Франклин Делано Рузвельт және оның «жаңа бағыт» бағдарламасы. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.
Дүниежүзі тарихы, 11 сыныбы.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім | ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың. басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар |
Сабақтың тақырыбы | Франклин Делано Рузвельт және оның «жаңа бағыт» бағдарламасы. |
Оқу мақсаттары | 11.3.3.4 - Ф. Рузвельттің бейбіт уақытта және соғыс уақытында ішкі және сыртқы саясаттың ерекшеліктерін анықтау; 11.3.3.3 - жеке тұлғаның мемлекет тарихындағы рөлі туралы қорытынды жасау |
Тарихи конспект | өзектілігі |
Пәннің мақсаттары | Оқушылар жеке тұлғаның қоғамдық-саяси өмірдегі рөлі туралы қорытынды жасайды |
Бағалау критерийлері | Оқушы мақсатқа жетті, егер:
|
Тілдік мақсаттар |
|
Арнайы пәндік лексика және терминология Диалогқа, әріптерге арналған пайдалы сөйлемдер мен тіркестер. | Нәсілшілдік Либерализм Ұлтшылдық Марксизм Әлеуметтік демократия Кемсітушілік Зайырлы мемлекет Ұлы депрессия Әлемдік экономикалық дағдарыс «Жаңа бағыт» Реформа |
Құндылықтарға дағдыландыру | Тарихтың, мәдениеттің, тілдің ортақтығы; Қазақстанның тәуелсіздігі; азаматтық-құқықтық жауапкершілік |
IT дағдыларын қалыптастыру | Бұл сабақта интерактивті тақта мен сабақ тақырыбына арналған презентация қолданылады.. |
Пәнаралық байланыс | Қазақстан тарихы |
Алдыңғы білім | Бұл бөлім Дүниежүзілік тарих курсынан бұрын алған білімге негізделген (8-9 сыныптар), нақты айтқанда бұл бірінші және екінші дүниежүзілік соғыстар туралы білуге негізделген, ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жаңа саяси режимдердің қалыптасуының негізгі оқиғалары мен ерекшеліктері. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі деколонизация процесін жеделдететін ұлт-азаттық қозғалыстардың өрлеуі. Америка, Африка және Азиядағы нәсілдік дискриминациямен күресті күшейту. |
Саралау | Сабақтың әр кезеңінде жасырын саралау бар. Саралау белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсету кезінде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда тапсырмаларды таңдауда көрінеді. (Гарднердің бірнеше интеллект теориясы бойынша). Уақытты ұтымды пайдалануды ескере отырып, саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады. |
Сабақ барысы
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-шаралар(оқытушылар мен оқушылардың әрекеті) | Ресурстар |
Сабақтың басталуы | 1. Психологиялық релаксация, жаттығу. 2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың үстелдеріндегі, оқу құралдарының, оқулықтардың болуы. ПСМ. Оқушыларға АҚШ-тағы «Ұлы депрессияның» суреттерін слайдтан көрсету немесе тақтаға шағын көрме дайындау. Мұғалім алдын - ала талқылау үшін АҚШ-тағы "Ұлы депрессия" кезіндегі суреттерді таңдап дайындап қоюуы керек. Сұрақтарды талқылау: 1. Олар не көреді? 2. Қандай оқиға / қашан? 3. Қай елде болып жатыр? ПСМ-нен кейін оқушылармен бірге сабақтың алдағы тақырыбы мен мақсатын анықтауға көшу. | Фото и картинки времен Великой депресии "Новый курс" Франклина Делано Рузвельта. Справка |
Сабақтың ортасы | (К) Оқушыларға сұрақ: - 1920 жылдардағы АҚШ-тың экономикалық дамуы қандай болды? Әлемдік экономикалық дағдарыстың себептері қандай? (П) P) Әр жұп өз ақпарат жиынтығын алады және жіктейді. КЛИЛ әдісі бойынша «Карточканы таңдау» әдісін қолданады Осы әдіспен сәтті жұмыс жасау үшін мұғалім алдын-ала ақпараттық карточкаларды дайындайды. Карточкалар саны 10-15-пен шектелуі керек. Карточка мазмұнына келесі ақпараттарды енгізуге болады: - ХХ ғасырдың 20-жылдары АҚШ - қарама-қайшылықтар елі еді: керемет техникалық инновациялар, ғылым мен техниканың орасан зор әлеуетін көрсету, сонымен бірге ішкі қайшылықтардың, әлеуметтік қарама-қайшылықтардың айқын көрінісі, халықтың көп бөлігінің кедейшілікте өмір сүруі. - Экономикалық «өркендеудің» алыпсатарлық елдің билеуші топтарында қалыптасқан тәртіптің мызғымастығына қатысты үлкен «елес сенім» тудырды. - 1929 жылы АҚШ - Англия, Франция, Германия, Италия және Жапония сияқты көптеген өнеркәсіптік елдер бірігіп шығаратын өнімді, бір өзі шығарды. - Жаппай өндірістің ретсіз өсуі, халықтың қалың тобының сәйкесінше сатып алу қабілеті және әлемдік нарықтың сұранысы арқылы қамтамасыз етілмеді. - Бірінші дүниежүзілік соғыс және жеңіске жеткен елдердің әрекеттері (дәстүрлі экономикалық байланыстардың бұзылуы, әлемдік экономиканың американдық экономиканың тұрақтылығына тәуелділігі күшейді) - Өндірістің артық өндірісі дағдарысы (американдық өнеркәсіптің жаппай өндіріс технологияларына ауысуы, халықтың тауарларды тұтынуының төмен деңгейі) - экономикадағы теңгерімсіздіктің күшеюі және ең алдымен оның тізбегінің елеулі түрде бұзылуы. - 1929 жылғы валюталық дағдарыс (бағалы қағаздар бағасының күрт төмендеуі) - қаржылық дағдарыс (салық түсімдерінің қысқаруы, бюджет тапшылығы) - АҚШ-тағы дағдарыс 1929-1932 жж. («Ұлы депрессия») Төмендегі мысалды қараңыз: Әр жұп өз карталарын флипчартқа немесе мұғалім алдын ала дайындаған тақтаға таратады. (К) Ф.Рузвельттің фотосын көрсетеді, сұрақтар сессиясын жүргізеді: фотода кім бейнеленген? (У) Ойлану үшін сыныпқа келесі ақпаратты береді: Н.Макиавелли саясаткерлердің біліктілік теориясын олардың қызметінің мәні бойынша тұжырымдады.Ол барлық саясаткерлер «АРЫСТАНДАР» және «ТҮЛКІЛЕР» болып бөлінетіндігін атап өтеді. «Арыстандар» типі - бұл күш қолдану шараларын қолданатын консервативті саясаткерлер. Олар тұрақтылық жағдайында ел басқарады.«ТҮЛКІ» типті саясаткерлер - алдау мен саяси комбинация жасаудың шеберлері. Мұғалім Ф.Рузвельттің президенттік кезіндегі суреттерін алдын ала дайындап қоюуы керек. Мұғалім сипаттамалардың түрлерін слайдтарға немесе флипчартқа салып, онлайн-ресурстардан жануарлардың суреттерін, фотосуреттерін таңдап қоя алады. АҚШ тарихында 32-ші президент Ф. Д. Рузвельт болды, саяси тұрақсыздық жағдайында, ол «ТҮЛКІ» ережесімен басқарады. (К) Оқушылардан төмендегі сұрақтар сұралады: - Макиавеллидің анықтамасы бойынша Ф. Рузвельт кім болған? «Арыстан» немесе «Түлкі»? Жұппен жұмыс істеу үшін мұғалім Ф.Рузвельттің тұлғасы туралы мәліметтерді қамтитын материалдармен, оқу мәтіндерімен қамтамасыз етуі керек. Оқушылармен бірге сіз оқу критерийлерін анықтай аласыз «немесе өзіңіздің жеке өлшемдеріңізді ұсына аласыз. Мұғалім өзінің ыңғайлылығына қарай белгілерді оқушылар топтарына, мысал ретінде төмендегідей топтарға бөлуге болады: «Өнеркәсіп» «Әлеуметтік өмір» «Ауыл шаруашылығы», «Қаржыгерлер». Сіз оқушыларға интеллектуалды карта толтыруда белгілі бір еркіндік бере аласыз. Олар Ф.Рузвельттің дүниежүзілік тарих үшін Н.Макиавелли анықтаған анықтама бойынша кім болғандығы туралы ойланулары керек. Әр флипчартқа «үнсіз пікірсайыс» сұрақтары жазылады. Бағалау критерийлері. 1. Толығымен тыныштықта жұмыс жасаңыз, сөйлеспеңіз. 2. Әр адам кем дегенде үш пікір жазуы керек. 3. Логиканы ұстануға тырысыңыз! (Г) Ол топқа бөлініп, тапсырманы орындауды ұсынады: Рузвельттегі реформаларды зерттеп, критерийлерге сәйкес интеллект картасы жасаңыз: 1.Құжатты қабылдау күні 2. Негізгі ой 3. Құжаттың мәні 4. «Жаңа бағыттың» салдары және АҚШ-тың 1929 және 1935 жылдардағы экономикалық жағдай Әр топ «Макиавеллидің анықтамасы бойынша ол кім болды?»деген деген сұраққа жауап ретінде интеллект карталарын ұсынады «Арыстан» немесе «Түлкі» (ФО) Қалыптастырушы бағалау мүмкіндіктері: • әлемдік экономикалық дағдарыстың себептерін түсіну деңгейін бағалау • тақырыптың негізгі сұрағына жауап беру сапасын бағалау; топтарда өз жұмыстарын көрсетуді бағалау. | Новый курс Рузвельта: опыт и уроки. http://www.historicus.ru/rouzvelt/ «Новый курс» Рузвельта и его последствия http://www.labex.ru/page/g14_istgospr_34.html Видео-урок "Новый курс Ф. Рузвельта" https://www.youtube.com/watch?v=gjiS9H7ymME Экономические эффекты нового курса https://ru.talkingofmoney.com/economic-effects-of-new-deal Новый курс Рузвельта – программа вывода американской экономики из кризиса |
Сабақтың соңы | (K) Сабақтың соңында мұғалім төмендегі ұсынылған сұрақтарға КЛИЛ әдісінен «Үнсіз пікірталас» тәсілін қолдана отырып рефлексия жасай алады:
|
Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қойғыңыз келеді? | Бағалау - сіз оқушылардың материалды қабылдау деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын қадағалау |
Сабақта ақпаратты қабылдаудың әр түрлі түрлеріне негізделген білім беру ақпараты қолданылады. Жұппен жұмыс жасау кезінде үлгерім деңгейіне қарай саралау: Қабілеті жоғарғы оқушылар үлгерімі төмен оқушыға қолдау көрсетеді. Мәтінмен және кестемен жұмыс кезінде саралау жүзеге асырылады, үздік оқушылар тапсырманы кестемен тезірек орындап, орташа деңгейдегі оқушыларға үлгеріміне көмектеседі. | Келесі мақсаттар үшін қалыптастырушы бағалау. Оқу іс-әрекеті мен оқушылардың жауаптарын бағалауда салыстыру | Топтық жұмыс кезінде оқушылардың қозғалысы барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.