Социогенез туралы көптеген теориялар. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Социогенез туралы көптеген теориялар

Сабақтың мақсаты

  • Адамзат қоғамының даму кезеңдерін анықтау

 Оқу мақсаты

  • «социогенез», «қалыптасқан көзқарас» мағыналарды қолдану «Өркениеттік көзқарас» тарихи процестерді түсіндіру;
  • социогенездің әр түрлі теорияларын жүйелеп, қорытынды жасау

 Бағалау критерийлері

  • «Социогенез», «қалыптасқан көзқарас», «өркениеттік көзқарас», ұғымдарын біледі
  • Тарихи процестерді түсіндіру үшін оларды пайдаланады.
  • «Формациялық» және «өркениеттік көзқарастардың» ерекшеліктерін біледі,
  • Оларды салыстырады және жалпы және айырмашылықтарды айқындайды

 Тілдік мақсаттар

 

  • Социогенез кезеңдерін зерттеу үшін негізгі ақпаратты бөлу; формациялық және өркениеттік тәсілді салыстыру үшін (оқу және жазу дағдылары)

 Құндылықтарды дарыту

Құндылықтар:

- Жаһандық азаматтықты қалыптастыру

- патриотизм

- өз елі үшін мақтаныш

- ұлттық сана-сезім

 Пәнаралық байланыстар

Қазақстан тарихы, Қоғамтану

 АКТ қолдану дағдылары

Оқушылардың ақпаратты іздестірумен, оны іріктеумен байланысты өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту; фактілер мен құбылыстар арасындағы байланыстар мен айырмашылықтарды салыстыру және белгілеу

 Бастапқы білім

Ұсынылған алдын ала білімдер адамның шығу тегі туралы теорияны, адам қоғамының дамуы туралы білімді; К. Маркс теориясын (формациялық тәсіл) қамтиды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

  • Миға шабуыл

Проблемалық мәселені талқылау кезінде білімді өзектендіру: адам қоғамының даму кезеңдерін адам дамуының кезеңдерімен салыстыру мүмкін бе?

Мұғалім оқушылардың қиындық тудырған жағдайда, жекелеген мемлекеттердің белгілі бір өркениеттің белгілерін көрсететін бүкіл әлемге әйгілі көрікті жерлері бар екенін түсіндіреді.

Сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін қалыптастыру

1-3слайд

Сабақтың ортасы

25-минут

Т. Мұғалім оқушыларға "социогенез"терминінің мәнін талқылауды ұсынады. Топтар "социогенез"ұғымының анықтамасын қалыптастырады. Олар талқылау үшін өз тұжырымдарын жазып, ішкі мазмұнға жауап беретін дұрыс жауабы бар анықтаманы слайдпен таныстырады.

Топтар қызмет аяқталғаннан кейін бір-бірінің жұмысын бағалайды (бағалау әдістерінің әр түрлі нұсқалары болуы мүмкін)

Рефлексиялық сұрақтар: бізге белгілі барлық мемлекеттер дамудың бір жолынан өтті деп айта аламыз ба? Даму айырмашылықтары бар ма?

(Т) (Ф) мұғалім оқушыларға ұсынылған иллюстрацияларды пайдалана отырып, сөйлеу қандай тәсіл туралы (формациялық немесе өркениеттік) болжауды ұсынады. Оқушылар социогенез туралы 1 ресурсты зерттейді: формациялық және өркениеттік. Олардың кемшіліктерін салыстырады, анықтайды. Жауаптар жұпта, топта талқылайды

(М) мұғалім оқушыларға өздері орындаған іс-әрекет социологияға жататынын түсіндіреді және ол "социогенез" ұғымының мазмұнын ашады.»

(Т) (Ф) (Ж) (Ф) жұпта оқушылар осы тәсілдерді зерттеу және жалпы және әр түрлі сәттерді анықтау бойынша тапсырманы орындайды. Олар фактілерді жинақтап, адамзат қоғамының даму заңдылықтарын қандай теориялардың қайсысы толық түсіндіретіні туралы қорытынды жасауы қажет.

Өз пікірінің дәлелі ретінде олар белгілі бір тарихи кезеңді қарайды және таңдалған тәсіл тұрғысынан оның даму процесін түсіндіреді.

4-7 Слайд

Ең алдымен, оқушылар бір сыныптаманы пайдалана отырып, өркениетті бөледі:

Қоғамдарды алғашқы қауымдық, құл иеленушілік және т. б. дүние жүзілік тарих және Қазақстан тарихы сабақтарында алынған ақпаратқа сәйкес бөлу

Сабақтың соңы

8 минут

Рефлексия

  • (Ж) (Ф) оқушылар келесі сұрақтарға қысқаша есеп жазады: қазақстандық қоғамның даму кезеңдері қандай? Оның даму жолы басқа мемлекеттерден өзгеше болды ма?
  • (Б) тапсырманы дескрипторларға сәйкес презентацияларды қорғау және бағалау (әр түрлі нұсқалар болуы мүмкін)

6 слайд

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Оқушылар топтық жұмыстың бағалау критерийлерін жасау арқылы бағалау мүмкіндігі бар

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Оқушылар үнемі мәтінмен жұмыс жасап және интерактивті тақтаны қолданатындықтан, көз жаттығуларын жасау керек

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

  • Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттарына оқушылар қол жетімді болды;
  • Сабақтың тақырыбына байланысты оқу мақсаттары дұрыс қойылды;
  • Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер оқушылардың сабақ пен оқу мақсатына тиімді қол жеткізулеріне мүмкіндік берді;

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Саралап-деңгейлеп берілген тапсырмалар оқушыларға өз мүмкіндіктерін тиімді пайдалануға ықпал етті. Сондай-ақ бұл тапсырмалар сабақ барысында сыныптағы дарынды баларды анықтауға мүмкіндік берді.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақтың тақырыбына байланысты бейнематериалдарды қолдану қажеттілігі байқалды

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

  • Сынып өте белсенді. Оқушылар сабақ барысында өз ойларын ашық айтып, сонымен сұрақтарға ұтымды жауап беріп отырды.
  • Алдағы уақытта оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сергіту сәтіне уақыт бөлу. Себебі сабақ барысында кейбір оқушылардың бойынан шаршағандық байқалды. Бұл оқушының сабаққа деген ынтасына тікелей әсер етеді.


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.