Мен және менің мектебім. Көркем еңбек, 2 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6 С - Бөлім: Салт-дәстүрлер және фольклор | Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика- математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||
Күні: Сынып: 2 | Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова А.Ж. | ||||||||||||||||
Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Костюмге | баспа- танба жасаймыз.
| |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.2.1.1 қоршаған ортадағы визуалды элементтерді таңдау және пайдалану, оларды өз идеялары мен сезімдерін жеткізу және білдіру үшін қалай қолдану керектігін түсіне бастау 2.2.2.1 материалдар, процесстер және құралдарды пайдалану және тәжірибе жасау 2.2.2.2 жұмыс барысында сурет салуға арналған нақты материалдардың ерекшеліктерін бақылай отыра, олардың қасиеттерін зерттеу 2.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап және оның маңыздылығын түсіне бастап, материалдар мен құралдарды пайдалану | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | • Жиынтық тапсырманы орындайды;• Материалдар мен және құралдарымен эксперимент жасайды;• Қамзолға баспа шығару қасиеттерін зерттейді;• Қауіпсіздік ережелерін сақтайды. | ||||||||||||||||
Дескрипторлар | • Қамзолды аппликация техникасымен жасайды;• Симметриялы кесу тәсілін жұмыста қолданады;• Және түрлі-түсті қағаздан қамзолдың пішінін қиып алады; • Қамзолдың бөлігінде оюдын баспа-танбасын орындайды. | ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: ою, жіп, қамзол, тақия, саукеле Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| ||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтарда бір-бірімен қарым-қатынас және ортақ шешім таба білу, қабілетін жұмыс істеуге дағдыларын дамыту. Эстетикалық және көркемдік талғамын, шығармашылық белсенділігін дамыту. Отанына деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу, өзара түсіністік, бір-біріне деген құрмет. | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы пәні мен байланысты - біздің ата-бабаларымыз мәдениеті мен салт-дәстүрі туралы мәліметтер. | ||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушыларға презентация көрсету барысында АКТ-ны қолдану. | ||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар үйренгенің шығармашылық жұмыста қолданады. | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут | Оқушылар сыныпқа кірген кезде, оларды тапсырма орындауға дайындау үшін дәстүрлі қазақ музыкасын қосу. «Қобыз», «Домбыра». 1. «Салт-дәстүрлер және фольклор» деген 6 -бөлімге қатысты, жиынтық жұмысты орындайды.
2.Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен және мақсаттары мен таныстыру: Сабақтың тақырыбы: Костюмге баспа-таңба жасаймыз. Сабақтың мақсаттары: • Жиынтық тапсырманы орындайды;• Материалдар мен және құралдарымен эксперимент жасайды;• Қамзолға баспа шығару қасиеттерін зерттейді;• Қауіпсіздік ережелерін сақтайды. | ||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 минут 5 минут 3 минут 10 минут 2 минуты | Тапсырма №1. Оқыту әдісі – көрнекілік, жұмыстың нысаны - бүкіл сынып, қабылдау - жаңа ақпаратты меңгеру. Қазақ халқының тоқыма өнімдерімен, белгілерімен таныстыру мақсатында берілген тапсырма. 3. Өткен сабақты еске түсірейік, біз не істедік? Қарастырыңыз және жауап беріңіз:Бұл киім қалай аталады?Қазырғы кезде бұл киім қандай жағдайларда киіледі?Сіз қандай оюларды көріп тұрсыз қазақ ұлттық киімінде?Олар қайлай орналасқан?Сіз киім безендіруге қандай үлгілері алар едініз? Оқушылар костюмдер мен тоқыма бұйымдарында өздері көрген оюларды қалай көрінетінін ескере отырып, алдыңғы сабақта жасаған өздерінің баспа-таңбаларын қарастырады. Содан кейін осы сұрақтар қоя отырып, баспа-таңбада пайдаланады: Маған өз баспа-таңбамды ою жасау үшін қалай пайдаланам? Мен оюларды жүзеге асыра аламын? Мен өз оюымды бұра аламын ба? Мен оны астынан жоғары қаратып қолдана аламын ба? Мен оюлар комбинацияларын жасау үшін тағы біреулермен бірігіп жұмыс жасай аламын ба? Бейнені көрсету: «Басып шығару». 4.Оқушыларға ою таңбаларының техникасы мен баспа- таңбаға сияны қалай түсіруді көрсетеді және төмендегі үлгідегі сұрақтарға жауап береді: Маған қандай түсті таңдаған дұрыс? Мен оларды өзімнің бояу жағатын білікшеммен жағу үшін қалай араластыра аламын? Маған өз бояу жағатын білікшеме қанша гуашь қажет? Менің таңбама қанша гуашь қажет? Менің гуашты көп мөлшерде қолданбайтыныма қалай көз жеткізуге болады? Өз жұмыс орнымда тазалықты қалай сақтасам екен? Міндетін саралау: сыныпты аралап өтіп, көмек қажет оқушыларға 1:1 ұсынады, мысалы, өзіндік ресурстарға сілтеме жасайды және көрсетілген техника көмегімен баспа-таңба жасауға көмектесу. Тапсырма № 2. Әдісі – практикалық жұмыс, нысаны – жеке: Алған білімді пайдаланып тәжірибеде қолдану және бұл тапсырма бейнелеу дағдыларын дамытады. 5. Тәжірибенің басында қарапайым ақ қағазға оқушылар, басып шығарады. Сонан кейін, олар негізгі бөлшектерде басып шығара бастайды. Ол тегіс қағазда шынайы көлемде костюмдер мен бас киім, байлауыш немесе би костюмдерінің сұлбалары үшін аксессуарларжәне/немесе тұсқағаз/катра/мата кескіндері болу мүмкін. Аппликация техникасында қамзол жасаңыз. Симметриялы кесу әдісін пайдаланыңыздар. Қағаз өлшеміне қамзол өлшемін таңдаңыздар. Қамзолға және таспаларға контраст түстердітаңдап алыныздар. Суретін салып, түрлі түсті қағазға оның пішінін қиып алыңыздар. Қамзолдың қай бөліктерін безендіруге болатындығы жайында ойланып көріңіздер. Симметриялы қию арқылы оюлардың үлгілерін жасаңыздар. Бейне-көрсетілім:«баспа-таңба жасау» оқушыларға көрсету. Оюға гуашь бояуын біркелкі қылқалам арқылы жағыңыз және қамзолға басып шығыныз. Мұқият жұмыс істеуі тиіс. Қалыптастырушы бағалау: дескрипторлары бойынша оқушылардің жұмысын бағалау: • жиынтық тапсырманы орындады;• материалдар мен және құралдарымен эксперимент жасады;• қамзолға баспа шығару қасиеттерін зерттеді;• қауіпсіздік ережелеріне сақтады. Кері байланыс:- Қандай қиындықтармен сен кездестін?- Сіз жұмысынызға ризасыз ба? | Қарапайым баспа-таңба техникасы бойынша кітап Баспа білігі, баспа сиялары тәрізді баспа-таңба материалдары мен жабдықтар (бояулармен ауыстырылуы мүмкін), бояуға арналған кілемдер пластикті науалар, баспаға қажетті мата (мақта, мата) Би костюмдерінің/керек-жарақтарының қағаз сұлбалары Би костюмдеріне арналған қалпақтар/бас киімдер жасауға арналған картонның/матаның немесе лиф/желеткелердің түрлі-түсті шаблондары. | |||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия: Үйге тапсырма: Таспалар, жылтырауқтар, желім. Жұмыс орнын жинау. | ||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||
Оқушылар мұғалімнің көрсеткенінен өзге, басқа жолдармен әдістерді/идеяларды пайдалануға тырысады. Оқушыларды жұптар/топтар бойынша бөлу өзара көмектесу үшін қолайлы. |
дескрипторлар арқылы бағалау;
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің Қайшымен байқап жұмыс жасау. | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Практикалық жұмыс. 2: Көрсетілім. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Рефлексиянын басқа түрі. 2: Кері байланыс «Оқушы-мұғалім». Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Кейбір оқушылар, жұмысты ұқыпты орындай алмады. |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру