қарама-қарсы бағытталады ... | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математикамен байланыс арқылы математикалық есептеулерді дұрыс жүргізуді, график салуда масштаб сақтауды, тангенс арқылы үйкеліс коэффициентін анықтауды жүзеге асыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация және http://www.bilimland.kz/index.php/kz/ сілтемесін АКТ көмегімен ұсыну | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Үйкеліс күші | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыттты жоспарлау | Жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (8 минут) | Оқушылардың назарын сабақтың мақсатына, күтілетін нәтижеге және сабақ міндеттеріне аудару. Ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу Сабаққа мотивациялау. Сұраққа жауап алу:
Жауабы: Екеуі бір уақытта құлайды.Екі кірпіштің салмағы бірдей және үйкеліс коэффициенті де бірдей. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 9-40 минут | Егер денелер бір-біріне қатысты тыныштық қалпын сақтаса, үйкелістің бұл түрі тыныштық үйкелісі деп аталады. Тыныштық үйкелістің шектік мәні максимал тыныштық үйкеліс деп аталады. Жанасатын беттер арасындағы үйкеліс коэффициенті, жанасатын беттер арасындағы үйкеліс күшінің нормаль күшіне қатынасына тең. Сырғанау үйкелісі - жанасып тұрған денелердің бір-біріне қатысты қозғалысы кезінде пайда болатын күш. Сырғанау үйкелісінің коэффициенті сырғанау үйкеліс күшінің нормаль күшіне қатынасына тең. Домалап келе жатқан дененің қозғалысын баяулатып, кенеттен пайда болатын серпінді деформацияға себепші болатын күштер домалау үйкелісі деп аталады. тыныштық үйкелісінің коэффициент көрсеткішін ескере отырып, максималды үдеуді есептеуге болады Үйкеліс күшінің бағыты, негізінен, дене үдемелі қозғалыс кезінде, үдеу векторының бағытына қарама-қарсы болады. Алайда дененің орнына қоршаған орта қозғалған уақытта үйкеліс күші бірдей бағытта әрекет жасап, тіпті дененің қозғалуына да себепші болуы мүмкін. Үйкелісті қалай азайтамыз? Сұрақ ретінде қою
Үйкеліс күшін қалай арттыруға болады?
Үйкеліс тәуелді: 1)Жанасатын беттердің қандай материалдан жасалғандығына2)Олардың өңделу сапасына3) Бір беттің екінші бір бетке түсіретін қысым күшіне тәуелді. Үйкеліс коэффициентінің шамасы: Егер қозғалыс тудыратын күш пен дене жанасатын бет арасындағы үйкеліс күші тепе-теңдікте болса, дене бірқалыпты қозғалыспен төменге қарай сырғиды: F1→=F⃗ үйк.max mgsinα=mg(cosα)μ μ=sinαcosα μ=tg α | http://www.fizika.ru/laborant/index.php?theme=03&id=3802 http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/friction-between-solid-surfaces | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 41-80 минут | Зертханалық жұмыс орындау «Сырғанау үйкелісінің әр түрлі тәсілдермен коэффициентін анықтау» Тәжірибелік жұмысқа нұсқаулық Жұмыс мақсатын айқындау______________________________ Құрал-жабдықтарды анықтау______________________________ Теориялық бөлім Сұрақтарға жауап бер:
Жұмыс барысы (4 қадамнан тұратын) Өлшеу нәтижелерін өңдеу
Есептеулер жүргізу және қателіктерді анықтау График тұрғыз және график арқылы градиентті анықта 2 –әдіс
∆ ∆ ∆ Қорытынды жасау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 1 мин | Мен білемін Мен білдім Мен білгем келеді | Стикерлерге өз ойларын түсіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қосымша қолдауды қалай жоспарладыңыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмаларды беруді жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың білімін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? | Оқуаралық байланысДенсаулықты қорғау мен қауіпсіздікті сақтау және ИКТ байланысы қауіпсіздігінің сақталуын тексеру Мағыналар байланысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Теориялық мәліметтерді игереді, зертханалық жұмысты орындайды Оқушылардың көпшілігі: График тұрғызуда нақты масштабты дұрып таңдап, градиент мәнін дәл анықтайды Кейбір оқушылар: Сұрақтар қояды | Мадақтау Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету жетістік критерийлері арқылы | Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау Көз жаттығуларын орындау Кабинетті желдету Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ тапсырмалары/оқу тапсырмалары нақты ма? Сіз бүгін нені үйрендіңіз? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің дайындаған оқу дифференциациям табысты болып шықта ма? Мен уақытты дұрыс сақтаппын ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс және не үшін енгіздім? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды баға Ең табысты екі сәті қандайеді(білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Сабақтың қандай екі сәті сабақты жақсартты (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Мен сабақтан сынып және жекелеген адамдар туралы нені білдім, мен келесі сабақта нені әңгімелеймін? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру