Өркениеттің постиндустриялық даму кезеңі. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өркениеттердің жіктелуі | Мектеп: Атырау қ. ХББ НЗМ | |||||
Күні : | Мұғалімнің аты-жөні: Ищанов Ж.З. | |||||
Сынып: 9 | Қатысқандардың саны: | Қатыспағандар: | ||||
Сабақ тақырыбы | Өркениеттің постиндустриялық даму кезеңі (1 сабақ) | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| |||||
Бағалау критерийлері | 1. Оқушы қоғамның ақпараттық (постиндустриалды) түрінің ерекшеліктерін біледі. 2. Оқушы қоғамның ақпараттық (постиндустриалды) түрінің әлсіз және күшті жақтарын анықтай алады. 3. Оқушы қоғамның үш түрі туралы тұжырым жасайды және талдайды. | |||||
Тілдік мақсаттар
| 1.ақпараттық парақтардан негізгі тармақтарды бөлу үшін жұптар/топтарда жұмыс істеу (оқу)) 2.негізгі оқиғалар мен ұғымдарды дәлелдеу үшін пайдалану (сөйлеу) 3. жауапта келесі фразаларды қолдану Индустриялық (ақпараттық қоғамның) негізгі белгілері … | |||||
Тарихи концепт | Өзгеріс және сабақтастық | |||||
Құндылықтарды дарыту | Ар-ождан бостандығы, теңдік, ұлттық сана, төзімділік | |||||
Пәнаралық байланыстар | География, экономика және Қазақстан тарихымен байланыс болу мүмкін | |||||
Бастапқы білім | 5-9 сыныптардың "Дүниежүзі тарихы" пәнінің мазмұнын қамтиды. Атап айтқанда, ежелгі әлем өркениеттерінің, көшпелі және отырықшы-егіншілік, индустриялық және постиндустриялық (грек, рим, түркі, парсы, раннефеодалдық мемлекеттер және т. б.) пайда болуы мен даму процестерін және ақпараттық технологиялардың қазіргі өркениеттің дамуына әсерін білу ұсынылады. Оқушылар тарихтағы кеңістік пен уақыт туралы білімдерін оның циклділігін түсіну үшін пайдалана алады. | |||||
Сабақ типі | Жаңа материалды түсіндіру | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 10 мин 3 мин 1 мин 3 мин | Білімді өзектендіру Оқушыларға суреттерді аграрлық, индустриялық және постиндустриялық қоғам түрлеріне сәйкес салыстыруды ұсыну. Индустриялық қоғамның мәнін ең жақсы көрсететін суреттерді таңдау және авторлардың өз жұмысын түсіндіруді сұраңыз. Қажет болған жағдайда оқушылардың пікірін толықтыру. Оқушыларды суреттердің топтасу принципін түсіндіруді сұраңыз. Мақсаты: оқылған тақырыптарды қайталау, жаңа тақырыпты зерттеуге дайындық Сабақтың жаңа тақырыбын Мюнстерберг әдісі арқылы тұжырымдаймыз. Қоғамның осы түрінің ерекшеліктерімен танысу мақсатында бейне көрсетіледі. Бейне кейін сұрақтар 1. Сіз бейне арқылы қоғамның осы түрінің қандай ерекшеліктерін байқадыңыз? 2. Постиндустриалды қоғамда қандай проблемалар болуы мүмкін Мақсаты: сабақ тақырыбы бойынша алдын ала білімдерін анықтау. | Презентация Қосымша 1 Постиндустриалды қоғам | ||||
Сабақтың ортасы 5 мин 15 мин | Сұрақтар бойынша эвристикалық әңгіме 1.Қоғамда өмір сүргісі келетін қандай түрі бар? Неге 2. Ақпараттық қоғамның ерекшеліктері туралы не білеміз? 3. Ақпараттық қоғам туралы не білгіңіз келсе? 4. Бұл үшін не істеу керек? Мақсаты: Көтеру деген қызығушылығын тақырып Бір ел мысалында зерттелген қоғам үлгілерімен салыстырғанда өркениетті дамытудың постиндустриялық кезеңінің ерекшеліктерін оқып үйрену. ОМ орындалуы Бағалау критерийлері 1. Қоғамның осы түрінің ерекшеліктерін анықтайды 2. Өз ұстанымын қорғауға кемінде екі дәлел келтіреді 3. Қоғамның осы түрін бұрын зерттелген жалпы және әр түрлі қасиеттерді салыстырады. Тапсырмалар алған білімдерге және қоғамның Белл бойынша жіктелуіне сүйене отырып 1. Осы ел қандай түрге жататынын анықтаңыз. Өз таңдауыңызды дәлелдеңіз 2. Қоғамның осы түрінің күшті және әлсіз жақтарын бөліңіз. 3. Қоғамның үш түрінің жалпы және әр түрлі сипаттарын бөліп жалпы қорытынды жасаңыз. Критерийлер бойынша өзара бағалау | Қосымша ә Қосымша 3 | ||||
Сабақтың соңы 3 мин | Рефлексия Пікірлер Мен білмедім... - Енді Мен білемін Мен тырысамын… Мені таң қалдырды… | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, студенттің жеке қолдауын көрсету, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау кезінде (Гарднер бойынша Көптеген интеллект теориясы) тапсырмаларды іріктеуде, белгілі бір студенттің күтілетін нәтижелерінде саралау көрсетілуі мүмкін. | Сабақ барысында оқушылардың не оқығаны бағалау үшін, қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Бұл сабақтың қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шыңайы болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ма? Жоқ болса, неге? Сабақта сарау дұрыс өтті ма? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталынды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегіну болды, не себептен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру