Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау бойынша мемлекеттердің бірлескен күш-жігері. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 19 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Келісілді ӘБ жетекшісі |
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 1 тоқсан | Мектеп Ақтау қ. ХББ НЗМ | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
19 сабақтың тақырыбы | Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау бойынша мемлекеттердің бірлескен күш-жігері | |||||
Оқу мақсаты | 11.2.3.5 қауіпсіз әлемнің дамуының ықтимал жолдарын болжау. | |||||
Жетістік критерийлері | Оқушы: Ядролық қаруға қатысты елдер таңдаудың 2-3 себебін түсіндіреді; Сабақ тақырыбы бойынша жоғары тәртіптегі 2 сұрақты құрастырады; Постерлерді бағалау критерийлерін әзірлейді; Ядролық қарусыздану жөніндегі шараларды әзірлейді және тұжырымдайды; Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау бойынша мүмкін болатын жолдарды болжайды. | |||||
Құндылықтарды дарыту | Жаһандық азаматтық: жергілікті және жаһандық маңызы бар этикалық құндылықтардың дамуы Практикалық оқыту арқылы жергілікті және жаһандық қоғамдастыққа қызмет ету үшін дағдылар мен жоспарларды дамыту | |||||
Пәнаралық байланыс | Қазақстан тарихы: бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы ҚР үлесі, ҚР-ның ядролық қарудан бас тартуы. | |||||
АКТ пайдалану дағдылары | Интернет ресурстары. Интернет ресурстарын, планшеттерді, ноутбуктерді пайдалану. | |||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Оқушылар суық соғыстың нәтижелерімен, БҰҰ-ның құрылу мақсаттары мен себептерімен таныс, 10 сынып бағдарламасынан адам құқығы Декларациясын қабылдау туралы, сондай-ақ 1975 жылғы Хельсинки актісі туралы біледі. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 5 минут | Шақыру сатысы Топтарда талқылаңыз: ХХІ ғасырда халықаралық қауіпсіздік және бейбітшілікті сақтау саласындағы әлемдік қоғамдастық қандай заманауи қауіп-қатерлермен бетпе-бет келді. Болжамды жауаптар: Ядролық қаруды тарату, терроршыларға қол жетімділік; Жұмыссыздардың өсуі 2010 – 212 млн. адам, 2007 – 34 млн. адам.; Технологиялық прогресс неғұрлым осал халықаралық қауіпсіздікті жасады; Кедейлік, кедейшілік және аурулар; Теңгерімсіздігі, әлеуметтік-экономикалық дамуындағы өңірлердің планета; Жаһандық қаржы дағдарысы; Заңсыз мигранттардың өсуі; 40 елдегі қарулы қақтығыстар. Әлеуметтік бағдарламалардың орнына қару-жарақ пен әскери бағдарламаларға арналған шығындар; Планетада табиғи апаттар орын алады, оны болжау мүмкін емес. Гаитидегі, Чили мен Қытайдағы жер сілкінісі үлкен қирауға және құрбандыққа әкеп соқты. Қорытынды: қазіргі уақытта бірде-бір мемлекет, тіпті ең қуатты, бар қатерлерді жалғыз жеңе алмайды. Сондықтан жаһандық қауіпсіздікті нығайту мәселелерінде халықаралық ынтымақтастыққа балама жоқ. ҚО және қо бірлесіп талқылау | 1 – 5 Слайд | ||||
Сабақтың ортасы 30 минут | Ұғыну сатысы Мұғалімнің мини-лекциясы ХХ ғ. екінші жартысында ядролық қаруды иемденуге қатысты келесі жағдай қалыптасты. Үш ел тобы құрылды: 1-топ: АҚШ, Британия, Франция, Ресей және Қытай ядролық қаруы бар халықаралық қоғамдастық таныған бес ел; 2-топ: ядролық қаруды сатып алған немесе сатып алуға тырысты елдер, мысалы, Солтүстік Корея, Үндістан, Пәкістан; 3 топ: ядролық қарудан бас тартқан елдер, мысалы, Қазақстан, Украина және Оңтүстік Африка. Сіздің зерттеуіңіз: жоғарыда аталған елдердің үш тобының себептері мен ұстанымдарын зерттейсіз және бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау үшін шаралар кешенін әзірлейсіз. 1-тапсырма (жұпта, 15 мин) Сынып үш топқа бөлінеді Зерттеу жүргізіп, ядролық қару-жараққа қатысты елдердің ұстанымы туралы постерлерді дайындаңыз. 1-топ: ядролық державалар болып табылатын елдер (АҚШ, Ресей, Қытай, Ұлыбритания және Франция) 2-топ: ядролық қару алған елдер (Солтүстік Корея, Үндістан және Пәкістан) 3-топ: ядролық қарудан бас тартқан елдер (Қазақстан, Украина және Оңтүстік Африка) Осы елдердің позициясын таңдаудың 3-4 себебін көрсетіңіз. Баға беріңіз: қазіргі уақытта ядролық қақтығыс қатері көтерілді немесе төмендеді. Жауабыңызды негіздеңіз. 2-тапсырма (топта, 10 мин) Ядролық қарусыздану шараларын әзірлеңіз. Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау үшін кешенді шаралар жасаңыз Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау бойынша сіз әзірлеген шаралардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтаңыз. Бағалау: Постерлерді бағалау критерийлерін әзірлеңіз. Өз сыныптастарыңыздың постерлеріне (тұсаукесерлеріне) жоғары тәртіптегі 2 сұрақты дайындаңыз. Стикерлерде, постерлерге түсініктеме жазыңыз Дескрипторлар, оқушы: 1. Ядролық қаруға қатысты елдер таңдауының 2-4 себептерін түсіндіреді; 2. Сабақ тақырыбы бойынша жоғары тәртіптегі 2 сұрақты құрастырады; 3. Постерлерді бағалау критерийлерін әзірлейді; 4. Ядролық қарусыздану жөніндегі шараларды әзірлейді және) 5. Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау жөніндегі 1-2 артықшылықтарды және әзірленген шаралардың жетіспеушілігін айқындайды Постерлерді бағалаудың үлгі критерийлері
| 6 слайд, 1,2,3 қосымша 7 слайд 8 слайд 8 слайд 9 слайд | ||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия: Сабақта не істеу керек? Сабақта тапсырмаларды орындау кезінде қандай қиындықтарға тап болдыңыз? | 9 слайд | ||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||
Топтарда жұмыс істей отырып, кейбір оқушылар көшбасшылық қасиеттерді көрсетеді, бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау бойынша шаралар әзірлейді. Артықшылықтары мен кемшіліктерін талдай отырып, дарынды оқушылар аналитикалық қабілеттерінің жоғары деңгейін көрсетеді. | ФБ: Пікірлер, оқушылардың жауаптарын түзету Топ презентацияларын өзара бағалау (қысқаша түсініктеме) | Интерактивті тақта мен планшеттерді қолдану уақыты 20 минуттан артық емес сергіту сәті: Біз аяқтаймыз Біз аяқтаймыз, Біз қолымызбен мақтаймыз, Біз басымыз. Біз қолымызды көтереміз, Біз қолымызды түсіреміз және тағы да жаза бастаймыз. Тәртіп пен тәртіпті, қауіпсіздік техникасы мен тазалықты сақтау; Атқаруға жұмыс нұсқауларына сәйкес оқытушы мен өзгерту емес, олардың өз бетінше; Оқытушы анықтаған қызмет түрімен ғана айналысу; Оқытушыға жабдықтың кез келген байқалған ақаулықтары немесе бағдарламалық қамтамасыз етудің дұрыс емес жұмысы туралы дереу хабарлау; Кабинеттегі, әсіресе электр тогынан жарақаттанудың кез келген жағдайы туралы оқытушыға дереу хабарлау. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға неге назар аудару қажет? | ||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.