Деректер қорының web-беттермен байланысы. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпараттық жүйелер | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Деректер қорының web-беттермен байланысы | |||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілген оқыту мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме) | 10.3.3.2 деректер қорының web-беттермен байланысын орнату | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | деректер қорының web-беттермен байланысын орнатуын үйрену | |||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | 1. деректер қоры бар сайт құру үшін қажетті бағдарламалық қамтамасыз етуді анықтау 2.сайттың деректер қорымен жұмысының сызбасын түсіндіру 3.PhpMyAdmin кезіндегі деректер қорын жасау 4.деректер қорына қосылу 5.деректер қорында сұраныс жасау | |||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар сайттың деректер қорымен жұмысының сызбасын түсіндіреді, бағдарламалық кодтың бөліктерін түсіндіреді. Пәндік лексика және терминология: Php скрипт, хостинг, PhpMyAdmin, қосылымды ашу, байланыстың жабылуы. Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер: Деректер қоры бар сайтты құру үшін келесі бағдарламалық жасақтама қажет: ... .. Деректер қорына қосылу үшін бағдарламалық код келесі командаларды қамтиды… | |||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Бір-біріне құрметпен қарау, ынтымақтастық. | |||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Оқушының таңдаған тақырыбына байланысты әр түрлі пәндік салалар | |||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушыларда веб-парақтар мен деректер қорын құру дағдылары бар. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Жұптық жұмыс. Өткен сабақтағы +/- белгілерін пайдалана отырып, өзара бағалау парағы:
| Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||
2 мин | Php арқылы деректер қорымен қосылу 4 кезеңде жүргізіледі: * Сервермен байланысты ашу * Деректер қорын таңдау * Деректер қорына сұраныс жіберу * ДҚ-н жабу (әрқашан емес) Әрбір кезеңді мысал ретінде бөлек қарастырайық | |||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | Php арқылы сервермен байланыс орнату.
Php mysql_connect тілі функциясы-MySQL серверімен байланыс ашады. Функцияның үш параметрі бар: 1."localhost" - сервер, жергілікті жұмыс кезінде "localhost" мәні көрсетіледі» 2."root" - пайдаланушы аты, жергілікті жұмыс кезінде әдетте "root" деп көрсетіледі» 3.""- үшінші параметр — құпия сөз, жергілікті құпия сөз жоқ 2. Ықтимал қатені өңдеу
or die (mysql_error()) Php mysql_error() функциясы MySQL соңғы амалдағы қате жолын қайтарады және тек серверге қосылу әрекеті кезінде ғана емес, сонымен қатар басқа mysql деректер қорымен жұмыс істеу нұсқаларында да қолданылуы мүмкін. | |||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | MySQL деректер қорын таңдау және онымен қосылу
mysql_select_db("db_name", $conn); ?> Php mysql_connect функциясы-MySQL деректер қорын таңдайды. Функцияның екі параметрі бар: * "db_name" — деректер қорының аты * $conn — қосылым көрсеткіші | Сабаққа арналған презентация | ||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | Деректер қорына сұраныс жасау
Php mysql_query функциясы-берілген көрсеткіш сілтейтін сервердің белсенді деректер қорына сұрау жібереді. Функцияның екі параметрі бар: * $sql-сұрау * $conn — қосылым көрсеткіші Маңызды: қатені оңай табу үшін келесідей сұраныс жасауға болады: echo $sql; | Сабаққа арналған презентация | ||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | MySQL деректерінде сұраныс нәтижелерін өңдеу <?php … mysql_select_db("db_name", $conn); $sql="SELECT * FROM `teachers` WHERE `name`='Иванов'" ; $sql= (string) $sql; $result = mysql_query($sql, $conn) or die ("no!".mysql_error()); while($row = mysql_fetch_array($result)) { $name=$row["name"]; $zp= $row["zarplata"]; echo $name.' '. $zp; } ?> Php mysql_fetch_array функциясы — сұраныс параметрлеріне жауап беретін қатарлар жоқ болса, өңдеу нәтижесіндегі массивін қайтарады немесе FALSE. | Сабаққа арналған презентация | ||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша | КОДТАУ МӘСЕЛЕЛЕРІН ШЕШУ Маңызды: бірқатар жағдайларда, егер нәтижелер берілмесе, кодтауды windows12-51 ауыстыру керек
FOREACH ЦИКЛЫН ӨҢДЕУ ҮШІН ПАЙДАЛАНУ
| Сабаққа арналған презентация | ||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | Мысалы: Иванов тегі үшін барлық жазбаларды шығару
Php print_r() функциясы айнымалы туралы ыңғайлы ақпаратты шығаруға арналған Маңызды: оның аты бойынша және оның нөмірі бойынша жолаққа жүгіну бірдей нәтиже береді:
Барлық мәндерді көрсету үшін цикл қолданылады: while($row=mysql_fetch_assoc($result)){ echo $row["name"]."<br>"; } ДӘЛДІК ТАҢДАУ (БІР ЖАЗБА) Синтаксис:
Мысал: "name" өрісінің мәніндегі 1-нөмірлі жазбаны таңдаймыз mysql_result($result, 1, "name") | Сабаққа арналған презентация | ||||||||||||||||||||||||||||
5 мин | Тапсырма: “teachers” кестесінен id және name таңдауына сұраныс жасаңыз. Id: name ретінде берілгендерді көрсетіңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||
3 мин | 10 балдық шкаланың көмегімен тапсырманы орындау нәтижесін өзара бағалау.
| |||||||||||||||||||||||||||||
2 мин | Рефлексия | |||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиынтық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру