Қосындыны санға бөлу. Математика, 3 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1В бөлімі «Көп таңбалы сандар»

Мектеп:

Күні: 1-тоқсан

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 3

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қосындыны санға бөлу.

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

3.1.2.3 тиімді есептеу үшін көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік қасиеттерін қолдану;

3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану.

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар тиімді есептеу үшін көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік қасиеттерін қолданады. Қосындыны санға бөлудің бірнеше тәсілін анықтап, есептеулерде қолданады.

 Бағалау критерийлері

Қосындыны санға көбейтуді біледі, формуланы пайдаланады;

Қосындыны санға бөлуді біледі, формуланы қолданады.

Тілдікмақсаттар

 

Оқушылар:

Миллион ,миллиард саны және олардың разряд бірліктері мен натурал сандардың қатарындағы орнын біледі.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Бұған кіретіндер:

  • мың, он мың, жүз мың, миллион, он миллион, жүз миллион, миллиард

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Миллион сандар, миллард, көп таңбалы сандар, натурал сандар

 Құндылықтардыдарыту

Өзара сыйластық, жауапкершілік,еңбекқорлық

 Пәнаралықбайланыстар

Ғылымға кіріспе,дүниетану

Алдыңғы меңгерілген білім

Нөлге аяқталатын сандарға көбейту, бөлу тәсілдерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Математикалық диктант

7 мен 3-тің қосындысын 6-ға көбейт

40 пен 60 қосындысын 10 көбейт

8 бен 4 қосындысын 2-ге бөл

20 мен 8 қосындысын 7-ке бөл

-Қандай өрнектер пайда болды?

-Олардың қандай ұқсастығы бар?

-олардың қандай айырмашылығы бар?

-Бүгінгі сабақта қандай тақырып өтеміз деп ойлайсыңдар?

Қосындыны санға бөлу.

-Сабақтың мақсатына қарап бағалау критерийлерін анықтап, тақтаға жазу.

планшет

Сабақтың

ортасы

5 мин

10 мин

5 мин

10 мин

3 мин

(Ұ)Еске сақтауға арналған жаттығулар

Мақсаты: Өткен білімді қайта жаңғырту, қосындыны санға көбейтудің ережесін қайталау.

Математикалық диктантқа қайта оралу

Мақсаты: Өрнектердің мәнін табуда формуланы пайдалана білу дағдыларын дамыту.

(7 + 3) * 6 = 7 * 6 + 3 * 6 = 60

(40 + 60 )* 10= 40 * 10+ 60 * 10= 1000

(8 + 4 ) : 2 = 8 : 2 + 4 : 2 = 6

(20 + 8 ) : 7 = 28 : 7 = 4

Формуланы пайдаланады:(a+b):c = a:c+b:c

Оқушылар тапсырманы жеке орындайды, дәптерлерімен ауысып, дайын үлгі бойынша бір-бірін тексеріп, критерийлер бойынша бағалайды.

2. (ОТ,Ж,Қ)

Топта есепті шешкен кезде қосындыны санға бөлу ережесін қолданып өрнектердің мәндерін анықтайды және оларды екі топқа бөледі:

 

   

Нәтиже:

Оқушылар санды қосынды түрінде әр түрлі әдістермен беруге болатынына көздері жету керек, бірақ екінші әдіс бойынша кез келген жағдайда қосындының әр қосылғышы санға бөліне бермейтінін ескерту керек.

(Ұ,Т,Қ) Есеп шығару

Мақсаты:Қосындыны санға көбейтуге қатысты дағдыны дамыту

Тапсырмалардың нұсқалары:

  • Шебер 3 күн бойы 7 сағаттан және 3 күн бойы 8 сағат бойы жұмыс істеді. Шебер жалпы қанша уақыт жұмыс істеді? Есепті әр түрлі әдістермен шешіңіздер?
  • Бесқабатты үйдің 1 кіреберісінде әрбір қабатында 3 пәтерден бар, 2 кіреберісінде әрбір қабатында 4 пәтерден бар. Екі кіреберісте қанша пәтерден бар? Есепті әр түрлі әдістермен шешіңіздер?

Екі есеп талқыланып,қысқаша шартын жазу. Оқушылардан есепті шешу жолдары анықтау, есепті бірнеше тәсілмен шығару жолдарын ұсыну.

Топтардың тапсырмасы ұжыммен тексеріліп, бағаланады.

Формула үлгілері

(a+b)*c = a*c+b*c

(a+b):c = a:c+b:c

Қима қағаздар

Карточкалар мен тапсырмалар, А 3 постер

Сабақтың соңы

2 мин

Рефлексия.

Сен үшін қандай тапсырма қызықты болды?

Неліктен?

Сен қандай тапсырмада қиналдың?

Б «Бағдаршам»

Оқушылар сабақтың басында жазылған бағалау критерийлеріне оралып, өздерін жасыл, сары, қызыл стикер арқылы бағалайды.

Бағдаршам, түрлі түсті стикерлер

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінтексеружоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация-деңгейлік тапсырмалар беру.

«Жетістік баспалдағы» арқылы бағалау .

  • Білемін-
  • Білмеймін-
  • Түсінемін,орындаймын-
  • Басқаларға көмектесе аламын

Сергіту сәті



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу